Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
PRC
|

Rząd chce zmian dla przyszłych emerytów. I to w podatkach. Zyskać będzie można sporo

949
Podziel się

Rząd planuje zachęty dla Polaków, którzy osiągną wiek emerytalny, ale nie pójdą od razu na emeryturę - wynika z Krajowego Planu Odbudowy. Pracujące kobiety 60+ i mężczyźni 65+ nie zapłacą podatku. Zysk? Nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Rząd chce zmian dla przyszłych emerytów. I to w podatkach. Zyskać będzie można sporo
Premier Mateusz Morawiecki. (Flickr/KPRM, Krystian Maj)
bDYqfbpN

Ulga podatkowa dla pozostających na rynku pracy seniorów ma być elementem Krajowego Planu Odbudowy, informuje Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

"Automatyczne obniżenie wysokości podatku dochodowego od wynagrodzenia z tytułu umów o prace i umowy zleceń dla osób, które osiągnęły prawo do przejścia na emeryturę a zdecydują się na kontynuacje zatrudnienia" - cytuje KPO na swoim koncie na Twitterze Pączka.

Money.pl także dotarł już do dokumentu. Jak czytamy w nim, "Szczególnym rozwiązaniem wspomagającym zatrzymywanie na rynku pracy osób w wieku emerytalnym są wprowadzone już możliwości zwiększania dochodów na emeryturze – różnego rodzaju programy emerytalne oraz możliwość podejmowania zatrudnienia mimo przejścia na emeryturę."

bDYqfbpP

Czy dostaną wyższą pensję? Nie do końca. Kwota z obniżki podatku dochodowego miałaby zostać automatycznie przekazywana na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Co to oznacza dla seniora, który właśnie nabył prawa do emerytury? Otóż, jeśli zdecyduje się odłożyć decyzję o emeryturze na później i będzie wciąż czynny zawodowo - zatrudniony, czy to na umowie o pracę czy na zlecenie - do kasy państwa odprowadzi mniejszy podatek. Pieniądze trafią na IKE.

To znaczy, że każdy kolejny miesiąc pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie budował jego kapitał emerytalny. A formalnie pieniądze w IKE należą do odkładającego tam Polaka. Są też dziedziczone.

bDYqfbpV

- Propozycja dotycząca obniżenia podatku dochodowego od wynagrodzenia dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i nadal pracują, z jednoczesnym transferem tego podatku na IKE, może być dobrym rozwiązaniem, o ile będzie dotyczyła całości albo znacznej części tego podatku - przekonuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego

Jak podkreślił, byłaby to ważna zmiana i zachęta dla kobiet 60+ i mężczyzn 65+, bowiem im dłużej pracujemy, tym wyższe emerytury otrzymamy.

Zobacz także: Giertych uderza w Biedronia. "PiS wykorzysta Lewicę"

- Z drugiej strony wartość podatku pozwoliłaby budować dodatkowe oszczędności. Warto jednak poczekać na szczegóły takiej propozycji i projekt ustawy, który ureguluje to zagadnienie. Niemniej widać, że rząd zaczyna szukać pomysłów zachęcających do dłuższej pracy, warto w tym miejscu rozważyć również wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego - komentuje Sobolewski.

bDYqfbpW

Ile zyska przyszły emeryt?

Sprawdziliśmy, o jakich kwotach może być mowa. Przy założeniu, że senior będzie zarabiał 3 tys. zł brutto miesięcznie będzie musiał odprowadzić 17 proc. podatku. Oznacza to 160 zł miesięcznie. W skali roku będzie to już blisko 2 tys. zł zysku dla niego.

Przy wyższych zarobkach rzędu 5 tys. zł brutto oczywiście kwota ta będzie większa. Od takiego dochodu 17-procentowy podatek będzie wynosił 324 zł miesięcznie. Rocznie więc pracujący senior będzie odkładał dodatkowe 3 888 zł, które zapłaciłby w podatku.

Nasze wyliczenia zakładają, że całość podatku zostanie przekazana na IKE. Czy tak będzie? Trudno stwierdzić na teraz. Propozycja jest zupełną nowością, o której dotąd ani rząd, ani ZUS nie informował. Co ciekawe wg KPO rząd nie planuje wprowadzić reformy szybko. Jak czytamy w dokumencie, zmiana planowa jest dopiero na 2025 rok.

bDYqfbpX

Jak zapowiadał w czwartek rano rzecznik rządu Piotr Muller, Krajowy Plan Odbudowy jest właśnie szlifowany i uzupełniany o postulaty Lewicy. Rząd ma go przyjąć i złożyć Brukseli w piątek. Ratyfikowany Plan Odbudowy konieczny jest do uruchomienia pieniędzy z Unii na odbudowę gospodarek po kryzysie pandemicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYqfbqq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(949)
efekt
5 dni temu
znowu więcej młodych nie będzie miało miejsca u nas.
andrej
5 dni temu
Całkiem dobrze to brzmi, choć do czasu jak ja przejdę na emeryturę to jeszcze wiele może się zmienić. Tu więc pozostaje tylko oszczędzanie, by nie pozostać na samej emeryturze. A ppk wpisują się tu doskonale, bo koszt wręcz nieodczuwalny, a dzięki pracodawczy zbiera się tam dość wysoka kwota.
kropek
5 dni temu
No to nawet i ciekawa opcja, choć ja po prostu dodatkowo oszczędzam, by mieć więcej na ten okres życia. A ppk tutaj są najwygodniejszą opcją, bo nic nie trzeba robić, a odkłada się całkiem sensowna kwota ;)
bDYqfbqr
emerytka
6 dni temu
...a starzy emeryci ciągle utrzymują rzesze partyjniaków i innych nierobów; ja już 55 lat na nich płacę podatki i nic z tego dla staruszków nie wynika, nadal muszę np. leczyć się prywatnie choć rząd zdziera ze mnie składki na NFZ! Jedynie za nieboszczki Komuny był normalny dostęp do lekarzy i leczenia, w "wolnej Polsce" jakoś żadnemu rządowi to nie wychodzi, a wręcz przeciwnie, jest coraz gorzej! ...a płacić trzeba!
was
7 dni temu
nie każdy zdecydował się na IKE
...
Następna strona