Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Ustawa o likwidacji OFE do poprawki. Powód? Wyższa kwota wolna od podatku

48
Podziel się:

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przyznał, że proponowane przez PiS podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł jest argumentem za dokonaniem korekt w przepisach dotyczących likwidacji OFE.

Ustawa o likwidacji OFE do poprawki. Powód? Wyższa kwota wolna od podatku
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zapowiada powrót ustawy o likwidacji OFE. (PAP)

Reformę systemu emerytalnego trzeba zakończyć, ostatecznie ten system uporządkować - mówił w poniedziałek w TOK FM prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Zapytany, czy plan likwidacji OFE jest wciąż aktualny, odpowiedział, że z jego wiedzy wynika, że rząd planuje powrót do tego projektu. Przypomnijmy: na kwietniowym posiedzeniu Sejmu marszałek Elżbieta Witek zdecydowała o nieprzeprowadzaniu trzeciego czytania (głosowania) projektu ustawy dotyczącego likwidacji OFE.

Zobacz także: Wysoka inflacja. Minister Semeniuk: Problem? Jaki problem?

Borys przypomniał, że w Polskim Ładzie zaproponowano podniesienie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, co spowoduje, że duża część emerytur będzie zwolniona z podatku. Przyznał, że jest to argument do dokonania w projekcie ustawy dot. OFE korekt związanych z opłatą przekształceniową.

- Mówimy o poważnych reformach, które wpływają na 15 mln osób. Lepiej zrobić dobrze niż szybko. Na pewno warto ostatecznie uporządkować system emerytalny, żeby się nie mieszało, co jest prywatne, a co publiczne - stwierdził.

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości.

Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze na przeniesione na IKE będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
mmm
3 lata temu
Jak tu okraść ludzi z taką perfidią i premedytacją
OFE
3 lata temu
jaka opłata ...????. !!!!!!!! co Wy wyrabiacie !!!!! Jedni ukradli teraz drudzy co za kraj . masakra
:))
3 lata temu
Po co wydawać na zbrojenia wojny nie będzie przez kilka lat
Kliczkoa
3 lata temu
jestescie zwyklymi zlodziejami i powiem wam to w twarz kazdemu z osobna sciwerawa
giwa
3 lata temu
pia ma nas obywateli uderzyc pozabudrzetowa spolka finansujaca szpitale i slzbe zdrowia mowil o tym posel sosnierz
...
Następna strona