Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WEG
|
aktualizacja

Oszczędzanie prądu w domu. Dlaczego powinniśmy to robić?

16
Podziel się:

Obecnie każdy z nas zmaga się z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Wszystko to, staje się jednym z powodów, dla którego oszczędzanie prądu okazuje się tak ważne. Większość z nas szuka skutecznych sposobów oszczędzania, dzięki którym będziemy mieli szansę obniżyć rachunki za energię elektryczną. Dlaczego jeszcze warto oszczędzać prąd i od czego zacząć?

Oszczędzanie prądu w domu. Dlaczego powinniśmy to robić?
Krótko mówiąc, prąd ułatwia nam życie i nikt z nas nie wyobraża sobie aktualnie życia bez energii elektrycznej. (unsplash)

Do czego wykorzystujemy prąd w domu?

Energia elektryczna wykorzystywana jest praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Prąd zasila podstawowe urządzenia, takie jak pralka, lodówka, czajnik elektryczny, zmywarka, czy telewizor. Energii używamy każdego dnia: do podładowania laptopa czy telefonu, podłączenia suszarki, do ogrzewania, czy nawet do oświetlenia. Krótko mówiąc, prąd ułatwia nam życie i nikt z nas nie wyobraża sobie aktualnie życia bez energii elektrycznej.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić prąd w domu, wówczas w pierwszej kolejności warto zorientować się, jakie urządzenia pobierają najwięcej prądu. Dzięki temu dowiemy się, z których sprzętów powinniśmy korzystać bardziej rozsądnie. Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, które urządzenia są najbardziej prądożerne i jednocześnie będziemy z nich świadomie korzystać, wtedy mamy szansę na największe oszczędności. 

Co wpływa na cenę prądu?

Na ostateczny koszt energii elektrycznej wpływ ma kilka czynników, ustalonych odgórnie. Na cenę prądu wpływ ma:

  • cena paliw kopalnianych, z jakich produkowany jest prąd (cena ta obecnie nieustannie wzrasta),
  • ceny emisji dwutlenku węgla wynikające z polityki klimatycznej UE,
  • popyt oraz podaż,
  • technologię wykorzystywane do produkowania energii,
  • dystrybucja energii,
  • marże nakładane przez dostawców energii działających na danym rynku. 

Oszczędzanie prądu sposobem na zmniejszenie kosztów

Oszczędzanie prądu w domu w obliczu nieustannie rosnących cen prądu energii elektrycznej to bez wątpienia jeden ze skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Przy regularnym stosowaniu się do zasad oszczędzania, różnica w rachunkach może być naprawdę duża. 

Rząd ogłosił również Tarczę Solidarnościową, która zamraża ceny prądu w 2023 roku do cen z 2022 roku dla gospodarstw domowych, które nie przekroczą wyznaczonego limitu. Limit ten wynosi 2 tys. kWh rocznie oraz 2,7 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z kartą dużej rodziny, dla gospodarstw, w których zamieszkują osoby niepełnosprawne oraz dla rodzin rolniczych. 

Oszczędzając prąd, mamy wówczas szansę zmieścić się w wyznaczonym limicie, a tym samym nie dotkną nas podwyżki energii. Po przekroczeniu limitu z kolei możemy spodziewać się ceny prądy nawet trzykrotnie wyższej niż w 2022 roku. 

Produkcja prądu a środowisko naturalne

Nadmierne zużycie prądu to jeden z powszechnych problemów na całym świecie. Oszczędzanie energii elektrycznej ważne jest bowiem nie tylko z powodu wysokich rachunków za prąd, ale i ekologii oraz zadbania o środowisko naturalne. Około 80 proc. prądu w Polsce pochodzi ze spalania węgla. Wytwarzanie energii odbywa się w elektrowniach i elektrociepłowniach opalanych węglem kamiennym oraz brunatnym. 

Oszczędzając prąd, zmniejszymy potrzebę produkowania go w większych ilościach. Jednocześnie przyczynimy się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych (w tym dwutlenku węgla). Oszczędzanie prądu jest bowiem jednym ze skutecznych sposobów w walce ze zmianami klimatycznymi: zanieczyszczeniami środowiska, powstawaniem dziury ozonowej oraz postępującym globalnym ociepleniem klimatu. 

Jak zacząć oszczędzać prąd w domu?

Sposobów na oszczędzanie prądu jest mnóstwo, najważniejsze jest jednak zacząć od zmiany naszych codziennych przyzwyczajeń i wprowadzenia nowych nawyków. Przede wszystkim mowa o bardziej rozsądnym i świadomym korzystaniu ze sprzętów, które używamy każdego dnia. Nie włączaj pralki, która nie jest pełna. Nie włączaj zmywarki z kilkoma talerzami. Poczekaj aż sprzęty zapełnią się i dopiero wtedy je włącz.

Należy również zwrócić uwagę, na klasę energetyczną poszczególnych urządzeń, która mówi nam o tym, jak bardzo oszczędny jest sprzęt. Warto, aby urządzenia, z których korzystamy niemal każdego dnia, wyróżniały się jak najwyższą klasą energooszczędności. Używanie takich sprzętów w dłuższej perspektywie, z pewnością przyniesie nam duże oszczędności. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Wer
2 lata temu
Nie po to pracowałem 2 lata na fotowoltaikę, żeby teraz prąd oszczędzać. Niech oszczędzają wyborcy partii PIS.
sieciu
2 lata temu
Ta wymiana sprzetów na energooszczędne to pic na wodę fotomontarz. Przykładowo różnica w cenie zakupu pralki suszarki z pompą ciepła i bez, jest na tyle duża, że zwracała by się ponad 20 lat. Jeśli mamy działającą lodówkę to wydanie teraz 2 tyś na nową bardziej eko sprawi, że te 2 tyś zł zwrócą nam się dopiero po kilkunastu latach. Pytanie czy za te kilkanaście lat znów nie kupimy nowej jeszcze bardziej eko lodówki. Więc w sumie to jest takie nakręcanie ludzi żeby kupowali nowe sprzęty. MANIPULACJA!!!
Co za bzdury*...
2 lata temu
Jak mozna oszczedzac prad kiedy uzywa sie go do minimum a rachunki bardzo wysokie .a ci co najwiecej wrzeszcza o oszczedzanie zuzywaja 10 razy wiecej i placa grosze .niech politycy siedza przy swieczkach
victor
2 lata temu
W kwesti policji...to towarzysze nie jest policja, a milicja ciagle wieczna jest.
Twój nick
2 lata temu
Ja gaszę światło w lodówce i nie oglądam TVPiS