Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Europa przyspiesza. Polsce to się nie podoba. "Wyzwanie nie do udźwignięcia"

188
Podziel się:

Wicepremier Jacek Sasin na Kongresie Impact'23 podkreślał, że Polska jest za transformacją energetyczną, ale w tempie, które uwzględni polskie uwarunkowania. Według niego jednak Europa nie zwolniła, a wręcz przyspieszyła z transformacją. - Wyzwanie nie do udźwignięcia - komentuje wicepremier Jacek Sasin.

Europa przyspiesza. Polsce to się nie podoba. "Wyzwanie nie do udźwignięcia"
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, szef MAP Jacek Sasin (East News, Piotr Molecki)

Wicepremier Jacek Sasin pytany był na poznańskim kongresie o kryzys energetyczny i o politykę Unii Europejskiej w tej kwestii.

Transformacja energetyczna w Europie. Oto stanowisko Polski

Transformacja tak, ale w tempie, które uwzględnia zmieniające się okoliczności - stwierdził Jacek Sasin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Wicepremier zauważył, że obecna polityka Unii Europejskiej dotycząca, chociażby realizacji pakietu Fit for 55 przyspieszyła. - Wyzwanie nie do udźwignięcia - skomentował polityk.

- Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której polska energetyka znalazłaby się w rękach zagranicznego kapitału. Budowanie na kredyt oznacza, że trzeba go spłacać i jeszcze zarabiać. W takiej sytuacji musielibyśmy zapomnieć o taniej energii, energia musiałaby drożeć - stwierdził polityk PiS-u.

Jacek Sasin dodał, że transformacja w myśl pakietu klimatycznego to nie tylko zyski, ale również straty. Według niego rachunek byłby dla Polski ujemny. Powołując się na wyliczenia, powiedział, że wyniósłby 1,3 bln zł.

Dodał, że "wierzy w zdrowy rozsądek europejskich elit, które zrozumieją argumenty Polski za złagodzeniem pakietu klimatycznego". - W przeciwnym razem nasz rozwój i pogoń za zachodnimi gospodarkami wyhamuje - powiedział wicepremier Sasin.

Przypomnijmy, że celem pakietu "Fit for 55" jest zredukowanie do 2030 r. emisji CO2 o co najmniej 55 proc. w stosunku do 1990 r. i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. To jeden z kluczowych dokumentów Europejskiego Zielonego Ładu.

Jednym z elementów pakietu jest Unijny System Handlu Emisjami (EU ETS). To kluczowe narzędzie polityki klimatycznej Unii Europejskiej, służące ograniczaniu emisji. Od czasu jego wprowadzenia w 2005 r. emisje w UE spadły o 41 proc.

Pod koniec ubiegłego roku osiągnięto porozumienie w sprawie handlu emisjami. Do 2030 r. gałęzie gospodarki objęte ETS muszą zredukować emisje CO2 o 62 proc.

W 2027 roku ma powstać także nowy system handlu emisjami obejmujący mieszkalnictwo i transport.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(188)
ZK590
rok temu
Podobno kasa na socjal+ dla nierobów miała być z z odzyskanych pieniędzy od mafii vatowskich. W międzyczasie mafia pisowska zahahmęciła m.in.  pieniądze za CO2 na modernizacje energetyki.
ZK590
rok temu
Pieniądze za CO2 poszły na socjal dla nierobów a dla mnie przyszedł rachunek za CO2.
obserwator
rok temu
Jak Sasin, koniecznie z Suskim, za coś się wezmą, to schrzanią. Są zdolni tylko do dojenia, poza tym na niczym się nie znają. Upsss, przepraszam, Suski to się zna na genealogii rodów carskich, zaś Sasin na organizacji wyborów tak, żeby się nie odbyły.
POLEXIT
rok temu
RTLKO POLEXIT MOŻE URATOWAĆ NASZ BIEDNY KRAJ
tow.Szmaciak
rok temu
a Polacy dalej w to nie wierzą i sądzą, że FIT55 i ETS2 to dziennikarskie wymysły. Śpijcie dalej rodacy, aż się obudzicie w skrajnym ubóstwie. Już niedługo. Pinokio podpisuje WSZYSTKO, co mu Ula daje do podpisania
...
Następna strona