Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Szef może dopłacić do wyjazdu na majówkę. Oto warunki

3
Podziel się:

Niektóre firmy dofinansowują wypoczynek swoich pracowników. W ramach Zakładowych Funduszów Świadczeń Socjalnych przyznają "wczasy pod gruszą", czyli dopłatę do urlopu. Niektórzy mogą otrzymać nawet ponad 3 tys. zł. Jest jednak kilka warunków, by skorzystać z tego rozwiązania.

Szef może dopłacić do wyjazdu na majówkę. Oto warunki
Urlop na majówkę. Szef może dopłacić. Oto warunki (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, F8 \ Suport Ukraine)

Zasady przyznawania świadczeń w ramach tzw. wczasów pod gruszą przypomina internetowy serwis "Faktu". Dziennik podkreśla, że można je otrzymać na dowolny wyjazd, niekoniecznie tylko na działkę lub na wieś (jak sugeruje nazwa), ani nie tylko w wakacje.

Wczasy pod gruszą. Kto może liczyć na dopłatę?

Dofinansowanie wczasów firma wypłaca z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). A zatem pierwszym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest praca w przedsiębiorstwie, które utworzyło tego typu fundusz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Kto zatem musi stworzyć ZFŚS? Zgodnie z prawem obowiązek ten mają firmy, które zatrudniają co najmniej:

  • 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty;
  • 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli z wnioskiem o utworzenie funduszu wystąpiła zakładowa organizacja związkowa;
  • wszyscy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.

Do otrzymania dopłaty w ramach tzw. wczasów pod gruszą należy złożyć u pracodawcy wniosek wraz z oświadczeniem o swojej sytuacji majątkowejrodzinnej. To on jest podstawą dla pracodawcy do określenia, czy świadczenie będzie przysługiwało i w jakiej kwocie.

Ile można otrzymać w ramach "wczasów pod gruszą"?

Wysokość świadczenia może być różna. Zależy m.in. od kwot wpłacanych do ZFŚS w danej firmie, jak również od zarobków i sytuacji materialnej pracownika. Nie może jednak przekroczyć regulowanej prawem kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS. Jest ona powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Jak przypomina "Fakt", w 2024 r. kwoty te wynoszą:

  • 2417,14 zł w przypadku pracowników zatrudnionych na pełen etat i pracujących w tzw. normalnych warunkach pracy;
  • 3222,86 zł w przypadku pracowników wykonujących tzw. pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Daria
2 tyg. temu
Jak szukasz stabilnej pracy z możliwością zdalnej pracy, to sprawdź K2 Dystrybucje. Elastyczność godzin i zdalne opcje to duży plus
HDiKK
miesiąc temu
co za bzdury piszą na tych portalach... wszytko zależy od tego na jakie cele przeznaczany jest fundusz i jakie są zapisy w regulaminie... trzeba się zastanowić co i jak się pisze...
Misiek
miesiąc temu
Te podane kwoty to "na rękę"? Dziwne, bo w zeszłym roku z pracy (uczelnia) przelali mi prawie 3500 zł (jakieś 3k na rękę) za wczasy pod gruszą i to tylko dlatego, że miałem wysokie dochody na osobę. Gdybym był w grupie "niżej" mialbym ponad 4k, a osoby zarabiające najmniej mają prawie 5k brutto.