Komisja Europejska – Wszystkie wiadomości
WOJNA W UKRAINIE / Komisja Europejska proponuje dodatkową pomoc dla Ukrainy. Chodzi o miliardy euro
Komisja Europejska proponuje dodatkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r. - podała Polska Agencja Prasowa. KE, jak donoszą niemieckie media, planuje także dalsze wydatki, które mają pozwolić na odbudowę zaatakowanego przez Rosję kraju. Proces ten, jak pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung", mogłaby zająć "nawet dekadę".
KPO / Każdego dnia polska gospodarka traci 160 mln zł. Na liczniku jest już ogromna kwota
Rząd zapewnia, że jest coraz bliżej porozumienia z Komisją Europejską w sprawie odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. To najwyższy czas. Jak wyliczają eksperci Federacji Przedsiębiorców Polskich, dotychczasowy pat kosztował gospodarkę ponad 21 mld zł. O tyle jest niższy nasz PKB z powodu wstrzymania realizacji KPO.
DEFICYT / Unia nie wierzy w zapewnienia PiS. Dziura w finansach Polski będzie rosła
Jeszcze kilka tygodni temu rząd PiS zapewniał, że deficyt finansów publicznych Polski w przyszłym roku będzie mniejszy niż obecnie. Unia Europejska jednak nie wierzy w te szacunki. Jej zdaniem, dziura w kasie naszego kraju w 2023 r. powiększy się jeszcze bardziej. Dlaczego? Według Brukseli złożą się na to dwa czynniki.
ENERGETYKA / Bruksela uczy, jak obchodzić własne sankcje. Nagłe spotkanie ws. płatności w rublach
W Brukseli w piątek wieczorem odbyło się zamknięte spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej i unijnych dyplomatów. KE przedstawiła na nim budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje UE mogłyby płacić w rublach za rosyjski gaz, nie łamiąc unijnych sankcji - wynika z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej.
KPO / Blisko porozumienia ws. unijnych miliardów. Ale na pieniądze trochę poczekamy
Rząd poinformował, że Polska i KE doszły do porozumienia ws. Krajowego Planu Odbudowy. Oficjalna zgoda Komisji Europejskiej nie będzie jednak oznaczała, że pieniądze od razu popłyną do naszego kraju. Pierwszej transzy możemy się spodziewać dopiero za kilka miesięcy. Nie ma też co liczyć na żadną zaliczkę. Szansa na to przepadła bowiem bezpowrotnie.
KPO / Miliardy euro dla Polski. Jest porozumienie rządu i KE ws. "kamieni milowych"
Piotr Müller poinformował o tym, że w środę (11.05) zakończyły się negocjacje zespołów reprezentujących Polskę i Komisję Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Rzecznik rządu dodał, że strony doszły porozumienia w sprawie "kamieni milowych". Miały one zostać przekazane do akceptacji Komisji.
SANKCJE / Jedność Unii Europejskiej wisi na włosku. Węgry postawiły sprawę jasno
Nie będzie jedności państw Unii Europejskiej w kwestii szóstego pakietu sankcji, które miały wprowadzić embargo na rosyjską ropę. Węgry bowiem nie poprą tej propozycji – zapowiedział szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Z jego słów wynika, że ograniczenie dostaw surowców stworzyłoby problem gospodarce Węgier, a KE nie przestawiła jego rozwiązania.
SANKCJE / Komisja Europejska negocjuje szósty pakiet sankcji. Przewodnicząca ruszyła na Węgry
Komisja Europejska nie ustaje w wysiłkach mających na celu uchwalenie szóstego pakietu sankcji unijnych. Ursula von der Leyen w tym celu udała się w poniedziałek na Węgry, by spotkać się z Viktorem Orbanem. Tematem rozmów przewodniczącej KE i węgierskiego premiera będą kwestie związane z europejskim bezpieczeństwem dostaw energii - poinformował rzecznik KE. Węgierska dyplomacja jednak ogłosiła, że nie poprze proponowanych sankcji.
KOMISJA EUROPEJSKA / UE zrezygnuje z jednomyślności? Von der Leyen za odejściem od fundamentalnej zasady
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się w poniedziałek za zmianą traktatów europejskich i za rezygnacją z zasady jednomyślności w głosowaniach dotyczących kluczowych kwestii w Radzie UE. "W głosowaniach dotyczących niektórych kluczowych obszarów po prostu nie ma już sensu".
ROPA / Unia chce zatopić czarne złoto Putina. Uderzy w nieoczywiste miejsce
Szósty pakiet europejskich sankcji może pokrzyżować plan "B" Kremla. Oprócz odcięcia Rosji od kluczowego rynku poprzez embargo na ropę Unia Europejska celuje również w globalny handel tym surowcem. Dodatkowe wytyczne dla wprowadzonych wobec Rosji ograniczeń dotyczyć mają również transportu morskiego, przeładunku, a nawet certyfikacji i ubezpieczeń morskich. – To może być poważny cios – mówią eksperci. Zaznaczają jednak, że konsekwencje nie będą natychmiastowe, wiele zależy też od jedności państw UE.
SUROWCE / Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja czasowo będą wyjęte spod embarga na ropę
Unia Europejska przymierza się do nałożenia embarga na rosyjską ropę naftową. Od surowców ze Wschodu jednak mocno są uzależnieni niektórzy członkowie: Węgry, Czechy i Słowacja. Według nieoficjalnych źródeł dlatego też w najnowszym projekcie szóstego pakietu sankcji znalazły się zapisy gwarantujące tym trzem państwom dłuższe okresy przejściowe.
ENERGETYKA / Putin wykorzystał plan transformacji i pchnął Europę w kierunku paliw kopalnych. Dziś za to płacimy
Tuż po ogłoszeniu ambitnych planów dążenia do neutralności klimatycznej, Unię sparaliżowała pandemia zakończona ożywieniem gospodarczym. To był wymarzony moment dla Władimira Putina. Poprzez sączenie dostaw gazu, doprowadził finalnie do gwałtownego wzrostu cen energii, który odczuwa przede wszystkim Polska. Nasz kraj chciałby częściowego poluzowania rygorów klimatycznych. Wspólnota jednak prze w odwrotnym kierunku.
SANKCJE / Unia pracuje nad szóstym pakietem sankcji. Przed budynkiem Rady UE trwa pikieta Ukraińców
Rada Unii Europejskiej pracuje nad szóstym pakietem sankcji. Na stole jest pomysł ograniczenia dostaw ropy naftowej z Rosji lub nawet nałożenia na nią całkowitego embarga. Przed siedzibą Rady trwa pikieta Ukraińców domagających się wstrzymania zakupów rosyjskich surowców. Aktywiści podnoszą, że to Europa finansuje wojnę w Ukrainie.
LOTNICTWO / Polska ma kolejne kłopoty w związku ze sporem PAŻP i kontrolerów. Ryanair skarży się do KE
Spór PAŻP z kontrolerami odbija się Polsce czkawką. Opublikowana lista połączeń, które będą mogły się odbywać po 1 maja, budzi sprzeciw Ryanaira. Linie lotnicze zwracają się do Komisji Europejskiej ze skargą, gdyż zarzucają władzom faworyzowanie krajowego przewoźnika - PLL LOT-u.
PRAWO / Praworządność w Polsce. Polacy domagają się spełnienia postulatów UE
Polacy mają dość upartego sporu między polskim rządem a Unią Europejską. Aż 69,2 proc. ankietowanych przez IBRiS twierdzi, że rząd polski powinien spełnić postulaty UE dotyczące praworządności, m.in. zlikwidować Izbę Dyscyplinarną SN. Nawet co drugi wyborca PiS domaga się spełnienia postulatów UE.
ENERGIA / Premier przekonuje, że niemal dopiął swego. Są możliwe zmiany w systemie krytykowanym przez Polskę
Parlament Europejski przychylił się do wniosku Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego wykluczenia instytucji finansowych z możliwości brania udziału w transakcjach na rynku EU ETS. Zadowolenia z takiego obrotu spraw nie kryje premier. - Dziś jest duża szansa na rewizję systemu - stwierdził Mateusz Morawiecki.
EMBARGO / Unia Europejska przygotowuje szósty pakiet sankcji na Rosję. Uderzą w import ropy
Unia Europejska pracuje nad szóstym pakietem restrykcji uderzających w Rosję za inwazję na Ukrainę. Tym razem Bruksela zamierza uderzyć w import ropy naftowej do państw członkowskich. W światowych mediach już zyskały one nazwę "inteligentnych sankcji". Nie ma pewności, jak zareagują na te rozwiązania państwa członkowskie, które dziś nie chcą poprzeć embarga.
SĄDOWNICTWO / Polska musi zapłacić kolejną transzę kary za Izbę Dyscyplinarną SN
Kolejna suma do zapłacenia przez Polskę w związku z Izbą Dyscyplinarną to 42 mln euro - ustaliło RMF FM. Według źródła w Komisji Europejskiej "kara do zapłacenia obejmuje okres od 11 stycznia do 21 lutego". Z każdym dniem na liczniku przybywa kolejny 1 mln euro. Bruksela zaczęła egzekwować nałożoną karę.