Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Po "koronakryzysie" czeka nas kolejna recesja? Borys obawia się załamania rynku nieruchomości

136
Podziel się

Polska gospodarka wraca na przedpandemiczne tory. Według Pawła Borysa, szefa Polskiego Funduszu Rozwoju zaczyna się okres boomu gospodarczego. Ekonomista widzi jednak kolejne zagrożenie – kryzys na rynku nieruchomości.

Po "koronakryzysie" czeka nas kolejna recesja? Borys obawia się załamania rynku nieruchomości
Paweł Borys - prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (Materiały prasowe)
bErpxocB

Polska gospodarka powinna rosnąć w ciągu najbliższych trzech lat w tempie 5 proc. rocznie, uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego Online 2021 ocenił, że po dwóch kwartałach 2021 roku można powiedzieć, że zarówno polska, jak i światowa gospodarka, wychodzą na prostą.

Prezes PFR widzi jednak inne zagrożenie dla sytuacji gospodarczej w Polsce. Jest nim kryzys na rynku nieruchomości.

- Widzimy jednak silny wzrost cen nieruchomości, czyli grozi nam tzw. inflacja aktywów, która może spowodować pewne nierównowagi i uważam, że jednym z kluczowych ryzyk z perspektywy światowych gospodarek jest potencjalny kryzys na rynku nieruchomości. Dlatego uważam, że stopniowo trzeba normalizować politykę pieniężną, aby zadbać w tym okresie szybkiego wejścia w boom gospodarczy również o równowagę i zrównoważony rozwój – mówił Borys.

bErpxocD
Zobacz także: Inflacja galopuje, minister uspokaja. To koniec drastycznych podwyżek?

Borys mówił również o tym, że w ostatnim roku mieliśmy do czynienia z gospodarką dwóch prędkości. Pandemia najpierw dotknęła gospodarki azjatyckie, a następnie recesja spowodowana koronawirusem uderzyła w Europę i USA.

- W czerwcu wraz z wycofywaniem się pandemii można powiedzieć, że kończy się gospodarka dwóch prędkości tak na świecie, jak i w kraju (...) Przechodzimy z kryzysu w etap boomu gospodarczego – podsumował sytuację w Polsce i na świecie Paweł Borys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErpxode
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(136)
Ppp
miesiąc temu
W ciągu dwóch dni 3 artykuły na temat rynku nieruchomości i w każdym inne wnioski. Czy wy tam macie jakiegoś redaktora naczelnego, czy każdy sam sobie wstawia co mu się chce.
mmm
miesiąc temu
Jeśli wzrost jest 5% a inflacja 15% to ile jest faktycznie tego wzrostu?
Mario
2 miesiące temu
Deweloperka jest najważniejsza częścią w handlu rządu RP. Ceny do góry, więcej z podatku i to im pasuje, więc ceny będą rosły i może spowolnią, aby znów rosnąć. Na spadki chyba nie ma co liczyć.
bErpxodf
Asd
2 miesiące temu
Wzrosty gospodarcze o 5% to dużo? W UE to tak u nas to tylko zwiększenie kryzysu. Minimum musi być 10% rocznie żeby żyć na tej samej stopie życia co rok wcześniej a żeby było lepiej to 15% rocznie. Co komu po wzrośnie 5% jak inflacja jest ponad 10% czyli dalej realnie tracę. Jak będzie o 5% większa niż realna inflacja a nie ta medialna to będzie super. W Polsce inflacja na poziomie 5,1% ktoś ładnie klamie wystarczy jakikolwiek losowy produkt wybrać i porównac z poprzednim rokiem. Paliwo 20%, prąd ponad 10% śmieci jeszcze więcej. Usługi bankowe ponad 40%. Materiały budowlane? 40% pieczywo? 10% to na czym jest to 5,1% chociaż? A to jest srednia
boom
2 miesiące temu
wystarczy mały podatek katastralny i boom....
...
Następna strona