Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Kiedy Polska złoży wniosek o płatność z KPO? Wiceminister wskazała termin

15
Podziel się:

Pierwsze płatności dla beneficjentów z unijnego budżetu spójności mogą ruszyć na początku 2023 r. – stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej w wywiadzie dla środowego "Dziennika Gazety Prawnej". Dodała, kiedy Polska złoży wniosek o płatność z Krajowego Programu Odbudowy (KPO).

Kiedy Polska złoży wniosek o płatność z KPO? Wiceminister wskazała termin
(GETTY, NurPhoto)

- Możemy złożyć dwa wnioski o płatność w roku, w cyklach półrocznych. Aby złożyć pierwszy, konieczne jest uzgodnienie z Komisją Europejską, jakie typy dokumentacji będą wystarczające dla KE do udowodnienia osiągnięcia przez Polskę mierników realizacji reform i wskaźników realizacji inwestycji - dodała wiceminister.

Jesteśmy w trakcie tych uzgodnień. Przed nami podpisanie dwóch umów finansowych – na pożyczki i dotacje. (…) Dlatego sądzę, że prawdopodobny termin złożenia przez Polskę wniosku to druga połowa roku – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, odpowiadając na pytanie o termin złożenia wniosku o płatność z Krajowego Programu Odbudowy.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała także, że rząd nie będzie czekał na środki z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Będzie uruchamiał środki krajowe na tzw. prefinansowanie.

"Środki krajowe będą pochodzić ze zwrotów z tarcz covidowych, którymi dysponuje Polski Fundusz Rozwoju. PFR aktualnie buduje system do obsługi tych środków" – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania

Fundusze dla Polski. Negocjacje z Komisją Europejską

Jarosińska-Jedynak odpowiadała także na pytanie o negocjacje z Komisją Europejską w sprawie programów operacyjnych w nowej unijnej perspektywie finansowej.

"W największym zakresie uzgodniony jest program Pomocy Technicznej, następny jest program Polski Wschodniej i program dotyczący rozwoju cyfrowego. W dalszej kolejności jest FENG, czyli Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Rozmawiamy też o FENnIKS, czyli Funduszach Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Na ostatnim etapie uzgodnień do tego programu zostały włączone środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, dlatego te uzgodnienia się wydłużają" – powiedziała wiceminister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Kobieta
2 lata temu
Ktoś z nas dwojga ma problemy z głową.Może ja.Tylko jak słucham urzędników UE to słyszę dopóki Polska nie będzie państwem praworządnym a nie jest to pieniędzy nie będzie.Czy to tak trudno zrozumieć.
makro
2 lata temu
Nie dostaniemy nic,przecież nie poprawiono sądownictwa-nadal ma miejsce ściganie sędziów i ręczne sterowanie sądami i prokuraturą.
asd
2 lata temu
PiS-owi te pieniądze niepotrzebne bo każdy z nich już się zabezpieczył ja w swej okolicy nie znam biednego Pis owca wszystko ustawione z nosem podniesionym do góry i pogarda do innych.
pisiorowywent...
2 lata temu
nigdy grosza nie dostana ten magisterek im pokarze na co go stac juz płaca miliony a na tym nie koniec
seba
2 lata temu
Niech płaci Kaczyński, Morawiecki i Ziobro - wspólnicy w tej mafii.