Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Smolarek
|

Słaby raport z rynku pracy w USA

0
Podziel się:

Dziś nic nie pomagało bykom. No...może z wyjątkiem wczorajszej przeceny. Dane makro były bardzo słabe, tak samo jak nastroje na wczorajszej sesji.

Słaby raport z rynku pracy w USA

Jednak inwestorzy widocznie stwierdzili, że słabe dane zostały wczoraj w dużej mierze zdyskontowane, stąd nie najgorsze zachowanie na dzisiejszej sesji. Indeks S&P500 otworzył się ok. 1% pod kreską. Po godzinie sesji zdołał jednak wyjść na chwilę na minimalne plusy, po czym znów zaczął tracić maksymalnie 0.6%. Po kolejnym zrywie popytu na trzy godziny przed końcem sesji indeks ponownie zbliżył się do poziomu wczorajszego zamknięcia. Na 1.5 godziny przed końcem handlu indeks zaczął tracić i ostatecznie spadł dziś o 0.45%. Dow Jones spadł o 0.23%, a Nasdaq o 0.46%.

Bardzo rozczarował raport z rynku pracy za wrzesień. Zatrudnienie spadło o 263 tys., podczas gdy oczekiwano spadku o 180 tys. W poprzednim miesiącu spadek wyniósł 201 tys. (rewizja z -216 tys.). Dane za lipiec zrewidowano do -304 tys. z -276 tys. Wpływ na znaczną rozbieżność między danymi realnymi a prognozami mógł mieć przesunięty termin zakończenia wakacji. Święto Pracy kończące wakacje w USA wypadło w tym roku we wrześniu, a nie w sierpniu jak poprzednio. Wpływ takiego czynnika nieraz jest trudny do oszacowania. Warto zwrócić uwagę, że aż o 53 tys. spadło zatrudnienie w sektorze rządowym, a w tym prawie połowa w sektorze oświaty (efekt przedłużonych wakacji). Znaczny spadek zanotowano w usługach. Fakt ten zwiększa niepewność przed odczytem ISM dla usług w poniedziałek. We wrześniu zatrudnienie spadło tam o 147 tys. w porównaniu z 69 tys. spadkiem w sierpniu. Spadek zatrudnienia według badania przeprowadzonego wśród gospodarstw domowych wyniósł aż 785 tys, dwukrotnie więcej niż miesiąc wcześniej. Jest to
bardzo zmienna dana i dlatego pomijana przez rynek, lecz skala spadku jest ogromna. Stopa bezrobocia wzrosła do 9.8% z 9.7% i było to zgodne z oczekiwaniami. Długość tygodnia pracy spadła z 33.1 do 33.0 godzin (prognoza 33.1). Takiej samej skali spadek zanotowano też w przemyśle. Płaca godzinowa wzrosła o 0.1%, po wzroście o 0.3% poprzednio (prognoza +0.2%).

Rozczarowały także dane o zamówieniach w przemyśle za sierpień. Spadek wyniósł 0.8%, nie prognozowano zmiany. Poprzednio wzrosły o 1.4%. Finalne dane o zamówieniach na dobra trwałe pokazały nieco większy spadek niż tydzień temu (-2.6%), a wyłączając środki transportu zamówienia na dobra trwałe spadły o 0.3% (wstępnie 0.0%).

Ostatnie dane potwierdzają, że nawet jeśli ożywienie się rozpoczęło to nie będzie ono przebiegać w prostym trendzie rosnącym, jak chcieliby inwestorzy. Teraz gdy wiele wskaźników makro zdecydowanie poprawiło się w porównaniu z rekordowo słabymi odczytami z początku roku należy spodziewać się większej zmienności danych.

Intel (+0.4%) dostał od Oppenheimer rekomendację ,,przeważaj". Analitycy uważają, że rynek komputerów osobistych będzie rósł. Apple zyskał 2.2%. UBS podniosło rekomendację do ,,kupuj" z ,,neutralnie" spodziewając się dobrych wyników sprzedaży iPhone.

Po bardzo mocnych wczorajszych przecenach dziś straty odrabiały banki, a więc sektor (przy swoich obecnych problemach) chyba najbardziej wrażliwy na kondycję rynku pracy. JP Morgan (+1.3%), Bank of America (+0.8%). Nieźle radziły sobie też mniejsze banki regionalne.

Najsłabszą spółką w Dow Jones był General Electric (-3.8%), a najlepszą Merck (+1.5%).

Obecna sytuacja jest bardzo podobna do tej z przełomu poprzednich kwartałów. Dane z rynku pracy publikowane na początku lipca pokazały znacznie gorszy wynik niż miesiąc wcześniej (i podobną skalę rozbieżności pomiędzy prognozami a realnymi danymi). Kierunek dla rynku wyznaczył jednak w połowie lipca sezon publikacji wyników spółek. I teraz też zapewne tak będzie. W środę zaczyna Alcoa, a tydzień później wyniki zaczną podawać najważniejsze spółki. Wtedy zobaczymy, jaki tym razem kierunek zostanie wyznaczony.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)