Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KB
|

Ustawa o likwidacji OFE do poprawki. Powód? Wyższa kwota wolna od podatku

48
Podziel się

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przyznał, że proponowane przez PiS podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł jest argumentem za dokonaniem korekt w przepisach dotyczących likwidacji OFE.

Ustawa o likwidacji OFE do poprawki. Powód? Wyższa kwota wolna od podatku
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zapowiada powrót ustawy o likwidacji OFE. (PAP)
bEigrnrF

Reformę systemu emerytalnego trzeba zakończyć, ostatecznie ten system uporządkować - mówił w poniedziałek w TOK FM prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Zapytany, czy plan likwidacji OFE jest wciąż aktualny, odpowiedział, że z jego wiedzy wynika, że rząd planuje powrót do tego projektu. Przypomnijmy: na kwietniowym posiedzeniu Sejmu marszałek Elżbieta Witek zdecydowała o nieprzeprowadzaniu trzeciego czytania (głosowania) projektu ustawy dotyczącego likwidacji OFE.

Zobacz także: Wysoka inflacja. Minister Semeniuk: Problem? Jaki problem?
bEigrnrH

Borys przypomniał, że w Polskim Ładzie zaproponowano podniesienie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, co spowoduje, że duża część emerytur będzie zwolniona z podatku. Przyznał, że jest to argument do dokonania w projekcie ustawy dot. OFE korekt związanych z opłatą przekształceniową.

- Mówimy o poważnych reformach, które wpływają na 15 mln osób. Lepiej zrobić dobrze niż szybko. Na pewno warto ostatecznie uporządkować system emerytalny, żeby się nie mieszało, co jest prywatne, a co publiczne - stwierdził.

bEigrnrN

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości.

Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze na przeniesione na IKE będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEigrnsi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
mmm
2 tyg. temu
Jak tu okraść ludzi z taką perfidią i premedytacją
OFE
2 tyg. temu
jaka opłata ...????. !!!!!!!! co Wy wyrabiacie !!!!! Jedni ukradli teraz drudzy co za kraj . masakra
:))
2 tyg. temu
Po co wydawać na zbrojenia wojny nie będzie przez kilka lat
bEigrnsj
Kliczkoa
2 tyg. temu
jestescie zwyklymi zlodziejami i powiem wam to w twarz kazdemu z osobna sciwerawa
giwa
2 tyg. temu
pia ma nas obywateli uderzyc pozabudrzetowa spolka finansujaca szpitale i slzbe zdrowia mowil o tym posel sosnierz
...
Następna strona