Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Ceny gazu pobiły rekord. I przekroczyły psychologiczną granicę

33
Podziel się:

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF przebiły w czwartek psychologiczną granicę - i są rekordowo wysokie. Surowiec drożeje tego dnia o 8 proc. W tle tych wzrostów są firmy chemiczne, które z powodu sytuacji na rynku muszą ograniczać produkcję - i dzieje się to też w Polsce.

Ceny gazu pobiły rekord. I przekroczyły psychologiczną granicę
Ceny gazu w czwartek 25 sierpnia przebiły psychologiczną barierę (East News, Piotr Molecki)

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF, w kontraktach z dostawą we wrześniu, wynoszą już 317 euro za MWh w czwartek 25 sierpnia. Tym samym gaz nie tylko stał się rekordowo drogi, ale także - jak opisuje Strefa Inwestorów - przebił "psychologiczną granicę" 300 euro, która jeszcze kilka miesięcy temu wydawała się odległa.

Rekordowe ceny gazu. Przebita ważna bariera

Tego dnia gaz podrożał o 8,5 proc. W podobnym stopniu wzrosły cen surowca z dostawą na kolejne miesiące 2022 r. - do poziomu 320 euro za MWh. Ceny poniżej 300 euro dostępne są dopiero w kontraktach z dostawą na kwiecień 2023 r.

Jak podkreśla Stefa Inwestorów, jeszcze w okolicach maja gaz kosztował ok. 90 euro za MWh w holenderskim hubie. Oczywiście, wzrosty cen surowca to skutek wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie i działań Gazpromu. W piątek rosyjska spółka ogłosiła, że gazociąg Nord Stream 1 od 31 sierpnia do 2 września zostanie zamknięty z powodu prac serwisowych przy ostatniej działającej turbinie w tłoczni Portowa. Po ponownym uruchomieniu przesył ma powrócić do poziomu 33 mln m sześc. dziennie, czyli ok. jednej piątej maksymalnej zdolności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szykuje się katastrofa w gospodarce. "Ceny za energię nami wstrząsną"

Serwis wskazuje przy tym, że z powodu wysokich cen gazu swoją produkcję wstrzymują lub ograniczają europejskie firmy - m.in. niemiecki BASF czy polska Grupa Azoty. Przypomnijmy, że już 11 sierpnia Zakłady Azotowe Puławy poinformowały o wstrzymaniu produkcji melaminy - do odwołania. Grupa Azoty z kolei ogłosiła 23 sierpnia wstrzymanie produkcji nawozów azotowych, podobnie zrobiła wrocławska spółka Anwil.

Decyzje o wstrzymaniu produkcji np. nawozów i innych surowców chemicznych wywołują reakcję łańcuchową w gospodarce. W czwartek bowiem producent piwa Carlsberg Polska poinformował, że wstrzyma produkcję trunku z powody zawieszenia prac Anwilu, który dostarczał browarowi dwutlenek węgla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
WYRÓŻNIONE
Andrzej
2 lata temu
Gdzie ten tani gaz z USA . Widać że wojna na Ukrainie nakreca biznes Amerykanom.dlatego ta wojna ma trwać jak najdłużej. Tylko ciemniak tego nie widzi kto pchnął Ukraine i pośrednio europe do wojny z Rosja. USA zarabia na surowcach i broni .krew wylewają Ukraincy kase wykłada Polska .
juras
2 lata temu
Rosja wydobywa jedynie 17% światowej produkcji, eksport jest jeszcze mniejszy bo sama też dużo zużywa, cała ta panika i kręcenie cen przypomina polski boom cukrowy i niedobory papieru toaletowego na początku covidu
A2
2 lata temu
Przy takich cenach gazu zamkniemy połowę przemysłu a jak nie będziemy subsydiować odbiorców indywidualnych to 90% nie będzie stać na ogrzanie domu
NAJNOWSZE KOMENTARZE (33)
piotr
2 lata temu
a co z gazem od naszego brata z Ameryki nie ma????? czy czeka az zdrozeje???
Rrrrrrrr
2 lata temu
Co powiesz na to Matełuszku
Mapa Polski
2 lata temu
Anwil we Wrocławiu????
Szmulki
2 lata temu
Na antypolskie wpisy nie można reagować, ciekawe.
Aleks
2 lata temu
Już myślałem , że TVpis wyparło mózgi. Czytając komentarze, jest nadzieja w narodzie. Pozdrawiam.
...
Następna strona