Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Ceny prądu i gazu uderzają w firmy. Cały utarg nie starczy nawet na jeden rachunek

168
Podziel się:

Ceny energii i gazu szybują, a sytuacja na rynkach nie wskazuje, by wkrótce miało się to zmienić. To fatalne wieści dla firm, które - w przeciwieństwie do szeregu chronionych odbiorców - muszą płacić rachunki takie, jakie wynikają z cen rynkowych. Wiele zakładów martwi się o przyszłość i już dziś balansuje na krawędzi. Bez pomocy rządu mogą nie przetrwać.

Ceny prądu i gazu uderzają w firmy. Cały utarg nie starczy nawet na jeden rachunek
Ceny prądu i gazu uderzają w firmy. Cały utarg nie starczy nawet na jeden rachunek (Adobe Stock, ©Hamik - stock.adobe.com)

- W styczniu jedna faktura PGNiG przekroczy obroty naszej spółki - rozkłada ręce w rozmowie z "Faktami" TVN Kamil Biliński, właściciel zakładu włókienniczego Biliński z Konstantynowa Łódzkiego, w którym pracuje prawie 300 osób.

Firmy mierzą się z gigantycznymi podwyżkami

Jak alarmuje stacja, problem z rentownością zaczyna dotyczyć coraz więcej przedsiębiorstw, a piekarniom, szwalniom czy cukierniom grozi bankructwo z powodu coraz wyższych kosztów energii elektrycznej i gazu. O problemach mówi w rozmowie z TVN także Grzegorz Antolak, właściciel cukiernik Antolak z Warszawy. Przedsiębiorca unika jednak na razie myślenia o tym, że biznes trzeba by było zwijać.

W przeciwieństwie do gospodarstw domowych i szeregu innych odbiorców, firmy nie są chronione taryfami URE i za prąd i gaz płacą stawki, które wprost wynikają z sytuacji rynkowej. A ta jest fatalna. Obecnie ceny kontraktów gazowych na październik na holenderskiej giełdzie TTF przekraczają 230 euro za megawatogodzinę, podczas gdy rok temu na przełomie sierpnia i września nie sięgały nawet 30 euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drożejący gaz Polacy odczują z opóźnieniem. "Wszyscy będziemy biedniejsi"

A są dni, w których cena jest znacznie wyższa - w ubiegłym tygodniu przekroczona została granica 300 euro za megawatogodzinę. Drożeje też prąd.

Rząd zapowiada pomoc

Problem dostrzega rząd Mateusza Morawieckiego. W środę rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad "pewnym systemem dopłat" dla tego sektora energochłonnego. – Ostatecznych rozwiązań nie ma, ale wsparcie zostanie wypłacone w tym roku. Środki muszą się mieścić w możliwościach budżetowych państwa – zastrzegł, dodając, że wsparcie powinno jednocześnie trafiać do tych obszarów przemysłu, odpowiedzialnych za wysoki "wkład do inflacji".

Müller mówił też, że rząd chce zamrozić taryfy na gaz w 2023 roku, ale to niemożliwe, by w pełni zrekompensować w ten sposób podwyżki. - Nie dopuścimy do tego, żeby ceny gazu poszybowały tak wysoko, jak wynika to ze wzrostu cen hurtowych, bo to oznaczałoby gigantyczne podwyżki – powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu.

– Taryfy możemy zamrozić na określonym poziomie, ale różnicę dopłaca budżet państwa, środki finansowe muszą być na określonym poziomie – zaznaczył rzecznik rządu, dodając, że rząd niedługo przedstawi kalkulację w tej kwestii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(168)
Macko
2 lata temu
I dlatego trzeba powinszować "prezesowi" za ekspansję biedronek i lidli bo tylko one przetrwają,o taką Polskę mu chodziło?
ara
2 lata temu
Wyrazy współczucia dla wszystkich przedsiębiorców , i ich prawie bezrobotnych pracowników , pozostał już tylko zjazd w dół i ,,nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy ''
jaki z paki
2 lata temu
czy za ten kryzys i wprowadzanie biedy z ruiną w kraju odpowiada Jarosław Kaczyński ???????????
Polak potrafi
2 lata temu
Zamknąć firmy, będzie taniej. Ludzie na bruk i szybko wróci PRL. Będzie normalnie i damy radę, jak po wojnie, a wtedy było gorzej, bo nic nie było.
Globalna wios...
2 lata temu
Przy takich cenach ropy i gazy to gospodarka rosyjska może na pewno upaść , kiedy dochód wzrasta ci 5 krotnie w ciągu roku to wróży rychły koniec a kiedy możesz jeszcze liczyć na jego podwojenie to już czeka cię katastrofa ekonomiczna .
...
Następna strona