Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Dobrobyt w Polsce. PIE: nie wystarczy wzrost wydatków publicznych

9
Podziel się:

Wzrost wydatków publicznych nie polepszy jakości życia Polaków. Trzeba zwiększyć ich efektywność, inwestując w poprawę usług publicznych – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który opisuje "Rzeczpospolita"

Dobrobyt w Polsce. PIE: nie wystarczy wzrost wydatków publicznych
Średni poziom efektywności wydatków publicznych na jakość życia w krajach OECD sięga 0,81 pkt, to w Polsce wynosi 0,68 pkt. To plasuje nas dopiero na 29 (money.pl, Rafał Parczewski)

Chociaż w Polsce udział wydatków publicznych w PKB (41,8 proc.) nie odbiega od przeciętnego poziomu w krajach OECD, to pod względem efektywności tych wydatków, czyli ich przełożenia na dobrobyt obywateli, wypadamy znacznie gorzej niż większość rozwiniętych gospodarek – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Ekonomia dobrobytu i szczęścia", który "Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza.

Polska w ogonie rankingu

Jak zauważają autorzy raportu mierzenie dobrobytu przy wykorzystaniu PKB już od dawna jest krytykowane, dlatego PIE wziął pod uwagę także sytuację mieszkaniową, kondycję rynku pracy, zdrowie, edukację i jakość środowiska.

Okazuje się, że podczas gdy średni poziom efektywności wydatków publicznych na jakość życia w krajach OECD sięga 0,81 pkt, to w Polsce wynosi 0,68 pkt. To plasuje nas dopiero na 29. miejscu wśród 37 krajów.

Zobacz także: Porażający raport. Była wiceminister oskarża PiS

Jak czytamy w dzienniku, liderzy rankingu: Luksemburg i Islandia – chociaż nie wydają na dobrobyt najwięcej w relacji do PKB, to efektywność wydatków jest silnie związana z ich wysokością. Na czele efektywności są kraje uznawane za opiekuńcze, taki jak Dania, Finlandia, Niemcy czy Austria.

Polska ma PKB na poziomie Kanady, która w zestawieniu zajmuje 16. miejsce. Zatem w czym problem?

Przeludnione mieszkania, zatrute powietrze

W raporcie PIE, którego wnioski publikuje "Rzeczpospolita", eksperci wskazują trzy czynniki, które degradują Polskę w rankingu: częste przeludnienie mieszkań, niskie dochody Polaków, fatalna jakość powietrza, która odbija się na zdrowiu.

Aby tę sytuację naprawić, trzeba jak najszybciej zainwestować w ochronę środowiska, edukację i mieszkalnictwo – czytamy w dzienniku. To – zdaniem PIE – główne obszary, które determinują dobrobyt i szczęście.

Wzorem najbardziej rozwiniętych państw Europy, trzeba także zainwestować w dobrej jakości usługi publiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Polka i katol...
2 lata temu
problem w Morawieckich, Szumowskich, Obajtkach, Rydzykach i innych cwaniakach rozkradających publiczne pieniądze;
Bjbj
2 lata temu
Pensje nigdy nie pójdą w górę przy takiej emigracji pracowników z Ukrainy
Inflacja
2 lata temu
..minimalna płaca powinna zostać poddana reasumpcji, za wcześnie została ustalona
Populista….
2 lata temu
PiS próbuje kupić dobrobyt poprzez zaciąganie pożyczek i zadłużanie państwa. Te pieniądze naród po prostu przejada. Dobrobytu nie będzie ale za to będzie dług nie do spłacenia. Dobrobyt buduje się praca.
Imhotep
2 lata temu
Nie wierzę! Czyli nie wystarczy tylko sypnąć srebrnikami 500plus, żeby nagle, jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki, wszystkie nieroby żyły w dobrobycie? Szok!