Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Czy komornik może zająć skrytkę bankową?

8
Podziel się:

Bezpiecznym miejscem służącym zwykle do przechowywania kosztowności, ważnych dokumentów, papierów wartościowych czy po prostu gotówki jest skrytka bankowa. To rodzaj depozytu służącego głównie do trzymania wartościowych przedmiotów. Skrytki są zamykane na klucz, który przekazywany jest osobie wynajmującej ją, a drugi klucz przechowywany jest w banku. Do otwarcia wymagane są dwa klucze, aby nikt niepowołany nie mógł tego zrobić. Czy jednak w szczególnych sytuacjach dostęp do skrytki bankowej i jej zawartości może mieć komornik?

Czy komornik może zająć skrytkę bankową?
Czy komornik może przejąć zawartość skrytki bankowej. (unsplash.com)

Komornik a zajęcie skrytki bankowej

Zasadniczo dostęp do skrytki bankowej mają wyłącznie osoby, które ją wynajmują i mają do niej klucz. Jednak zdarza się, w wyjątkowych sytuacjach, że bank udostępnia taką skrytkę służbom prowadzącym postępowanie karne przeciwko najemcy. Może to być Służba Celna, Służba Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) czy Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). Również komornik działający na podstawie sądowego tytułu egzekucji ma prawo do zajęcia skrytki.

Jak wygląda zajęcie skrytki bankowej przez komornika?

Przede wszystkim komornik nie działa na własną rękę. Egzekucję prowadzi na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przez sąd. To wierzyciel dochodzący swoich roszczeń wskazuje składniki majątku, z jakich komornik może prowadzić egzekucję. Jeśli wierzyciel ten wskaże skrytkę bankową, to komornik ma prawo ją zająć. Dysponuje bowiem prawem do egzekucji wszystkiego, co wchodzi w skład majątku dłużnika, a nie jest wyłączone z niej przepisami ustawy. 

Komornik może zapytać dłużnika, czy ten ma skrytkę bankową. Jeśli tak, musi o tym powiedzieć i może ona zostać zajęta. Wystarczy, że wystosuje oficjalne pismo o tym do banku. Może również zapytać instytucję o to, czy dana osoba ma w nim swoją skrytkę depozytową. 

Czy komornik może zająć skrytkę bankową za granicą?

Dłużnik może dysponować skrytką w polskim lub zagranicznym banku. Czy komornik ma prawo do zajęcia jej poza granicami Polski? Tak, na podstawie obowiązujących umów międzynarodowych. 

Jak komornik może dostać się do skrytki bankowej?

Zanim komornik będzie mógł uzyskać dostęp do skrytki bankowej, musi wysłać do banku pismo o nałożeniu blokady na daną osobę – posiadacza skrytki. Wówczas bank nie będzie mógł już wpuścić takiej osoby do sejfu do czasu zdjęcia blokady. 

Jak komornik dowiaduje się o skrytce bankowej?

Komornik prowadzi egzekucję z majątku dłużnika na polecenie wierzyciela. To od niego może uzyskać informacje o tym, że prawdopodobnie lub na pewno dłużnik ma skrytkę bankową. Nie jest tak, że bank sam z siebie ujawnia takie informacje. Jeśli jednak komornik wysyła do banku zapytanie o to, czy dłużnik ma skrytki, to bank musi na nie odpowiedzieć zgodnie z obowiązującym stanem rzeczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Art
2 lata temu
Komornik może zająć dziurawe majtki dłużnika jeśli ten powiesi na płocie .
EPIC CASH
2 lata temu
Hehe. Kryptowalut nie może zająć - do momentu aż mu nie podasz hasła ..., a jak masz anonimową odmianę kryptowalut to nawet nie może sprawdzić czy masz kryptowaluty ... to się nazywa niezależność od systemów bankowych. Oczywiście jak trzymasz kryptowaluty w swoich portfelach a nie na giełdach kryptowalut.
Red
2 lata temu
Komornik zarabia na nas, my na bankach i koło się zamyka... Mowa oczywiście o tych którzy "niczego nie posiadają" :)
Mijajkalisz
2 lata temu
Przy RODO I tajemnicy bankowej znalezienie zagranicznej skrytki w UE przez wierzyciela jest proste jak 2x2.
NicoToscani
2 lata temu
Siedzo cwaniaczki zajmujo konta a kasa leci za klikanie. Nieproporcjonalnie duża do nakładów pracy i wymaganych umiejętności.