Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Rząd zapowiada zmiany w PPK. Do programu przystąpiło tylko 31 proc. pracowników

281
Podziel się:

Sama opłata powitalna nie wystarcza. Ulgi podatkowe mogłyby zwiększyć poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Polacy omijają program PPK, gdyż nie ufają w rozwiązania emerytalne oraz rynkowi kapitałowemu.

Rząd zapowiada zmiany w PPK. Do programu przystąpiło tylko 31 proc. pracowników
Polacy omijają program PPK (ONS, ONS)

Partycypacja w programie PPK pracowników, według stanu na 14 maja, wynosiła 31,2 proc. - podało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, powołując się na dane Polskiego Funduszu Rozwoju.

Koszt tzw. opłaty powitalnej dla osób, które przystąpiły do programu wyniósł 359,53 mln zł.

Zobacz także: Majątek rodzin polityków powinien zostać upubliczniony? "Nie miałbym z tym problemu"

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział nieoficjalnie parlamentarzystom, że w ciągu miesiąca rząd przedstawi rozwiązania, jak powiązać Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) z Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK).

Dodał również, że ustawa o przekształceniu OFE może wrócić na agendę Sejmu jeszcze przed wakacjami.

Zapytany ostatnio przez PAP Biznes o szczegóły nowego rozwiązania, Buda powiedział: "Rozmawiamy z PFR, z różnymi środowiskami, interesariuszami. To jest świetny moment, by tę formę wykorzystać też do zwiększenia atrakcyjności PPK. [...] Myślę, że w ciągu miesiąca pojawią się konkrety w tej sprawie".

W Sejmie uchwalana jest ustawa przekształcająca Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Miała ona wejść w życie 1 czerwca 2021 r., jednak zaplanowane na koniec kwietnia głosowanie po trzecim czytaniu nie odbyło się. Po pracach w Sejmie ustawa ma trafić do Senatu, który ma 30 dni na procedowanie nad ustawą

Ulgi podatkowe oraz zaangażowanie pracodawców mogłyby zwiększyć poziom partycypacji w PPK, a za uzyskany rezultat w największej mierze odpowiada brak zaufania pracowników do systemu emerytalnego i rynku kapitałowego - wynika z badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(281)
bbc
2 lata temu
Za porażkę programu odpowiada brak zaufania do rządu a nie do rynku kapitałowego.
karolek
3 lata temu
I ja wpisuje się w te ponad 30% bo wolę osobiście sprawdzić program niż słuchać się hejtu. Przecież zawsze jakby co mogę wycofać się z programu, a po odliczeniach i tak będę miał więcej kasy jak to co wpłaciłem ;) To nie jest umowa na lata
procja
3 lata temu
A moim zdaniem dla ppk potrzeba po prostu czasu. Ludzie się z tym oswoją, zobaczą, że uczestnicy którzy pozostali całkiem dobrze na tym wychodzą i powroty nastąpią samoistnie.
Xd
3 lata temu
Ja już miałem zebrane na MOJĄ EMERYTURĘ w OFE !!!!!!! Ale ktoś mi UKRADŁ !!!!!!
Janek
3 lata temu
Korzenni z PiS już kombinują jak okraść Polaków. Tak to już jest .. skoro rządzą ludzie wyznania handlowego.
...
Następna strona