Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Niezaszczepieni medycy mogą wylecieć z pracy. Resort zdrowia wydał rekomendacje

173
Podziel się:

Jeżeli osoba do tego zobowiązana nie podda się szczepieniu przeciwko COVID-19, to może to skutkować wprowadzeniem przez pracodawcę zmian w organizacji pracy, a nawet rozwiązaniem z nim stosunku pracy - wskazało Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o przedstawicieli zawodów, którzy muszą się obowiązkowo zaszczepić do 1 marca 2022 r.

Niezaszczepieni medycy mogą wylecieć z pracy. Resort zdrowia wydał rekomendacje
Obowiązkowe szczepienia dla części zawodów. Jeżeli ich przedstawiciele się nie zaszczepią, to wylecą z pracy (Materiały WP, Adobe)

Część Polaków ma obowiązek zaszczepić się przeciwko COVID-19. Zegar tyka, ponieważ czas na to mają do 1 marca 2022 r.

Chodzi o przedstawicieli konkretnych zawodów. Zaszczepić się muszą: osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Ma to chronić personel oraz pacjentów. Co istotne, obowiązek zaszczepienia nie dotyczy osób mających przeciwwskazania do szczepień ze względu na stan zdrowia.

Resort tłumaczy, co robić z niezaszczepionymi

Według MZ kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.

Zobacz także: Urlopy tacierzyńskie. Ojcowie dostaną 9 tygodni wolnego?
"Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu" - wskazało MZ.

Pracodawca może jednak pójść krok dalej. Jeżeli pracownik się nie zaszczepi, to może nawet zostać zwolniony. Resort zdrowia jednak zaznacza przy tym, że kroki podejmowane przez pracodawców powinny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.

Pracownicy medyczni muszą się zaszczepić

Szczepieniu przeciwko koronawirusowi poddać się muszą pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, a także osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Opublikowanie informacji w sprawie szczepień rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w piątek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(173)
dgs
2 lata temu
Jak tam covidianie?
Real
2 lata temu
Ja niezaszczepiony jestem szczęśliwy i zdrowy przeżyłem wszystkie fale i żyję cud normalnie
Nieszczep
2 lata temu
Osoby niezaszczepione stwarzają zagrożenie dla zaszczepionych??? Świat nie widział takiego przekrętu!logika poraża
JerzyK
2 lata temu
Kodeks pracy niestety nie upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19. Przepis żądania ujawnienia przez pracownika dodatkowych danych jest warunkowy i uzależniony od uprawnień pracodawcy wynikających z przepisów prawa lub od obowiązków nałożonych na pracodawcę również przepisami prawa. Niestety takich praw nie ma i dlatego brak jest podstawy prawnej domagania się przez pracodawcę danych o szczepieniu przeciw COVID-19. Miała to rozwiązać tzw. ustawa Hoca, ale jej nie wdrożono.
1234
2 lata temu
Usuwacie komentarze bo się boicie prawdy
...
Następna strona