Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rating CD Projektu zagrożony. Eksperci pokazują długą listę problemów

19
Podziel się:

Agencja EuroRating ostrzega, że może w przyszłości obciąć rating kredytowy spółki CD Projekt. Eksperci tłumaczą to głównie nieudaną premierą i szybko spadającą sprzedażą gry "Cyberpunk 2077". A to w dużej mierze od niej będą zależeć zyski także w kolejnych latach.

Rating CD Projektu zagrożony. Eksperci pokazują długą listę problemów
Gra "Cyberpunk 2077" miała być hitem CD Projektu, ale coś poszło nie tak. (mat. prasowe CD Projekt)

Eksperci EuroRatingu wzięli pod lupę największego polskiego producenta gier. Ocena CD Projektu nie wypada korzystnie. Agencja zmieniła perspektywę ratingu kredytowego spółki ze stabilnej na negatywną.

To oznacza, że choć sam rating pozostał bez zmian - na poziomie "BBB" (dziewiąta ocena w dwudziestostopniowej skali), przy okazji kolejnej aktualizacji, jest możliwość obcięcia ratingu. Sam EuroRating wskazuje, że w perspektywie kolejnych 12 miesięcy prawdopodobieństwo takiego działania jest większe niż 1:3.

Ocena ratingowa jest istotna m.in. z punktu widzenia inwestorów, którzy nie zawsze mają możliwość pełnego przeanalizowania wszystkich spółek, którymi się interesują. Wtedy patrzą na ratingi agencji. Im ocena wyższa, tym firma bardziej wiarygodna.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

Zmiana perspektywy ratingu związana jest przede wszystkim z nieudaną premierą i szybko spadającą sprzedażą gry "Cyberpunk 2077". Według raportów rynkowych, po premierze spadła dużo mocniej niż innych tytułów o porównywalnej skali i budżecie.

"Zwykle w ciągu miesiąca sprzedaż gier z segmentu AAA spada o około 50-65 proc. Tymczasem sprzedaż najnowszej gry CD Projektu po miesiącu spadła aż o 96 proc., a po dwóch miesiącach skala spadków sięgnęła aż 99 proc. Istotny wpływ na to miało m.in. wycofanie tytułu ze sprzedaży na platformie PayStation Store (co spowodowane było bardzo niską jakością gry w wersji na konsole starszej generacji)" - czytamy w uzasadnieniu.

Eksperci EuroRatingu wskazują, że pomimo wydania przez CD Projekt w ostatnich miesiącach dwóch zestawów poprawek do "Cyberpunka", gra nie wróciła do sprzedaży w serwisie Sony. Ponadto, gwałtownie spadła liczba osób grających w ten tytuł na platformie Steam. W kwietniu było to średnio zaledwie kilkanaście tysięcy graczy, podczas gdy w grudniu ponad 330 tysięcy, a w szczytowym momencie nawet ponad milion.

"CD Projektowi będzie trudno odzyskać zaufanie graczy nawet, jeśli grę uda się ostatecznie poprawić do zadowalającego poziomu. Sprzedaż "Cyberpunka" w całym cyklu życia gry będzie więc najprawdopodobniej znacznie niższa niż pierwotnie można było oczekiwać. Spółce może być również trudno przekonać graczy do kupna ewentualnych dodatków" - wskazują eksperci.

Problem gwałtownego spadku sprzedaży "Cyberpunka" jest o tyle istotny, że w odróżnieniu od największych światowych producentów gier, którzy wydają po kilka nowych gier rocznie, CD Projekt bazuje na pojedynczych dużych projektach, wprowadzanych do sprzedaży co kilka lat.

"Spółka posiada więc bardzo słabą dywersyfikację produktową, co przy znacznie niższej od spodziewanej przyszłej sprzedaży "Cyberpunka" oraz jednoczesnym braku w najbliższych latach nowego tytułu może negatywnie wpływać na jej wyniki finansowe i generowane przez nią przepływy pieniężne" - czytamy w raporcie.

EuroRating do czynników negatywnych z punktu widzenia oceny zalicza również ryzyko prawne związane z potencjalnymi roszczeniami zagranicznych akcjonariuszy CD Projektu, którzy ponieśli straty na akcjach spółki. Dochodzenie w tej sprawie podjęły dwie kancelarie prawne w Stanach Zjednoczonych.

Jakkolwiek trudno jest obecnie oszacować zarówno skalę, jak i prawdopodobieństwo ewentualnych negatywnych dla spółki rozstrzygnięć, to EuroRating zaznacza, że może to potencjalnie mieć w przyszłości negatywny wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstwa.

Warto jednak podkreślić, że sam EuroRating nadal uważa, że prowadzona przez CD Projekt konserwatywna polityka finansowa i zgromadzone zasoby gotówki, pomimo zapowiedzianej wypłaty stosunkowo wysokiej dywidendy z zysku za 2020 rok, zapewniają spółce wystarczające bezpieczeństwo. To oznacza, że nawet spodziewane osłabienie wyników nie powinno być groźne dla firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
ciekawy
3 lata temu
czy do budynków można już wchodzić czy gra dalej fasadowa?
lenny
3 lata temu
I tak mają świetną wycenę jak na firmę, która w całej swojej historii zrobiła jedną dobrą grę (W3) i kilka mocnych średniaków. Muszą nauczyć się co im wychodzi, a co nie. Jak znowu pójdą w FPS czy sandboxy to mogą popłynąć na dobre.
Loco
3 lata temu
jeżeli 4 fundusze hedgingowe siedzą na shorcie to teraz będzie wysyp tego typu informacji aby tylko zdołować kurs - żałosne. rekordowe wyniki. Pełna kasa od gotówki a oni pisz e o lewarowaniu i ratingu. Trzeba było od razu wpisać materiał sponsorowany przez dołujących kurs :-)
Jerry
3 lata temu
Grałem w cyberpunka, wyczyściłem całą mapę ze wszystkich zadań i grę oceniam na 6/10, za wkurzające, znikające bugi. Gram w Assasin i o niebo lepsza gra. Żadnych dodatków do Cyberpunka nie kupię, do Assasina -zastanowię się.
mmm
3 lata temu
Mnie sie gra podobala, takie solidne 8/10. Czego mi brakuje to tego samego dopieszczenia co w Wiedzminie oraz czegos do robienia po zakonczeniu gry. Niby mozna kontynuowac, ale wiekszosc zadan pobocznych mam zrobione, a i niestety malo jest naprawde ciekawych. Ogolnie wieje nuda, juz od tygodni nie gram. Gdyby wypuscili latke z nowymi zadaniami cos w stylu pakietu jak w Wiedzminie, to moze bylo by co robic, albo gdyby pospieszyli sie z dodatkiem. Oni zaliczyli taka obsuwe (widac, ze gra jest dokanczana na predce), ze nie moga sie nadal pozbierac, a czas leci..