Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Inflacja odpuści dopiero w 2023 roku. NBP pokazał najnowsze prognozy

24
Podziel się:

W tym roku ceny mają być wyższe średnio o 4,7 proc. W przyszłym wzrosną o kolejne 4,5 proc. - wynika z prognoz ekonomistów ankietowanych przez NBP. Oczekiwania co do inflacji bardzo mocno wzrosły w porównaniu z szacunkami ekspertów sprzed kilku miesięcy.

Inflacja odpuści dopiero w 2023 roku. NBP pokazał najnowsze prognozy
Prognozy ekonomistów sugerują kolejne podwyżki cen (WP, Mateusz Madejski)

Trudno się dziwić zmianie nastawienia Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która wcześniej przekonywała, że długo nie będzie podnosić stóp procentowych, a w środę niespodziewanie zdecydowała się właśnie na taki ruch.

Światło dzienne ujrzał raport NBP, w którym znalazły się m.in. prognozy inflacji. Okazuje się, że nie tylko w tym roku ceny wzrosną dużo szybciej niż mogło się wcześniej wydawać. Drożyzna też pozostanie z nami na dłużej.

Jeszcze kwartał temu prognozy ekonomistów ankietowanych przez bank centralny zakładały, że inflacja w tym roku wyniesie 3,4 proc., a w przyszłym spadnie do 2,9 proc. Teraz mowa o podwyżkach rzędu 4,7 i 4,5 proc.

Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system

Inflacja w celu za dwa lata

To zdecydowanie większa inflacja niż dopuszcza statutowo bank centralny. Powinna być w przedziale między 1,5 i 3,5 proc. A jeśli nawet przekracza te widełki, to taki stan nie powinien się długo utrzymywać, bo to źle wpływa na gospodarkę.

Tymczasem w najnowszej ankiecie rysuje się obraz, w którym w granice celu NBP inflacja wrócić może dopiero w 2023 roku. A i tak będzie na granicy (3,4 proc.).

W raporcie szacuje się, że prawdopodobieństwo utrzymania inflacji powyżej 3,5 proc. w 2022 roku jest blisko 80-procentowe.

Jesienna runda Ankiety Makroekonomicznej NBP w 2021 roku trwała od 20 września do 4 października, przy czym zdecydowana większość prognoz została przekazana w ostatnim dniu badania. Uczestniczyło w nom 19 ekspertów, reprezentujących instytucje finansowe i analityczno-badawcze oraz organizacje przedsiębiorców.

Co zrobi RPP?

Według jednego z członków RPP, rada może zdecydować się na kolejną podwyżkę stóp procentowych w listopadzie. Wszystko zależy od kolejnych prognoz inflacji, przygotowanych już przez samych ekonomistów NBP, które pojawią się w listopadzie.

- W listopadzie będziemy mieli nową projekcję. Jeśli ścieżka CPI na kolejne osiem kwartałów pokaże inflację powyżej 3,5 proc., powinniśmy zdecydować się na kolejne podwyżki. Dlatego nie mogę wykluczyć nowego ruchu np. w listopadzie - powiedział Gatnar w wywiadzie dla agencji Reuters.

Dodał, że stopy procentowe powrócą "być może nawet do 2 proc., choć to będzie prawdopodobnie zadanie dla następnej rady ustalającej stopy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Ari
3 lata temu
Dojna zmiana powinna być zadowolona przecież to ich sukces.
Max
3 lata temu
Lata koło jajec !!!! Co dwadzieścia parę lat to samo !!!!!!! Metoda kapitalistycznego biznesu !!!!!!! Robią ludzi w balona !!!!!!!!
Roziu
3 lata temu
Rzetelne dane: Podwyższenie st.% nic nie zmieni w sprawie inflacji. Wysokie st.% nie zahamują inflacji, gdyż nie zatrzymają wzrostu cen żywności (główny motor inflacji), ani ich nie obniżą. W takim razie można też stwierdzić, że wysokie ceny zniechęcają do zakupów. Mniej zakupów... -> popyt - podaż i wtedy ceny zahamują, a nawet zaczną spadać. Na przykładzie Turcji (ten sam koszyk inwestycyjny co Polska) widać, że podwyższenie st.% się w ogóle nie sprawdza. Inflacja w Turcji była na poziomie 16,6% (maj) i ~18% (sierpień) i pomimo wysokich st.% - 19 od marca br., to inflacja nadal tam wzrasta i jest obecnie 19,25%. Obecnie rząd Turcji właśnie to zauważył i idzie wreszcie w innym kierunku, pomocy dla gospodarstw rodzinnych i obniżył st.% z 19 na 18. Podwyższenie st.% tylko nabija kasę zamożnym osobnikom. Tylko trzy kraje w Europie podnoszą st.% - Węgry (1.65), Czechy (0.75) i Norwegia (0.25). USA inflacja 6%, st.% -0,48 (od maja 2021). Szwajcaria inflacja 0%, st.% -0,75% (od stycznia 2015). Niemcy inflacja 5%, st.% 0. (od początku 2016). Do końca 2021 ma być 6%. Dane podane za specjalistami z money, bankier oraz tradingeconomics.
Stairs
3 lata temu
Schody dopiero się zaczynają.
Alicja
3 lata temu
Inflacja ciągle rośnie, ale mam nadzieję że odpuści, chociaż wiem że równie to bywa. Jak na razie aby moje oszczędności nie traciły na wartości zacząłem inwestować w otwarte fundusze inwestycyjne. Ryzyko jest, ale przy rozrzuceniu środków i pomocy specjalisty z zarabiajmyPL jak na razie tylko zyskuje.
...
Następna strona