Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Bankructwo USA. Resort finansów wskazał nową datę

53
Podziel się:

Szacowana data wyczerpania się środków na pokrycie zobowiązań finansowych USA w przypadku braku podniesienia limitu zadłużenia to obecnie 5 czerwca - napisała sekretarz skarbu USA Janet Yellen w liście do spikera Izby Reprezentantów.

Bankructwo USA. Resort finansów wskazał nową datę
Sekretarz skarbu USA Janet Yellen w liście do spikera Izby Reprezentantów ostrzega przed bankructwem USA (East News, BAY ISMOYO)

"Bazując na najnowszych dostępnych danych, szacujemy, że jeśli nie dojdzie do podniesienia lub zawieszenia limitu zadłużenia, to nie będzie środków, by zaspokoić zobowiązania rządu do 5 czerwca" - napisała Yellen w liście do Kevina McCarthy'ego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrowersyjne słowa Bidena o Putinie. Miller tłumaczy

Wcześniej sugerowała, że datą graniczną będzie 1 czerwca, choć zastrzegała, że nie da się tego dokładnie przewidzieć z uwagi na zmienność wpływów budżetowych m.in. z podatków.

Szefowa resortu skarbu poinformowała, że w tym tygodniu uruchomiła kolejny "nadzwyczajny środek" dający rządowi dodatkowe 2 mld dolarów, by oddalić datę potencjalnego bankructwa.

Zaznaczyła, że jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia, obecnie wynoszącego 31,4 bln dolarów, USA zabraknie środków do planowanych wypłat m.in. do funduszów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów (Medicare).

Brak porozumienia. Co zrobi Kongres?

Yellen ostrzegła McCarthy'ego, który wciąż prowadzi negocjacje z Białym Domem na temat podniesienia limitu, by nie zwlekał do ostatniej chwili, ostrzegając że może grozić to "poważnymi szkodami" dla wiarygodności USA i zwiększenia kosztów pożyczania.

Mimo doniesień mediów o tym, że obie strony są bliskie porozumienia, które miałoby obniżyć wydatki budżetowe i podnieść limit zadłużenia, w piątkowe popołudnie wciąż nie doszło do porozumienia. Tymczasem zasady Kongresu mówią, że kongresmeni muszą mieć co najmniej 3 dni na zapoznanie się z ewentualną legislacją. Nie jest też jasne, czy ewentualne porozumienie znajdzie odpowiednie poparcie kongresmenów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
jadzia
10 miesięcy temu
niech bajden powie ile zarobili na wojnie
Mega72
12 miesięcy temu
Poprawka, mści się globalistyka miało być....
mega72
12 miesięcy temu
To patowa sytuacja. Gospodarki wszystkich krajów już od dawna nie opierają się na parytecie złota. I w tym problem, drukowanie pustego pieniądza. Ale drżyjmy wszyscy jeśli padnie ten kolos. W 2007 roku Leman Brother zbankrutował, to jeden amerykański bank... Oni dostali zadyszki, a giełdy i finanse całego świata dostały grupy. To naczynia powiązane. Więc trzymajcie kciuki żeby ten kolos nie padł, bo kryzys jakiego nie było rozleje się na cały świat. Macie się globalistyka. To podstawy finansów. Poczytajcie.
Brootal
rok temu
Żaneta Jeleń o garbatym nosie i tak zastosuje kreatywną księgowość i przerzuci długi USA na resztę świata. Jedyna nadzieja w Chińczykach że powstrzymają to całe petrodolarowe szaleństwo.
Realista
rok temu
Mogliby w końcu zbankrutować. Dosyć utrzymywania kolosa na glinianych nogach przez cały świat!
...
Następna strona