Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Państwowa firma musiała częściowo wstrzymać produkcję. Przez wysokie ceny gazu

15
Podziel się:

Grupa Azoty, największy koncern chemiczny w Polsce, czasowo zatrzymała pracę instalacji do produkcji m.in. nawozów azotowych - poinformowała spółka. Powodem - jak podano w komunikacie - jest nadzwyczajny i bezprecedensowy wzrost cen gazu ziemnego.

Państwowa firma musiała częściowo wstrzymać produkcję. Przez wysokie ceny gazu
Grupa Azoty czasowo zatrzymała pracę części instalacji z powodu wysokich cen gazu (Agencja Gazeta, Jakub Wlodek)

Należąca do Skarbu Państwa Grupa Azoty czasowo zatrzymała pracę instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 - poinformowała spółka w komunikacie. Zakłady w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku do około 10 proc. mocy wytwórczych i wstrzymały część produkcji w segmentach tworzyw i agro.

Decyzja zarządu Grupy Azoty została podjęta w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego.

Grupa Azoty kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego. Z kolei Zakłady Azotowe Puławy kontynuują produkcję siarczanu amonu z instalacji odsiarczania spalin, NOXy, Likam oraz Pulnox.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jednak są problemy z gazem? "Niekompetencja Morawieckiego"

Grupa Azoty czasowo zatrzymała pracę części instalacji

Grupa Azoty podała, że w trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji poliamidów.

Zarząd spółki wskazuje, że obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od spółki i nie była możliwa do przewidzenia.

W poniedziałek na giełdach ceny gazu ziemnego nadal rosły, osiągając historyczne szczyty. W ciągu dnia benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) były wyceniane wyżej o 18 proc. - po rekordowe 292,50 euro za MWh.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Kruszyn
7 miesięcy temu
Przypominam że właścicielem Anwilu jest Orlen więc za wszelkie niedobory z tym związane wiadomo komu podziękować
sdv
7 miesięcy temu
Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
Jańcio
7 miesięcy temu
Każdy potępia Rosję I to jest ok. Ale rządy tych krajów mają przedewszystkim na uwadze i w kolejności dobro SWOICH OBYWATELI. Nie tak jak nasi rządowi "herosi", którzy żyją po pańsku i będą tak żyli nadal. A deklarują wszystkim, wszystko i wszędzie. Po prostu dyplomatołki.
ABC
7 miesięcy temu
Jakoś Turcja i Węgry nie mają takich dylematów jak my i nasi zachodni sąsiedzi - zwiększają dostawy ropy i gazu, aby uchronić własnych obywateli. Bułgaria też zaczyna dogadywać się z Gaspromem. A reszta - czeka na inflacje 50% spowodowaną cenami surowców. U nas daje się dodatek węglowy, ale węgla nie ma, a ten co się trafi już kosztuje ponad 4000 zł. Obłęd się wytworzył
BBB
7 miesięcy temu
Unia emituje CO2 w wysokości 10% reszta to Chiny i Indie. Unia wprowadza drakońskie opłaty za CO2 zarzynając gospodarki i siejąc pseudoekologiczne ideologie, podczas, gdy prawdziwi truciciele są w Azji - notabene produkujące dla całej Europy prawie wszystko