Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Jak zamawiać węgiel? Rzecznik rządu tłumaczy słowa premiera

242
Podziel się:

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki radził, że warto zamawiać węgiel z dostawą na grudzień lub na styczeń. W piątek na konferencji prasowej jego słowa tłumaczył rzecznik rządu. - My zachęcamy do tego, aby dostawy węgla w inny sposób kontraktować — tłumaczył Piotr Müller.

Jak zamawiać węgiel? Rzecznik rządu tłumaczy słowa premiera
Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył słowa premiera ws. węgla (PAP, Mateusz Marek)

- W całym sezonie grzewczym dostępność węgla będzie "niewątpliwie bardzo wysoka", ale na początku warto zamawiać węgiel z pewnym odroczeniem, z dostawą na grudzień lub styczeń — powiedział premier Mateusz Morawiecki.

O te słowa na piątkowej konferencji prasowej pytany był rzecznik rządu Piotr Müller. Dziennikarze pytali, na co mają ludzie czekać, skoro ceny węgla ciągle rosną. Jako przykład podali Polską Grupę Górniczą, największego producenta węgla w Polsce, który ostatnio podniósł ceny opału o 20 procent.

My zachęcamy do tego, aby dostawy węgla w inny sposób kontraktować — tłumaczył słowa premiera rzecznik rządu.

Piotr Müller wyjaśnił, że chodzi o to, aby wszyscy nie zamawiali surowca w jednym czasie, bo wtedy biorąc pod uwagę zasady rynku, na pewno dojdzie do wzrostu cen. Rzecznik rządu zapewnił, że nie ma zagrożenia, że węgla w Polsce zabraknie.

Rzecznik rządu przypomniał, że w Brukseli trwa spotkanie ministrów ds. energii i trwa dyskusja na temat kwestii związanych z wysokimi cenami energii elektrycznej, gazu czy całego systemu odpowiadającego za ciepłownictwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?
Wysokie ceny energii muszą być skontrowane przez regulacje unijne. Głównym winowajcą jest Kreml i polityka rosyjska, ale jest możliwość, żebyśmy na te działania odpowiedzieli na poziomie unijnym — przekonuje rzecznik rządu.

Głównym postulatem Polski jest kwestia systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS), chodzi o jego zawieszenie na okres dwóch lat lub chociaż zamrożenie ceny uprawnień ETS na poziomie 32 euro z możliwością wydłużenia tego zamrożenia.

- Postulujemy również, aby zmieniły się zasady dot. tzw. ceny krańcowej, żeby wprowadzić mechanizmy, które dot. maksymalnej ceny gazu za gaz importowany — tłumaczył rzecznik rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(242)
Jarek
rok temu
Czy ten oszust powiedział kiedykolwiek prawdę
Gdzie honor
2 lata temu
Proszenie w obecnej sytuacji Ukraincow o wegiel jest kompletnym nietaktem to jakby bogaty pozyczal od wdowy
Hehhe
2 lata temu
Wegiel z Indonezji czytalem ze z tony jest 200 kg uzytku reszta to smietnisko i co pani minister Jakarta
Fan pis
2 lata temu
To jest bardzo ważna rzecz aby nie kupować od razu na całą zimę. Bo węgiel będzie wydobywany i importowany przez cały okres grzewczy. Nawet gdy węgla będzie wystarczająco dla każdego to ludzie przez brak świadomości mogą doprowadzić że do stycznia część będzie miała zapas a część nie kupi i będą wzrastać ceny a po nowym roku sytuacja się odwróci bo ci z zapasem nie będą potrzebować węgla będzie nadmiar i ceny zaczną spadać. To oznacza że kupowanie na zapas jest nieopłacalne ekonomicznie i jest brakiem solidarności. Media powinny to ludziom tłumaczyć nawet te antyrządowe.
Ironia
2 lata temu
Dobrze ze minister nie ma na nazwisko Gazprom
...
Następna strona