Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rekordowe ceny gazu. Puławy wstrzymują produkcję melaminy

53
Podziel się:

Od czwartku 11 sierpnia produkcja melaminy w Zakładach Azotowych Puławy zostaje całkowicie wstrzymana do odwołania. Ma to związek z rekordowo wysokimi cenami gazu oraz znaczącym obniżeniem popytu na melaminę.

Rekordowe ceny gazu. Puławy wstrzymują produkcję melaminy
Zakłady Azotowe w Puławach (PAP, Wojciech Pacewicz)

- Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy informuje, że w związku z aktualnymi warunkami rynkowymi: rekordowo wysokimi cenami gazu oraz znaczącym obniżeniem popytu na melaminę, podjął decyzję o dalszym ograniczeniu produkcji melaminy, poprzez zatrzymanie instalacji Melamina II — poinformowano w środowym komunikacie.

Spółka wskazała, że uwzględniając raportowane wcześniej ograniczenia i trwające prace remontowe, produkcja melaminy zostaje całkowicie wstrzymana do odwołania. Dodano też, że zobowiązania wynikające z kontraktów handlowych, które w znaczącej części mają charakter krótkookresowy, będą realizowane w oparciu, o bieżące zapasy.

Już na początku lipca Grupa Azoty poinformowała, że rosnące ceny gazu, jak również przeprowadzona analiza możliwych do uzyskania cen sprzedaży produktu zmusiły ją do czasowego ograniczenia produkcji melaminy. Dodano, że ze względu na zaplanowane wcześniej prace remontowe na pozostałych instalacjach (Melamina I – II ciąg oraz Melamina III), produkcja melaminy od 9 lipca jest prowadzona na poziomie ok. 20 proc. maksymalnych zdolności produkcyjnych wszystkich instalacji, wynoszących 270 ton na dobę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Melamina służy do wyrobu np. żywic syntetycznych mających zastosowanie w procesach wytwarzania laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów – w tym lakierów piecowych także dla przemysłu motoryzacyjnego, środków pomocniczych dla przemysłu włókienniczego i papierniczego, tworzyw dla przemysłu elektrotechnicznego i wytwarzania przedmiotów gospodarstwa domowego. Melamina stosowana jest również do produkcji środków ognioochronnych oraz do modyfikacji betonu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
bolek
2 lata temu
dlaczego w Polsce i Unii są sprzedawane wyroby i produkty wyprodukowane w Chinach z Rosyjskiego gazu!!!To jest chore my sami w europie strzelamy sobie w łeb!!!Całkowity zakaz importu również ze zdradzieckich Chin i to natychmiast!!!
katastrofa..
2 lata temu
polityka sprowadzania gazu łupkowego z USA dobije Polske.. ten rząd jest bolesny...niszczy kraj doszczętnie..jedyna szansa w opozycji ..ale to też durne polityki.;.
logik
2 lata temu
Wojna USA z Rosją kosztuje Europę coraz więcej.
xyz
2 lata temu
PiS wprowadził sankcje na rosyjski gaz ale melaminę wyprodukowaną w Chinach z rosyjskiego gazu można sprzedawać w PL bez ograniczeń. Zasada ta dotyczy również innych produktów wytworzonych z gazu ziemnego.
Kacper
2 lata temu
węgla brak , cukru brak , gaz drogi , paliwa drogie , energia elektryczna droga , ale za to tania , bratnia pomoc dla Ukrainy !!!!
...
Następna strona