Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Inflacja stylu życia – co to takiego i jak wpływa na nasze finanse?

2
Podziel się:

Obecnie doświadczamy najwyższej od ćwierćwiecza inflacji, czyli wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Zjawisko to ma wiele twarzy. Jedną z nich jest inflacja stylu życia. W jaki sposób należy ją rozumieć?

Inflacja stylu życia – co to takiego i jak wpływa na nasze finanse?
Czym jest inflacja stylu życia? (unsplash.com)

Czym jest inflacja stylu życia?

Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Można to odnieść również do sytuacji finansowej. Jeśli zarabiasz niewiele, to prowadzisz skromne, oszczędne życie. Planujesz budżet domowy, by wystarczyło do przysłowiowego pierwszego. Kiedy jednak udaje Ci się osiągnąć awans, masz większe zarobki i możesz sobie pozwolić na więcej. Jak to się dzieje, że przy nawet dwukrotnie większej pensji wydajesz wszystko, co zarobisz? Jeśli tak jest, możesz mówić o procesie polegającym na inflacji stylu życia.

Jak można ją zdefiniować? O ile inflacja jako taka odzwierciedla dynamikę wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych, o tyle inflacja stylu życia polega na tym, że zwiększasz swoje wydatki wraz ze wzrostem dochodów. W miarę, jak zarabiasz coraz więcej, dysponujesz większymi środkami, co pociąga też za sobą wyższe wydatki. Tak nakręcana jest spirala inflacji stylu życia. Skąd się bierze?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Specjaliści twierdzą, że inflacja stylu życia wynika z ewolucyjnej potrzeby rozwoju. Dlatego też kiedy tylko ktoś ma wystarczająco środków finansowych na swoim koncie co miesiąc, może sobie pozwolić na coraz większe wydatki. 

Do wygody i dobrobytu szybko się przyzwyczaisz. Dlatego w miarę tego, jak z różnych względów poprawia się Twoja sytuacja materialna, jesteś w stanie płacić za swój komfort i utrzymanie odpowiedniego, pożądanego przez Ciebie poziomu życia coraz więcej. Jeśli zarządzanie pieniędzmi przestaje być dla Ciebie problematyczne i nie musisz wszędzie szukać oszczędności, to przestajesz się przyglądać cenom w sklepach. Kupujesz to, na co masz akurat ochotę. Podwyższasz swoją stopę życiową. Nie ma w tym nic złego, ale uważaj na zagrożenia, które w związku z tym na Ciebie czyhają. 

Jakie są zagrożenia związane z inflacją stylu życia?

Nie jest tak, że inflacja stylu życia dotyka wyłącznie tych, którzy pną się po szczeblach kariery zawodowej i zaczynają zarabiać coraz większe pieniądze. To zjawisko dotyczy także osób majętnych już od dłuższego czasu. Łatwo przyzwyczaić się do wygód i luksusu. Trudniej z nich zrezygnować, kiedy okazuje się, że wydałeś swoje oszczędności, a nagle straciłeś pracę lub Twoja firma zbankrutowała. Co robić w takim przypadku?

Inflacja stylu życia niesie za sobą wiele zagrożeń, wśród których należy przede wszystkim wymienić:

  • utratę kontroli nad wydatkami,
  • nieprzemyslane branie na siebie kolejnych zobowiązań finansowych,
  • utratę oszczędności,
  • presję społeczną w związku z zajmowanym stanowiskiem czy wykonywanym zawodem,
  • zaburzenia natury psychicznej, związane z życiem w ciągłym stresie,
  • odczuwanie kompleksów na różnych polach. 

To tylko jedne z licznych ryzyk, jakie dotykają ludzi wpadających w spiralę inflacji stylu życia. 

Jak zapobiegać inflacji stylu życia?

O ile organy państwowe mają wpływ na wysokość inflacji w kraju, o tyle za inflację stylu życia każdy z nas odpowiada w 100 proc. indywidualnie. Jak zapobiegać takiemu zjawisku? Jak nie dać się pędowi ku coraz droższemu życiu? Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek i budować oszczędności, które pomogą Ci w przetrwaniu trudnych chwil. Chodzi o sytuacje, kiedy w wyniku utraty pracy stracisz główne źródło zarobkowania. Każdy z nas powinien mieć pewną poduszkę finansową, czyli pulę środków, które może wykorzystać, jeśli zajdzie taka konieczność. 

Z raportu Assay Index z 2022 roku wynika, że 57 proc. Polaków ma jakiekolwiek oszczędności, a średnia kwota odłożonych środków finansowych wynosi niemal 36 tys. zł. W 2021 roku było to 30 688 zł. 

W parze z oszczędzaniem należy planować budżet domowy i w momencie, gdy zostaniesz zmuszony do wydawania mniej, jednocześnie postaraj się stopniowo obniżyć swój poziom życia. 

Ważne jest, byś był świadom, jakim zagrożeniem jest inflacja stylu życia. Nie daj się wpędzić w spiralę niczym niekontrolowanych wydatków i zawsze planuj swój budżet domowy. Zarządzanie pieniędzmi jest trudną sztuką. Na wstępie płać stałe zobowiązania oraz odkładaj środki na pulę oszczędności. Nie pozwalaj sobie na spontaniczne wydatki czy na ekstrawagancję finansową – np. kolejny luksusowy zegarek czy markowa torebka niekoniecznie muszą być niezbędne. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
styl życia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Ojoj
rok temu
Akurat torebki za 6000 tys dolarów oraz ogólnie luksusowe artykuly sa i beda nadal kupowane Gdyz obecna sytuacja bije wyłącznie w klasę średnia nie mówiąc o najniżej opłacanych. Sytuacja owa jest właśnie po to aby standart zycia bilionerow i miliarderów się o grama nie zniżył Wszystkie te agendy od eko po wojny mają jedyny takowy cel. System finansowy upada więc się ziemię kupuje pod rolnictwo Najnowsze Walk Street Dla bogaczy wąskie j grupy. A tradycyjnych rolników w Europie oraz w USA wywłaszczenie się całą masa przeoznych metod. Darujmy sobie więc teksty tego typu. ..
Ziuta
rok temu
a jak to zjawisko nazywa się naprawdę tzn po amerykańsku?