Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Awans w pracy – jak negocjować zmianę wynagrodzenia?

1
Podziel się:

Ścieżka kariery zawodowej zakłada możliwość awansu, czyli przechodzenia z jednego stanowiska w hierarchii organizacyjnej przedsiębiorstwa na inne, wyższe. Zwykle związane jest to ze wzrostem wynagrodzenia czy dodatkowymi premiami, na które może liczyć pracownik. Co jednak, jeśli okazuje się, że wraz ze zmianą stanowiska, jego nazwy i najpewniej zwiększeniem zakresu obowiązków czy odpowiedzialności pracowniczej nie idzie w parze wzrost pensji? Jak wynegocjować jej zmianę?

Awans w pracy – jak negocjować zmianę wynagrodzenia?
Kiedy powinniśmy przygotować się na rozmowę o podwyżce. (unsplash.com)

Awans – kiedy rozmawiać o wynagrodzeniu?

Wydawać by się mogło, że awans jest jednoznaczny z tym, że pracownik będzie więcej zarabiać. Jednak niekoniecznie musi oznaczać wyższą gratyfikację finansową. O podwyżkę trzeba zawalczyć. Jeśli już pracodawca wręcza Ci awans, to kiedy porozmawiać z nim o ewentualnym wzroście wynagrodzenia?

Z pewnością zmiana stanowiska na wyższe jest okolicznością uzasadniającą prośbę pracownika dotyczącą podwyżki pensji, ponieważ na ogół wiąże się z ponoszeniem większej odpowiedzialności i podjęciem się większego zakresu obowiązków zawodowych. 

Jeśli z góry wiesz, że jesteś pretendentem do awansu i jego wręczenie przez szefa jest już kwestią czasu, poproś go o rozmowę o wynagrodzeniu. W przeciwnym wypadku, gdy awans spada na Ciebie niespodzianie, postaraj się o rozmowę w cztery oczy z pracodawcą w kwestii podwyżki. Najlepiej nie ukrywaj celu spotkania – rozmowy o pieniądzach zawsze są kłopotliwe, dla obu stron, dlatego daj przedsiębiorcy szansę, by się do niej należycie przygotował. 

Najlepiej w trakcie uroczystego wręczania awansu nie podejmować rozmowy o pieniądzach, ale odłożyć ją na później. Nie przeciągaj w czasie takiego spotkania z przełożonym, ponieważ powody, dla których taka podwyżka w istocie może Ci się należeć, mogą stać się już mało aktualne. 

Jak negocjować podwyżkę przy awansie?

Najważniejsze przy podejmowaniu rozmowy na temat podwyżki towarzyszącej awansowi w pracy jest przygotowanie sobie argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem. Jak negocjować wynagrodzenie, by liczyć na to, że przedsiębiorca rzeczywiście podniesie Ci pensję? Przede wszystkim musisz być pewny siebie i wiedzieć, że zasługujesz na podwyżkę w związku ze swoim awansem. Powinieneś też mieć mocne argumenty – przysłowiowe asy w rękawie. Jako uzasadnienie możesz wskazać:

  • zwiększenie zakresu obowiązków zawodowych,
  • zwiększenie odpowiedzialności zawodowej,
  • wnoszenie wartości dodanej do przedsiębiorstwa,
  • dobrą sytuację przedsiębiorstwa, a najlepiej, jeśli jest ona choć po części Twoją zasługą.

Takie argumenty przemawiają do pracodawców i być może Twój szef przyzna Ci rację. Na rozmowę o podwyżce przyjdź przygotowany i rozluźniony, a zacznij od tego, jaka jest bieżąca sytuacja firmy. Możesz poprosić też przełożonego o ocenę Twojej pracy – jeśli będzie z niej w pełni usatysfakcjonowany, a na to wskazuje przyznany wcześniej awans, zyskasz mocniejszą pozycję negocjacyjną. 

Na jaką podwyżkę wynagrodzenia możemy liczyć w przypadku awansu?

Przy awansie można liczyć na podwyżkę, ale jak wysoką? Jeśli sam musisz ją zaproponować, absolutnie zrezygnuj z nierealnych kwot, których z pewnością nie otrzymasz. Realizuj podwyżkę wynagrodzenia stopniowo, możesz zaproponować jej rozłożenie na dłuższy czas, by dojść do optymalnej dla siebie pensji. Podwyżka może wynieść zwykle od kilku procent dotychczasowego wynagrodzenia do nawet kilkudziesięciu procent. Jeśli zostanie ona zaakceptowana, najczęściej przyjdzie Ci dopełnić jeszcze ważnych formalności w postaci podpisania aneksu do umowy o pracę ze zmianą wynagrodzenia. 

Czego unikać podczas rozmowy o zmianie wynagrodzenia?

Podczas podejmowania negocjacji wysokości wynagrodzenia należy unikać porównywania swojej pensji do innych pracowników w przedsiębiorstwie. W Polsce nadal panuje przekonanie, że wysokość zarobków jest niejawna i nie należy o niej rozmawiać. 

Warto zauważyć, że w ogóle nie powinieneś rozpoczynać rozmowy o zmianie wynagrodzenia, nawet przy awansie, jeśli wiesz, że firma, w której pracujesz, popadła w poważne kłopoty. Być może straciła kluczowego klienta lub odniosła inny poważny cios. Wówczas pójście do szefa po podwyżkę zostanie odebrane jako postawa roszczeniowa i brak zainteresowania losami swojej macierzystej firmy. Wtedy lepiej odłożyć w czasie negocjacje podwyżki. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Al 777
rok temu
W mojej firmie najlepiej wypowiedzenie zlozyc, dopiero wtedy jest szansa