Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

"Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, abyśmy wrócili do dawnych interesów". Ambasador Niemiec o Nord Stream 2

Podziel się:

Z dzisiejszej perspektywy brak silnej reakcji Niemiec w przeszłości był błędem, po 2014 r. powinniśmy sięgnąć do znacznie silniejszych sankcji – ocenia Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec w Polsce, w rozmowie zw "Gazetą Polską Codziennie". Nie widzi też szans na wykorzystanie kiedykolwiek gazociągu Nord Stream 2.

"Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, abyśmy wrócili do dawnych interesów". Ambasador Niemiec o Nord Stream 2
Według ambasadora Niemiec nie ma szans na powrót do dawnych interesów z Rosją (Getty Images, © 2020 Bloomberg Finance LP, Alex Kraus)
Po 2014 r. powinniśmy sięgnąć do znacznie silniejszych sankcji i nie uzależniać się w tak dużym stopniu od dostaw energii z Rosji. Teraz, gdy widzimy cały wymiar agresji i brutalności Putina, konieczność wspierania Ukrainy jest czymś oczywistym – przyznał niemiecki dyplomata.

Pytany, co będzie dalej z gazociągiem Nord Stream 2, ambasador Niemiec odpowiedział: "nie jestem sobie w stanie wyobrazić, abyśmy kiedykolwiek wykorzystali infrastrukturę Nord Streamu 2 i wrócili do dawnych interesów".

Dla mnie temat jest zamknięty i w tej chwili robimy wszystko, by jak najszybciej odciąć się od surowców z Rosji – zapewnił Arndt Freytag von Loringhoven.

Według niego "Niemcy od wybuchu wojny bardzo szybko i konsekwentnie redukują swoją zależność od rosyjskiej energii".

"I nie są to frazesy, ale wymierne fakty: w przypadku ropy udział rosyjskiego importu spadł z 35 proc. przed wybuchem wojny w Ukrainie do 12 proc. obecnie. Planujemy ten udział zredukować do zera późnym latem" – zapowiedział von Loringhoven.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Sankcje już przynoszą efekty. "Oligarchowie zaczynają odsuwać się od Putina"

Niemcy dozbrajają Ukrainę. "Podjęcie decyzji było o wiele trudniejsze niż dla Polski"

W rozmowie z "GPC" von Loringhoven przypomniał, że "rząd federalny przekazał Ukrainie już sporo broni".

W ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych Niemiec zdała w Bundestagu szczegółową relację z tego, co do tej pory dostarczyliśmy. Są to m.in. tysiące granatników przeciwpancernych, rakietowe systemy przeciwlotnicze Stinger, pociski przeciwlotnicze Strieła, amunicja, broń maszynowa i miny przeciwpancerne – wymienił.

Dodał, że decyzję o dostawach broni ciężkiej Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjął "po dokładnym rozważeniu".

"Dla rządu federalnego podjęcie takiej decyzji było o wiele trudniejsze niż np. dla Polski, ponieważ w Polsce decyzja o wsparciu Ukrainy dostawami broni ciężkiej cieszy się poparciem znacznej większości społeczeństwa. W Niemczech natomiast wielu ludzi wciąż uważa te dostawy za błąd. Niezależnie od tego, czy spojrzymy na SPD, czy na Zielonych, istnieją tam spore różnice zdań, a jak jeszcze dodamy do tego sondaże, widać, że podejście społeczeństwa niemieckiego do przekazywania Ukrainie broni ciężkiej znacznie różni się od tego w Polsce" – zwrócił uwagę ambasador Niemiec.

Von Loringhoven zaznaczył, że "zarówno dla mieszkańców Ukrainy, jak i dla stabilności pokoju w Europie należy zrobić wszystko co tylko można, by odeprzeć Putina". "Z dzisiejszej perspektywy brak silnej reakcji Niemiec w przeszłości był błędem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP