Trwa ładowanie...
Notowania

Pracodawca – Wszystkie wiadomości

Rewolucja w Kodeksie Pracy. Szwed: liczymy, że przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie we wrześniu
244
01.05.2022 7:31

PRACA ZDALNA
 / 
Rewolucja w Kodeksie Pracy. Szwed: liczymy, że przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie we wrześniu

- Liczymy, że przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej wejdą w życie na początku września - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Według projektu pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia. Do projektu ustawy uwagi zgłosiły dwa resorty.

Omenaa Mensah: "Jestem w ciągłej rekrutacji. Czasem nie wierzę w to, co słyszę"
586
19.12.2021 11:41

RYNEK PRACY
 / 
Omenaa Mensah: "Jestem w ciągłej rekrutacji. Czasem nie wierzę w to, co słyszę"

- Wie pan co mnie uwiera? Przychodzi do mnie 20-latek i zaczyna rozmowę od stawiania swoich warunków, mówienia, kiedy chce mieć wolne, jaki chce mieć samochód służbowy. Czasami nie wierzę w to, co słyszę - mówi w rozmowie z Money.pl Omenaa Mensah, dziennikarka i żona Rafała Brzoski, właściciela InPostu i jednego z najbogatszych Polaków.

Przedszkole w PGNiG. Sasin: pracownik zadowolony jest mniej sfrustrowany
62
22.11.2021 12:19

WARUNKI PRACY
 / 
Przedszkole w PGNiG. Sasin: pracownik zadowolony jest mniej sfrustrowany

- Pracownik, który czuje się bezpiecznie, nie musi wybierać pomiędzy pracą a rodziną, jest pracownikiem bardziej wydajnym, bardziej zaangażowanym w pracę i dającym z siebie więcej w miejscu pracy - mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sposób na podwyżkę. To działa na pracodawcę
24
10.11.2021 12:32

PRACOWNIK
 / 
Sposób na podwyżkę. To działa na pracodawcę

Braki kadrowe zmuszają pracodawców do dawania podwyżek pracownikom. - Tak szczerze, nic tak bardzo nie boli pracodawcy, jak luki kadrowe, brak osób do zapełnienia grafiku. To jest najlepszy argument dla pracownika, żeby dość twardo rozmawiać z pracodawcą - powiedział w "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - W takiej sytuacji najczęściej są też inni pracodawcy, też mają luki w grafiku, więc można znaleźć ofertę odpowiadającą swoim kwalifikacjom, gdzie zapłacą 2 zł więcej za godzinę. Można też obecnemu pracodawcy powiedzieć: kocham was, utożsamiam się z firmą, ale tu pracuję za mniej, a tam gdzieś czeka na mnie lepsza praca, a więc zróbcie wszystko, by chociaż tę stawkę wyrównać. Wtedy wszyscy są na poziomie komfortu. To jest taka rozmowa, która niekoniecznie jest zaostrzona, ale podczas której mówimy, że jesteśmy w jednej firmie, dbamy o siebie, więc dbajmy o siebie nawzajem - dodał.

Pracodawca dowie się, czy jesteś zaszczepiony. "To ułatwi funkcjonowanie na rynku"
151
03.11.2021 11:59

FIRMA
 / 
Pracodawca dowie się, czy jesteś zaszczepiony. "To ułatwi funkcjonowanie na rynku"

Rząd zapowiada przyspieszenie prac nad projektem ustawy, który pozwoli dowiedzieć się pracodawcy, czy pracownik jest zaszczepiony. - Dzisiaj widzimy, że rzeczywistość gospodarcza wyprzedza rzeczywistość prawną czy ustawodawczą. Pracodawca nie ma jakiegokolwiek obowiązku, jakiegokolwiek prawa, jakiejkolwiek podstawy prawnej, aby weryfikować, czy dany pracownik jest zaszczepiony - mówił w programie "Newsroom" WP adwokat Piotr Walczak. - Z drugiej strony istnieją przepisy, które nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wobec pracownika. Pracodawca jest także zobligowany do tego, aby dbać o życie i zdrowie pracownika - zwrócił uwagę. Jakie firmy powinny mieć informację o szczepieniu pracownika? - Mówimy o takich branżach, gdzie pracownik ma dużą styczność z innymi osobami, z innymi pracownikami, czy też klientami. Chodzi tutaj choćby o gastronomię, o branżę hotelarską, turystyczną, czy nawet fabrykom - wylicza mecenas Walczak. - W dużej mierze te przepisy ułatwiłyby pracodawcom funkcjonowanie na rynku - ocenia nasz gość.

Pracodawca sprawdzi, czy się zaszczepiliśmy. Projekt trafi do Sejmu
353
02.11.2021 7:20

SZCZEPIENIA
 / 
Pracodawca sprawdzi, czy się zaszczepiliśmy. Projekt trafi do Sejmu

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że projekt umożliwiający pracodawcy weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Jeździsz prywatnym samochodem w celach służbowych? Fiskus ma na ciebie oko
70
07.09.2021 7:17

PODATKI
 / 
Jeździsz prywatnym samochodem w celach służbowych? Fiskus ma na ciebie oko

Nie w każdej sytuacji pracownik wsiada za kółko służbowego samochodu. Czasem łatwiej mu załatwić sprawy firmy prywatnym pojazdem. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą jednak pamiętać o tym, jak rozliczać się z takich podróży z fiskusem.

Szef będzie wiedział o szczepieniu. "Dobre rozwiązanie, ale rząd musi wprowadzić coś jeszcze"
445
06.09.2021 14:29

PRZEPISY
 / 
Szef będzie wiedział o szczepieniu. "Dobre rozwiązanie, ale rząd musi wprowadzić coś jeszcze"

Rząd pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom pozyskiwanie wiedzy na temat szczepień pracowników. - Jestem za tym, żeby wiedzieć, czy pracownik jest zaszczepiony. Jeśli mam naradę i jest tam 10 czy 15 osób, to nie chciałbym, że w grupie menadżerów doszło do zakażenia, bo ktoś się nie zaszczepił i zaraził 15 osób. Dla każdej firmy oznacza to prawdziwy lockdown, gdzie trzeba zawiesić działalność, a to są ogromne koszty i duża odpowiedzialność - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Jednak wraz z tym powinny iść inne działania rządu. Jeżeli potencjalnie mogę zarazić kogoś w tramwaju, to powinienem mieć legitymację zaszczepionego, by wsiąść do tego tramwaju - dodał. Był też pytany o oczekiwane przez pracodawców rozwiązania. - Można na przykład powiązać z tym system premiowania, czyli uzależnić premię nie tylko od wskaźnika chorobowego, ale także od tego, czy jest się, czy nie, zaszczepionym przeciwko COVID-19. Pracodawca może też nie zapraszać na szkolenia, na imprezy integracyjne osób niezaszczepionych. Gdyby za tym poszły rządowe regulacje, że te osoby nie mogą chodzić na koncerty, do restauracji, to odsetek niezaszczepionych byłby niższy - odpowiedział.

Pytanie o podwyżkę. To dobry moment? "Opada covidowy kurz, czas podwyżek"
233
06.09.2021 11:27

PRACOWNIK
 / 
Pytanie o podwyżkę. To dobry moment? "Opada covidowy kurz, czas podwyżek"

Inflacja szaleje, rosną przez to koszty życia. Rosną także wynagrodzenia. To dobry moment na upomnienie się o podwyżkę? - Boję się to powiedzieć, bo moi pracownicy też mogą słuchać tego wywiadu. Tak, to jest ten moment. Pracodawcy mieli swoje półtora miesiąca na początku roku, teraz pracownicy są dominujący. Jeżeli ktoś myśli o podwyżce, to kurz pocovidowy powoli osiada, pracodawcy wychodzą z problemów finansowych. Końcówka tego roku to dobry moment, jeżeli widzimy postępy w swojej pracy, wzrost kwalifikacji czy wzrost wydajności, to można porozmawiać z przełożonym o podwyżce. Warto się rozejrzeć, ile płacą gdzie indziej, by mieć twarde argumenty - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Argument rosnących kosztów życia to argument ludzki. To nie jest argument do podwyżki pensji. Masa rzeczy zależy od nas, do pracodawcy średnio trafiają problemy związane ze wzrostem kosztów. Bardziej trafia to, że gdzie indziej płacą więcej, a ktoś jest zaangażowany i nie chce zmieniać miejsca pracy. Jeżeli ktoś ma trudną sytuację życiową, warto o tym porozmawiać, nie ukrywać tego, to też może być argument w takiej dyskusji. Wynagrodzenia rosną, to też jest argument, płaca minimalna jest silnie podnoszona, w niektórych niewykwalifikowanych miejscach pracy wynagrodzenia dochodzą do 18, a nawet 22 złotych za godzinę. Więc jeśli ktoś za 22 złote pakuje rzeczy w centrum logistycznym to tym bardziej jeżeli ktoś jeździ karetką i naraża własne życie, powinien mówić, że wynagrodzenie na poziomie poniżej 22 złotych jest mało akceptowalne - dodał.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Pracodawcy do rządu: nie będziemy was wyręczać w brudnej robocie!
155
05.09.2021 18:29

OBOSTRZENIA
 / 
Szczepienia przeciwko COVID-19. Pracodawcy do rządu: nie będziemy was wyręczać w brudnej robocie!

Biznes nie zostawia na rządowym pomyśle wprowadzenia przymusowych urlopów bezpłatnych dla niezaszczepionych pracowników suchej nitki. "Nie po to zatrudniamy pracowników, by ich zwalniać z obowiązku świadczenia pracy" - mówią zgodnie pracodawcy. Wdrażają więc własne sposoby motywowania do szczepień, np. wstrzymują premie.

Praca zdalna wciąż bez regulacji. Kto ma ponieść dodatkowe koszty?
4
18.08.2021 14:24

PRACOWNIK
 / 
Praca zdalna wciąż bez regulacji. Kto ma ponieść dodatkowe koszty?

Gościem programu "Money. To się liczy" był Piotr Walczak z Kancelarii Walczak Wasielewska Adwokaci. Został zapytany o przepisy regulujące pracę zdalną, a także odpowiedzialność za dodatkowe koszty, jakie taka praca generuje po stronie pracownika. - Kolejny raz widzimy przykład, gdy ustawodawca jest spóźniony - mówił. Jak dodał, dopiero w ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się zapowiedzi regulacji. W przepisach jest co prawda instytucja telepracy, nie jest jednak tym samym, co praca zdalna. Zdaniem mecenasa odgórne wytyczne są potrzebne. A co z kosztami, jakie ponosi pracownik? Wyższe ceny za prąd, dodatkowe inwestycje w dostosowanie mieszkania? Skoro przepisów na tę chwilę nie ma, adwokat radzi zwyczajnie rozmówić się polubownie z pracodawcą. - Zawsze uważam, że wszelki kompromis na linii pracodawca- pracownik jest lepszy niż odgórne uregulowania. Społeczeństwo mamy coraz bardziej dojrzale na gruncie prawnym - mówił.

Radzenie sobie z niezaszczepionym pracownikiem. Jest jeden sposób, który może zadziałać
505
18.08.2021 14:12

PRACOWNIK
 / 
Radzenie sobie z niezaszczepionym pracownikiem. Jest jeden sposób, który może zadziałać

Gościem programu "Money. To się liczy" był adwokat Piotr Walczak z Kancelarii Walczak Wasielewska Adwokaci. Omawiał problem braku przepisów, które krępują ręce pracodawcom, jeśli chodzi o skłanianie swoich pracowników do szczepień. Podkreślił, że formalnie rzecz biorąc, pracodawca nie może nic oprócz delikatnej rozmowy zachęcającej. Adwokat zwrócił uwagę, że na pracodawcy ciążą określone obowiązki, jak zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i klientów, które w tym przypadku mogą znaleźć zastosowanie. - Przykładowo mamy zakład kosmetyczny, gdzie pracuje 3-4 pracowników. I jeden z nich nie chce się zaszczepić, a ma nieustanny kontakt z osobami trzecimi. W tym momencie trzeba wziąć pod rozwagę, czy pracownik nie traci pewnej kompetencji w danym zawodzie. Co prawda nie jest to w żaden sposób uregulowane, ale gdyby doszło do sytuacji spornej, sądy mogą życzliwiej spoglądać na takiego pracodawcę i w tym kontekście nie możemy powiedzieć, że pracodawca jest całkowicie bezradny - mówił mecenas.

Szczepienie jawne dla szefa. Obowiązek informowania ma ułatwić "planowanie działania firmy"
54
17.08.2021 18:11

KORONAWIRUS
 / 
Szczepienie jawne dla szefa. Obowiązek informowania ma ułatwić "planowanie działania firmy"

Firmy chcą mieć dostęp do informacji o tym, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, to umożliwi pracodawcom lepsze planowanie działania firmy i usprawni organizację pracy z uwzględnieniem obostrzeń.

Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia
12
15.07.2021 16:50

WAKACJE
 / 
Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia

Czy pracodawca może odmówić urlopu? - Jest taka możliwość. Rozmowę urlopową należy zacząć od przygotowania planu urlopów, co zapewnia, że pracodawca wie, kiedy poszczególni pracownicy zamierzają skorzystać z urlopu i może zaplanować pracę. Dzięki takiemu planowi pracownicy wiedzą, kiedy mogą się udać na urlop, a taki plan jest dla pracodawcy wiążący. Natomiast w wielu firmach tego planu się nie tworzy i niestety, gdy decydujemy się na złożenie wniosku urlopowego, a pracodawca stwierdzi, że nieobecność pracownika spowoduje poważne zakłócenia działania zakładu, to wówczas może odmówić udzielenia urlopu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. Był też pytany o cofnięcie zgody na urlop i ściąganie pracownika z urlopu do pracy. - Też takie uprawnienie po stronie pracodawcy występuje, wówczas mówimy o odwołaniu z urlopu. Oczywiście to musi być umotywowane bardzo ważnymi potrzebami zakładu pracy, ale dochodzi tu także kwestia rekompensaty za odwołanie z urlopu. A gdy mowa o nieudzieleniu urlopu, nie ma mowy o rekompensacie, choć może dojść do sytuacji spornej. Bo ktoś mógł wykupić wcześniej wycieczkę, a przed wyjazdem dowiaduje się, że nie dostanie urlopu. Do takich sporów może dochodzić, zwykle takie sprawy muszą znaleźć swój koniec w sądach pracy - dodał.

Upał w pracy. Co musi zapewnić pracodawca? Sprawdź, czego możesz wymagać
20
15.07.2021 15:05

POGODA
 / 
Upał w pracy. Co musi zapewnić pracodawca? Sprawdź, czego możesz wymagać

Polacy zmagają się z upałami, to trudne warunki do pracy. Co pracownikom musi zapewnić pracodawca? - Jeśli mamy na myśli upały, panujące od kilkunastu dni w Polsce, to do obowiązków pracodawców należy zapewnienie komfortu pracy, a przede wszystkim uniknięcie zagrożeń udarowych i wypadkowych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. - Należy tak zorganizować pracę, aby pracownik nie ulegał przegrzaniu organizmu. Tu do dyspozycji są rozwiązania techniczne, jak na przykład zamontowanie klimatyzacji. A tam, gdzie nie jest to możliwe, pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje w nienormowanej ilości. Ma być ich tyle, by pracownicy nie odczuwali pragnienia - dodał. Był też pytany o pracodawców, którzy nie stosują się do tych przepisów. - Zgodnie z kodeksem pracy, taki pracodawca popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym. Jeśli pracownicy zmuszeni są do pracy w takich warunkach, to w pierwszej kolejności polecałbym rozmowę z pracodawcą, a jeśli to nie pomaga, to złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Świadomość prawna naszych rodaków na szczęście rośnie, więc takich skarg przybywa. My pouczamy pracodawcę o jego obowiązkach, a jeśli jest wyjątkowo krnąbrny to mamy możliwość ukarania go mandatem - dodał.

Afrykańskie upały w Polsce. Możesz odmówić pracy. Sprawdź kiedy
75
15.07.2021 12:20

PRACOWNIK
 / 
Afrykańskie upały w Polsce. Możesz odmówić pracy. Sprawdź kiedy

Afrykańskie upały zapanowały w Polsce. Kiedy pracownik może odmówić pracy? - Co do zasady, zawsze możemy zgłosić przełożonemu potrzebę powstrzymania się od pracy, jeśli czujemy, że wykonywana praca może grozić nam lub osobom postronnym. Jest również około 50 różnych prac, które wymagają specjalnych właściwości psychofizycznych, to na przykład kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej. Jeśli pracownik czuje, że może dojść do zasłabnięcia, ma prawo powstrzymać się od pracy, ale musi jednocześnie poinformować przełożonego o tym fakcie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. - W skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z temperaturą, która grozi udarem, pracownik zawsze ma prawo poinformować pracodawcę, że nie jest w stanie w takich warunkach wykonywać pracy. Niestety czasem dochodzi do sporu, jeśli pracodawca zwolni pracownika bez okresu wypowiedzenia, to oczywiście można zacząć od skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Natomiast w momentach, gdy dochodzi do sporu, taką sprawą będzie musiał zająć się sąd pracy. Z pracodawcą można rozmawiać o różnych organizacyjnych metodach ograniczania wpływu upałów na zdrowie pracowników. Prawo tego nie przewiduje, jednak są w naszym kraju odpowiedzialni pracodawcy, którzy sami z siebie skracają czas pracy - dodał.

Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy"
21.05.2021 12:36

KONTROLA
 / 
Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy"

Praca zdalna czeka na uregulowanie w Kodeksie pracy. Obecnie inspektorzy nie mogą wkroczyć do domu pracownika, gdyż naruszałoby to mir domowy. Jak zwraca uwagę Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, to pracodawca musi zbadać przyczyny wypadku w pracy, także wtedy, gdy ma on miejsce w domu. A co z pracownikami, którzy np. spożywają alkohol w czasie pracy zdalnej? - Dzisiaj pracodawcy mają ograniczone narzędzia kontroli w takich sytuacjach, które incydentalnie mogą się zdarzać - tłumaczyła w programie "Money. To się liczy".

Pracodawca musi opłacać składki pracownika, nawet gdy ten ma umowę z innym podmiotem
33
13.05.2021 20:14

PRAWO
 / 
Pracodawca musi opłacać składki pracownika, nawet gdy ten ma umowę z innym podmiotem

Pracodawca musi płacić składki za pracownika, nawet gdy ten pracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Przepis to regulujący organizacje pracodawców zaskarżyły jeszcze w 2015 roku.