Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Niemcy zachęcają Polaków, by zamieszkali za Odrą. Opłacą czynsz i bilet na komunikację

349
Podziel się:

Niemieckie władze zachęcają Polaków do osiedlenia się w przygranicznych landach. Aktualnie jest tam niewiele osób z polskim paszportem. Jedno z miast zapewnia, że opłaci przyjezdnym czynsz przez dwa miesiące, bilet na transport publiczny na kwartał, a nawet zaoferuje dopłatę do wynajmu roweru.

Niemcy zachęcają Polaków, by zamieszkali za Odrą. Opłacą czynsz i bilet na komunikację
Niemcy zachęcają Polaków do osiedlania się w przygranicznych landach. Oferują opłatę czynszu i biletu na transport publiczny (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Maheshkumar Painam)

O sprawie pisze portal next.gazeta.pl i zauważa, że liczba mieszkańców Niemiec przekroczyła 84 mln (dla porównania, liczba mieszkańców Polski spadła do poziomu poniżej 38 mln osób). Wpływ na wzrost mieli m.in. imigranci, także Ci z Polski. Ze statystyk wynika, że u naszych zachodnich sąsiadów mieszkało ok. 781 tys. osób z polskim paszportem.

Mało Polaków w pasie przygranicznym

Jednak jeśli już przeprowadzamy się do Niemiec, to niekoniecznie wybieramy przygraniczne landy. Przede wszystkim osiedlamy się w Zagłębiu Ruhry i Berlinie. Tylko w landzie Nadrenia Północna-Westfalia w 2021 r. mieszkało ponad 220 tys. Polaków.

Natomiast w przygranicznych landach liczby te są znacznie skromniejsze. W Meklemburgii-Pomorzu Wschodnim w 2021 r. znajdowało się ok. 15,7 tys. rodaków, w Brandenburgii – nieco powyżej 20 tys. – wylicza gazeta.next.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Całe pokolenie Polaków spakuje się i wyjedzie. Nic ich w Polsce nie trzyma". Ekspert ostrzega

Miasta Niemiec zachęcają Polaków do emigracji

Aby podwyższyć te liczby, władze niemieckich miast przygotowały zachęty do odwiedzin i potencjalnej zmiany miejsca zamieszkania. Programy dla nowych mieszkańców (skierowane nie tylko do Polaków) mogą zapewnić szereg benefitów.

Jakich? Next.gazeta.pl przywołuje powiat Görlitz i jego "pakiet powitalny" z okazji przeprowadzki. Powiat opłaca przez pierwsze dwa miesiące czynsz za mieszkanie, trzymiesięczny bilet na transport publicznych, dopłaca do wynajmu roweru, a nawet opłaca dwie pierwsze noce w miejscowym hostelu i pokrywa koszty energii za pierwszy miesiąc. "Wielu Polaków nie wie jednak nic o takich ofertach i korzysta z profesjonalnych usług" – zauważa portal.

Polsko-niemiecka granica ma długość 460 kilometrów. Wzdłuż niej znajduje się sześć powiatów w Niemczech. Miasta Frankfurt nad Odrą, Guben oraz Görlitz funkcjonują jako miasta polsko-niemieckie we współpracy: ze Słubicami, z Gubinem i Zgorzelcem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(349)
Stanislaw
9 miesięcy temu
A jak można zdobyć bliższe informacje na ten temat Może ktoś ma nr. tel.by zasięgnąć informacji na ten temat.Chetnie bym wyjechal
Ja gościnnie
10 miesięcy temu
Przyjechała im siła robocza. Która tak bardzo się stara i rozmnaża. Więc nie wiem w czym problem.....
Zgorzelec
rok temu
Co ty za bzdury piszesz człowieku. To by znaczyło że 85% Zgorzelca, Słubic, Kostrzynia itd pracuje w Niemczech. Sam tam robę - pracuje ułamek, częsta wymiana ludzi w dużych firmach bo firmy jadą ciągle na dofinansowaniu do nowego pracownika. Jesteśmy dla nich tanią siłą roboczą. Wybierają takich co mają dzieci odchowane a jeszcze nie za staży - nie chorują. Popracują dopóki mają siły a nastepnie kopa i następni Jak widzą że wypracowani to niech chorują w Polsce na koszt NFZ
580 zl zasile...
rok temu
Jak dacie rente to juz jade
Dobre ...
rok temu
Porażająca propozycja hahaha
...
Następna strona