Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Krajowy Plan Odbudowy stawia na równość płci. Rząd dostrzegł, że kobiety bardziej doświadczyły skutków pandemii

11
Podziel się:

Krajowy Plan Odbudowy zakłada wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy. Kobiety i mężczyźni mają mieć takie same możliwości realizacji "osobistych potrzeb, aspiracji, czy talentów". Nie jest to jedyny równościowy postulat. KPO, do którego dotarł money.pl, zakłada, że realizowane w jego ramach projekty muszą być dostępne dla wszystkich, bez względu m.in. na pochodzenie, orientację psychoseksualną, wiek.

Krajowy Plan Odbudowy stawia na równość płci. Rząd dostrzegł, że kobiety bardziej doświadczyły skutków pandemii
Krajowy Plan Odbudowy ma pomóc w wyrównywaniu szans Polek na rynku pracy (Adobe Stock)

Krajowy Plan Odbudowy, do którego dotarł money.pl, zawiera cały rozdział na temat równości płci. W dokumencie autorzy podkreślają, że równość jest kluczowa zgodnie ze standardami unijnymi. Rząd dostrzegł też, że pandemia COVID-19 w różnym stopniu oddziaływała na kobiety i mężczyzn. Oszacowano, że w przypadku osób pracujących zdalnie "zauważa się asymetryczne obciążenie dodatkowymi obowiązkami domowymi", zaś wśród tych, którzy są pracują w innych sektorach "dochodzi do bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia grup zawodowych, w których przeważają kobiety (pielęgniarki, przedszkolanki, nauczycielki itp.)".

Na czym ma polegać równość według KPO?

Ma ona być realizowana głównie na płaszczyźnie ekonomicznej i gospodarczej. Niezależnie od płci, każdy w wieku produkcyjnym, powinien mieć równe szanse w dostępie do rynku pracy. Kobiety i mężczyźni według KPO powinni mieć zagwarantowaną możliwość rozwoju w obszarze zawodowym i osobistym. Rząd wybija konieczność ułatwień dotyczących łączenie pracy z wychowywaniem dzieci.

"Wprowadzone zostaną konkretne rozwiązania przyspieszające proces zmian na rzecz równości szans m.in. regulacje dotyczące elastycznych formy zatrudnienia, w tym pracy zdalnej oraz poprawy dostępu do instytucji opieki nad dziećmi do lat 3" - napisano.

Istotnym elementem KPO w ramach równości płci ma być zwiększenie dostępu do pracy dla kobiet 50+.

Zobacz także: Jaka pensja minimalna w 2022. "Rozwiązanie polityczne jest bardzo ryzykowne"

Według KPO rząd stawia sobie za cel także walkę z dyskryminacją edukacyjną ze względu na płeć oraz umożliwienie godzenia pracy z obowiązkami opiekuńczymi nie tylko nad dziećmi, ale i osobami wymagającymi codziennego wsparcia.

Równość ma też oznaczać dostęp niezależnie od płci do rozwiązań, które będą oferowane dzięki KPO. Przy wyborze projektów i inwestycji, które otrzymają granty, ma być stosowana zasada zabraniająca wykluczenia ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Ta zasada ma też dotyczyć samych projektów, które nie mogą wykluczać z uczestnictwa żadnej grupy.

Przy wyborze projektów i inwestycji do finansowania będzie stosowana zasada zabraniającą wykluczenia oraz zobowiązującą do zwalczania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną

-3.    REALIZACJA ZASADY DOTYCZĄCEJ RÓWNOŚCI PŁCI I ZAPEWNIENIA RÓWNYCH SZANS DLA WSZYSTKICH
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
dziadek
3 lata temu
A dla tych co są tym i tym powinno być dwa razy więcej
kobieta
3 lata temu
Równośc płci? To wyrównajcie wreszcie emerytury kobietom i doceńcie te, które pracowały i wychowywały jednocześnie dzieci, bo lekko nie było.
Prawda
3 lata temu
"Istotnym elementem KPO w ramach równości płci ma być zwiększenie dostępu do pracy dla kobiet 50+." Czyli projekt przeciw nierówności wprowadza nierówność. Takie jaja tylko w Polsce. :D
SNP
3 lata temu
Miesiączki dla facetów.
Równość gówno...
3 lata temu
Chwila, dlaczego mężczyźni 50+ mają mieć gorzej? Dlaczego wmawia się, że kobiety podejmują obowiązki domowe, a mężczyźni nie i na tej podstawie daje się przywileje kobietom? Jak to zbadano? Ankietą na 500 osób? Dlaczego mężczyzna zajmujący się domem nie ma tego przywileju? W jaki sposób pielęgniarki ucierpiały na pandemii, jeśli są też lekarze? Jaki jest procent zakażeń wśród kobiet i mężczyzn wykonujących zawody związane z opieką zdrowotną i jak wypada to na tle np. ludzi starszych? Czy pielęgniarki masowo umierają?