Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Dlaczego warto oszczędzać prąd?

6
Podziel się:

Względy ekonomiczne wysuwają się na plan pierwszy przy rozważaniu odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego warto oszczędzać prąd w domu. Nie jest to jednak jedyną kwestią, jaka powinna przemówić do Ciebie przy podejmowaniu działań mających na celu wypracowanie oszczędności na energii elektrycznej. Sprawdź, co jeszcze decyduje o tym, że warto rozsądnie wykorzystywać prąd.

Dlaczego warto oszczędzać prąd?
Korzyści płynące z oszczędzania energii elektrycznej. (unsplash.com)

Zużycie prądu w gospodarstwie domowym

W gospodarstwie domowym w pierwszej kolejności prąd zużywany jest do zasilania sprzętów AGD i RTV. Jednocześnie może być stosowany system ogrzewania prądem albo pompy ciepła, które do prawidłowego działania potrzebują również pewnej ilości energii. Ponadto prąd zużywamy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w elektrycznych podgrzewaczach czy do oświetlania mieszkań i domów. 

Jak wynika z szacunków wykonanych przez ekspertów, średnia polska rodzina składająca się z 3 osób zużywa rocznie około 1800-2000 kWh energii elektrycznej. 

Wpływ energii elektrycznej na ocieplenie klimatu

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach na świecie, energia elektryczna wytwarzana jest w elektrowniach i elektrociepłowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. W wyniku jego spalania powstaje energia dostarczana do milionów gospodarstw domowych, ale w efekcie do atmosfery emitowana jest ogromna ilość CO2 oraz szkodliwych substancji chemicznych. Dlatego oszczędzanie energii elektrycznej ma bezpośrednie przełożenie na ochronę środowiska naturalnego i ograniczanie zjawiska ocieplania klimatu. Poprzez zmianę codziennych nawyków możesz przyczynić się do zahamowania globalnego ocieplenia. 

Niższe zużycie prądu to również mniejsza eksploatacja źródeł naturalnych, jak węgiel, ropa czy gaz. Jeśli racjonalnie będziemy wykorzystywać energię elektryczną, to źródła te wystarczą na dłużej. 

Rosnące ceny energii elektrycznej 

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Inflacja w Polsce w sierpniu 2022 roku wyniosła 16,1 proc. w stosunku rocznym. Wszystko drożeje, a w szczególności energia elektryczna i cieplna. 

Rok 2022 zapisuje się w historii jako okres wielu podwyżek, także jeśli chodzi o ceny prądu. Blisko o 24 proc. rok do roku wzrosła stawka za 1 kWh energii elektrycznej od każdego z największych działających na terenie naszego kraju sprzedawców energii elektrycznej – PGE, Tauron, Energa, Enea i E.ON. Dlatego rachunki za prąd są średnio o 21 zł miesięcznie brutto wyższe niż w tym samym okresie 2021 roku. 

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej? W zależności od sprzedającego energię w Polsce koszt ten kształtuje się na poziomie:

  • 0,63 zł/ 1 kWh – Enea i E.ON,
  • 0,64-0,66 zł/ 1 kWh – Tauron,
  • 0,68 zł/ 1 kWh – PGE,
  • 0,70 zł/ 1 kWh – Energa.

Stawki podane powyżej zawierają już podatek od towarów i usług, czyli podatek VAT w wysokości 5 proc. 

Ceny energii rosną w wyniku zwiększających się kosztów energii elektrycznej na rynku hurtowym – na Towarowej Giełdzie Energii. Podwyżki związane są ponadto ze wzrostem cen surowców, z których produkowana jest energia – w Polsce najczęściej jest to węgiel. Kryzys gazowy trwający w Europie nie pomaga w pokonaniu inflacji w zakresie cen prądu. Wszystko to sprawia, że polskie rodziny i przedsiębiorcy będą płacić więcej za energię. Stąd warto poznać sposoby na jej oszczędzanie i wprowadzać je w życie. 

Czy warto oszczędzać prąd?

Możliwość wypracowania oszczędności na rachunkach za prąd z pewnością przekona większość z nas do tego, że warto ograniczać zużycie energii. Rosnące ceny za 1 kWh powodują, że płacone przez nas rachunki będą coraz wyższe, a dla wypracowania oszczędności na comiesięcznym utrzymaniu domu na pewno warto pomyśleć o zachowaniach pozwalających na ograniczenie ilości zużywanej energii. 

W ten sposób przyczynisz się do ograniczenia efektu cieplarnianego i negatywnych skutków emisji CO2 do atmosfery. Możesz również zwiększyć okres, w którym zasoby materiałów energetycznych będą w eksploatacji. 

Czy grozi nam ubóstwo energetyczne?

Istnieje ryzyko ubóstwa energetycznego dla polskich rodzin. Polskieradio.pl szacuje, że nawet 40 proc. Polaków może dotknąć ten problem. O ubóstwie energetycznym można mówić, jeśli wydajesz ponad 10 proc. swojego domowego budżetu na utrzymanie temperatury 21 stopni Celsjusza w mieszkalnych pomieszczeniach i 18 stopni Celsjusza w pozostałych.

To niepokojące, że 4 na 10 rodzin jest zagrożonych ubóstwem energetycznym. Ważne, by polskie rodziny już teraz podjęły odpowiednie kroki, by oszczędzanie prądu stało się dla nich faktem, co spowoduje obniżenie płaconych rachunków za energię elektryczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Mózg
rok temu
W Tarnowie jest taki ogromny zbiornik na wysokiej konstrukcji nazywają go UFO. Bo go przypomina. Służy do zasilania miasta wodą sanitarna pod ciśnieniem. W zasadzie można by pomyśleć o produkcji prądu wykorzystując ogromny spada wody . Tylko pytanie czy wtedy nie naruszy się warunków higienicznych dla wody wodociagowej. Tak przy okazji to podobno zdarza się iż pojawia się prawdziwe UFO. Pewnie zainteresowane kształtem konstrukcji.
AleNumer
2 lata temu
Totalne brednie. Będziemy zieloni.. Z zimna.. Chiny i Indie wydobywają węgla na potęgę... Produkują stali na potęgę.. Kopca też usa Australia a o Rosji czy Ukrainie nie wspomne..my nie możemy bo emisja bo starczy na dłużej.. Inni grzeja że hej podnoszą ceny a kurs dolara dodatkowo w górę...ale dostaniemy medale eko i może darmowe wczasy w ciepłym lokalu raz do roku jak węgiel będzie kosztował tyle co moja miesięczna pensja... Choć dla niektórych już kosztuje
m-53
2 lata temu
Co za nonsensy. Zagrożeni ubóstwem energetycznym już przymusowa oszczędzają i nie są w stanie zainwestować w "energooszczędność". Spadek cen energii nastąpi, jeżeli zmieni się system handlu ETS, zostanie ustalona maksymalna cena, pobór zostanie zawieszony na czasz kryzysu.
Jan
2 lata temu
Całe szczęście , że kupiłem hybrydę nie elektryka !
czytelnik
2 lata temu
Jestem zmęczony zawartymi w artukule BZDURAMI!