Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Co dalej z OFE? Na razie zmiany utknęły w Sejmie. Wszystko przez Polski Ład

11
Podziel się:

W czerwcu miała zacząć obowiązywać ustawa, w ramach której można byłoby przetransferować środki z OFE do ZUS. Prace nad ustawą utknęły jednak w miejscu. Po drodze pojawił się też Polski Ład, który całkowicie przemodeluje polskie świadczenia emerytalne.

Co dalej z OFE? Na razie zmiany utknęły w Sejmie. Wszystko przez Polski Ład
Reforma OFE utknęła w Sejmie (Adobe Stock)

Z początkiem czerwca miały zacząć obowiązywać zmiany dotyczące OFEIKE. Pan Paweł, który wysłał zapytanie na dziejesie.wp.pl, chciał przetransferować swoje środki z OFE na konto ZUS. Jednak jak się okazało, nie jest to możliwe.

Od dzisiaj można składać wnioski o przekazanie środków z OFE do ZUS. Jednak nigdzie nie można znaleźć odpowiedniej deklaracji z uzupełnionymi podstawami z rozporządzenia i pozycji w tym rozporządzeniu. Wzór próbny został udostępniony w internecie przez Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej, ale nie zawiera danych z rozporządzenia. Czy to celowe działanie, by pozostać w OFE, które przekształci się w IKE ?

-Pan PAweł

Zapytaliśmy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej czy taka możliwość zostanie uruchomiona w trakcie miesiąca. Okazało się, że projekt ustawy utknął w Sejmie. - Parlament nie zakończył prac nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. To oznacza, że proponowane w projekcie rozwiązania nie obowiązują – informuje rzecznik Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Zbigniew Przybysz.

Dlatego też wciąż obowiązuje stare rozporządzenie i tzw. "suwak emerytalny". Co więcej – proponowane wstępnie zmiany w ustawie dotyczącej środków w OFE mogą nie wejść w życie. Wszystko z powodu Polskiego Ładu. Projekt ustawy powstał wcześniej, niż został zaprezentowany Polski ład, a co za tym idzie, nie bierze pod uwagę zmian podatkowych, które mogą wejść w życie w styczniu 2021 roku.

Zobacz także: Ceny znowu wzrosną? Ekspert: efekt Polskiego Ładu

Od dwóch lat rząd Prawa i Sprawiedliwości usiłuje przeforsować reformę emerytalną, która zlikwiduje Otwarte Fundusze Emerytalne i przeniesie środki do IKE lub ZUS. Jednak propozycja nieopodatkowania emerytur w przypadku kwoty do 2500 zł, wymusza zmianę podejścia do sprawy OFE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
emeryt
3 lata temu
BEZRADNOSC sejmu W TEMACIE TO wskazuje ze obywatela ignoruja bo podwyzki dostaoli BANANOWA WYSPA
ewero
3 lata temu
To co będzie z ofe praktycznie nie ma znaczenia, bo to składki wydzielone z tych emerytalnych w przeciwieństwie na przykład do ppk i tylko do zus albo na prywatne konta emerytalne mogą trafić.
Smart
3 lata temu
Ja też szukałem wniosku z OFE do ZUS; brak. Brak jakiegokolwiek wyjaśnienia czy informacji. Zgroza.
Wyborca
3 lata temu
Jeśli PiS dalej będzie tak niekonsekwentny w swoich obietnicach to straci wiarygodność i swoich wyborców ...
Roy
3 lata temu
Pislandia poczeka do wyborów, Pinokio ma wprawę w okłamywaniu suwerena, potem choćby potop