Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Opodatkowanie najbogatszych. Eksperci: tylko tak uratujemy światową gospodarkę

372
Podziel się:

Globalne podatki. To zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego recepta na poprawę światowej sytuacji ekonomicznej. Redystrybucja dóbr i transfery socjalne w skali całego świata są niewysączające dla poprawy sytuacji najbiedniejszych.

Opodatkowanie najbogatszych. Eksperci: tylko tak uratujemy światową gospodarkę
Świat potrzebuje regulacji w postaci podatku majątkowego, klimatycznego oraz tzw. minimalnej stawki CIT. (Adobe Stock)

Światowa gospodarka po pandemii będzie potrzebowała nowych rozwiązań podatkowych. Z raportu „Global taxes in the post-Covid era" przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomicznym, na który powołuje się ”Rzeczpospolita”, że najbardziej efektywne byłby zmiany fiskalne na poziomie globalnym.

Globalne wpływy z CIT co roku uszczuplane są o 240 mld dolarów, które korporacje transferują do rajów podatkowych. Kolejnym problemem jest koncentracja kapitału i jego opodatkowanie. Stosunkowa mała grupa ludzi i podmiotów ma w swoich rękach, a nie jest opodatkowana sprawiedliwe w stosunku do biedniejszej większości mieszkańców globu.

Najbogatsi ludzie świata przelali w 2020 roku 7,6 bln dolarów na zagraniczne konta, w celu uniknięcia podatków. Strata z tego tytułu szacowana jest na 200 mld dolarów.

Zobacz także: Rozmowa z Katarzyną Warchał Dyrektor Zarządzającą IKEA Purchasing Services Polska

Trzecim problemem, na który zwraca uwagę raport cytowany przez ”Rz", jest wysoka emisja CO2. Część krajów stara się zmniejszać emisję gazów do atmosfery i wprowadza reformy mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej. Są jednak państwa, które świadomie ignorują sytuację ekologiczną i starają się na tym jeszcze zarobić.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego najlepszym rozwiązaniem dla postpadnemicznego świat byłoby wprowadzenie globalnych regulacji w postaci podatku majątkowego, klimatycznego oraz tzw. minimalnej stawki CIT. Zdaniem ekspertów przyniosłoby to zysk w postaci 695 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(372)
Dramat analiz...
3 lata temu
Troszkę to naiwna analiza i zalatująca truizmem ktorego nie ma jak zrealizowac w praktyce bez totalnej rozp. lub globalnej rewolucji.Gdzie to rozwiazanie jak to zrobic??? Widac też ,ze nasz Instytut Ekonomiczny stara sie byc oryginalny i nie wpisuje sie w popularną obecnie narrację NWO i Klausa Schwaba "You will own nothing and you will be happy".Czyli czas na cyfrowye dyktatury pod znakiem Industrial revolution 4.0. Nadchodzi Neokomuizm do kwadratu lub neofeudalizm korporacyjny jak kto woli.
dramat anliza
3 lata temu
słabi sa ci nasi analitycy..mało czytają w angielskim
aga
3 lata temu
Trump się chwalił, że w roku przed wybormi zapłacił 700 dol podatku.
Jan
3 lata temu
W rękach pięciu procent najbogatszych ludzi świata jest dziewięćdziesiąt pięć procent światowych zasobów. Te dobra trzeba redystrybuowac.
Yoo
3 lata temu
Podatki jak zbrojenia im więcej tym drożej im drożej tym więcej w sumie bez sensu
...
Następna strona