Trwa ładowanie...
bDTWMmeZ

Notowania

Ofe – Wszystkie wiadomości

19
19.04.2021 7:23

EMERYTURY
 / 
OFE przechodzą do historii. Co dalej: IKE+ czy ZUS?

Okazuje się, że oszczędzanie na emeryturę też ma płeć. Mężczyznom może opłacać się przeniesienie środków z OFE na konta IKE+, kobietom zaś może być lepiej w ZUS-ie – przekonuje ekspert Instytutu Emerytalnego.

144
14.04.2021 8:20

EMERYTURY
 / 
Likwidacja OFE coraz bliżej. Wiceminister zapewnia, że pieniędzy z IKE nikt Polakom nie odbierze

Pieniędzy z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) nikt Polakom już nie odbierze i nikt ich nie opodatkuje - zapewnił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Przekonuje, że przekształcenie OFE w IKE ma pomóc w odbudowaniu zaufania do państwa.

241
13.04.2021 15:09

EMERYTURA
 / 
Likwidacja OFE coraz bliżej. W środę ustawą zajmie się Sejm

Wielkimi krokami zbliża się definitywny koniec OFE. Wielka reforma PiS w emeryturach, likwidująca Otwarty Fundusz Emerytalny, trafiła już do Sejmu. W środę odbędą się sprawozdania komisji.

45
07.04.2021 13:07

OFE
 / 
OFE czy IKE? Prezes PFR: 15 proc. opłaty przekształceniowej jest uczciwe

Przed Polakami ważny wybór - co zrobić z pieniędzmi z OFE. Opcje są dwie przeniesienie do ZUS lub IKE. Ta druga opcja wiąże się z tzw. opłatą przekształceniową, wynoszącą 15 proc. Budzi ona polityczne spory. Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa niesłusznie. - Propozycja jest moim zdaniem uczciwa, bo każdy ma wybór, czy chce mieć te pieniądze dziedziczone, prywatne na IKE. Natomiast pamiętajmy, że one dziś są opodatkowane, według normalnej skali PIT-u, dlatego opłata 15 proc. ma zapewnić równe traktowanie pieniędzy z OFE, w sytuacji, w której one trafiałyby do ZUS-u lub na IKE - mówił Borys w programie "Money. To się liczy". Dodawał, że "nie można pokazać kwoty, którą traci przeciętny uczestnik OFE, w wyniku tego, że 15 proc. jest pobierane".

1
07.04.2021 8:55

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gościem prezes PFR Paweł Borys

Dziś w programie tematem pomoc dla firm objętych lockdownem, dalsze obostrzenia i stan gospodarki. Gościem będzie prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zapraszamy od 9.15.

bDTWMmfb
26
26.03.2021 21:50

PIENIĄDZE Z OFE DO ZUS
 / 
Co się bardziej opłaca: IKE+ czy ZUS? Musisz zdecydować, gdzie przekazać pieniądze

Mężczyznom może opłacać się przeniesienie środków z OFE na konta IKE+, kobietom zaś może być lepiej w ZUS-ie – twierdzą eksperci Instytutu Emerytalnego. Dodają też: demontaż OFE i tak nie rozwiąże problemów emerytów, służy jedynie pozyskaniu pieniędzy do budżetu.

114
24.03.2021 16:47

EMERYTURY
 / 
Likwidacja OFE. Część seniorów zapłaci podatek dwa razy

Bliscy części osób, które zdecydują się przenieść swoje środki z OFE do IKE, zapłaci za to dwa podatki - pisze "Gazeta Wyborcza". Najpierw 15 proc. tzw. opłaty przekształceniowej, następnie 19-procentowy PIT. Rząd już zapowiedział reakcję.

39
23.03.2021 19:52

EMERYTURA
 / 
OFE: wybrać ZUS, czy IKE? Albo oddajesz 15 proc., albo twoja rodzina nie zobaczy ani grosza

Zastanawiasz się, co zrobić ze swoimi pieniędzmi z OFE? Niedługo będziesz musiał podjąć decyzję, bo rząd spieszy się z ustawą. Jedna rzecz może przesądzić o tym, co wybrać: jeśli zdecydujesz się na przekazanie pieniędzy do ZUS, nikt nie będzie ich dziedziczył.

319
23.03.2021 11:24

OFE
 / 
Emerytury. Rząd zastawił pułapkę na dziedziczących składki OFE

OFE mają zniknąć w najbliższych trzech miesiącach, ale ustawy to regulujące nadal są niedopracowane. Jak inaczej wyjaśnić, że przepisy przewidują, że jeśli ubezpieczony umrze w określonym terminie, to spadkobiercy będą musieli zapłacić od tych pieniędzy zarówno 15 proc. "podatku Morawieckiego", jak i opłatę przekształceniową?

bDTWMmfh
6
17.03.2021 8:06

EMERYTURY
 / 
Likwidacja OFE coraz bliżej. W środę pierwsze czytanie w Sejmie

Rząd chce, by od 1 czerwca 2021 roku Otwarte Fundusze Emerytalne zaczęły przechodzić do historii. Gra toczy się o 148 mld zł, które do tej pory odłożyli w nich Polacy. W środę w Sejmie pierwsze czytanie projektu dotyczącego przeniesienia środków z OFE na indywidualne konta.

177
12.03.2021 15:23

OFE
 / 
Likwidacja OFE. Ustawa trafiła do Sejmu

Do Kancelarii Sejmu trafił projekt ustawy ostatecznie likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne, zatwierdzony przez rząd. Ma być procedowany w przyszłym tygodniu.

54
09.03.2021 12:19

OFE
 / 
ZUS czy IKE? Kiedy "odrobimy" opłatę przekłształceniową? "Minimum 10 lat"

Rząd likwiduje OFE. Polacy będą mogli przenieść swoje pieniądze do ZUS lub zostać w IKE i zapłacić 15-proc. opłatę przekształceniową. - Przedstawimy dokładną ekspertyzę, w której wyliczymy, kiedy odrobimy tę opłatę. Tak na szybko mogę podać, że przy średnich wynikach inwestycyjnych IKE raczej nie uda się to szybciej niż po 10 latach. Jeśli jesteśmy młodsi, to powinniśmy zdecydować się na IKE. Osoby starsze powinny wybrać ZUS – mówił w programie "Money. To się liczy" ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. OFE mają zniknąć 1 czerwca.

8
09.03.2021 12:01

OFE
 / 
Likwidacja OFE. Co dalej - ZUS czy IKE? "Trudna decyzja"

1 czerwca zniknie OFE. Polacy będą mogli przekazać środki na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. Przeniesienie do IKE będzie wiązało się zapłaceniem 15-proc. opłaty przekształceniowej. - To trudna decyzja. Wprowadzenie opłaty to skok na kasę. To jest, jak mówi opozycja, forma haraczu. Widać, że państwo myśli o tym, co jest tu i teraz, a nie o przyszłości Polaków – mówił w programie "Money. To się liczy" ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. Dodajmy, że środki w IKE będą inwestowanie na rynku kapitałowym, a także będą dziedziczone. W przypadku ZUS środki nie będą dziedziczone. Aby przenieść tam pieniądze, trzeba będzie wypełnić specjalny wniosek.

bDTWMmfi
276
09.03.2021 10:47

ZUS
 / 
Emerytalna rewolucja: IKE+ czy ZUS? Ponad 15 mln Polaków przed ważną decyzją

Rząd zdecydował o likwidacji OFE. Coś co miało dać nam wczasy pod palmami znika, ale zostają pieniądze, które tam zebraliśmy. Co z nimi? Ponad 15 mln Polaków musi zdecydować się czy przekaże pieniądze do ZUS-u czy na nowy instrument Indywidualne Konta Emerytalne+. Gra toczy się o 148 mld zł.

12
05.03.2021 16:27

EMERYTURA
 / 
Reforma OFE to rewolucja w emeryturach. Co stanie się z pieniędzmi?

Likwidacja OFE, co zmieni się dla przyszłych emerytów? - Reformę trzeba wdrożyć w taki sposób, żeby Polacy mieli wybór, czy środki zgromadzone w OFE chcą mieć na prywatnych, indywidualnych kontach emerytalnych, czy chcą wybrać ZUS - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Będzie to jedna decyzja, która uporządkuje system. Wybór będzie sprowadzał się do tego, czy chcemy mieć dożywotnią emeryturę z ZUS-u, czy dziedziczenie środków z IKE. Dla mnie akurat ważne jest dziedziczenie, więc wybiorę IKE - dodał. Był też pytany o pobieranie 15 proc. opłaty przekształceniowej. - Jako ekonomista mogę wykazać, że nie ma żadnego znaczenia, czy te 15 proc. jest płacone teraz, czy płacone na końcu. Te 15 proc. służy temu, aby równo traktować tych, którzy zdecydują się na IKE, i tych, którzy przeniosą środki do ZUS. Średnia stopa opodatkowania emerytur w ZUS wynosi właśnie 15 proc., stąd ta stawka - dodał

276
03.03.2021 18:27

EMERYTURY
 / 
Likwidacja OFE. KO: to kradzież w biały dzień

- Rząd PiS chce sięgnąć po oszczędności emerytalne Polaków - mówi rzecznik Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec. Tak komentuje decyzję rządu o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, na których Polacy zgromadzili 148 mld złotych.

433
03.03.2021 16:12

OFE
 / 
Burza o opłatę przekształceniową. Waldemar Buda odpowiada Dariuszowi Rosatiemu

- Te środki tu i teraz będą nasze - mówi o środkach w IKE Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Jednym warunkiem do ich wypłaty jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Będzie można je wypłacić nawet w ciągu jednego dnia w całości - dodał. Zaznaczył, że jeśli ktoś chce, może między 1 czerwca a 2 sierpnia środki zgromadzone w OFE przekazać do ZUS, ale on będzie rekomendował przeniesienie ich do IKE. Odnosząc się do słów Dariusza Rosatiego, który nazwał opłatę przekształceniową haraczem ściągany z Polaków, odparł: - Dariusz Rosati jest w tej ekipie, która połowę środków w OFE przelała sobie do ZUS, bo miała dziurę budżetową i ten sam Dariusz Rosati twierdzi, że oddanie środków Polakom jest grabieniem Polaków. Gratuluję poczucia humoru - mówił Waldemar Buda w programie WP Newsroom. - Środki z OFE są opodatkowane. Jak je przekazujemy do emerytury, to emerytura jest opodatkowana podatkiem PIT albo 17, albo 32 proc. Rozumiem, że prof. Rosati woli, żeby Polacy zapłacili 17 albo 32 proc. - mówił Waldemar Buda. - Jeśli wejdziemy do IKE, nie płacimy podatku na wyjściu, tylko płacimy opłatę 15-proc. To minimalnie, ile możemy zaproponować, żeby Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionował, że te same pieniądze są różnie opodatkowane – mówił o opłacie przekształceniowej.

3
01.03.2021 16:29

OFE
 / 
Koniec OFE. Pół mln kobiet straci pieniądze. "Będziemy szukali odpowiednich rozwiązań"

Reforma OFE to nisze świadczenie dla pół mln kobiet. Wszystko dlatego, że stracą one uprawnienie do przeliczania emerytury. – Kończymy ten proces. Rozwiązanie (reforma – red.) jest w parlamencie. To, co czym mówią państwo to kwestia przeliczania środków, które trafią do ZUS. Te przeliczniki wynikają z wcześniej pojętych działań Nie chcemy, aby ktokolwiek był pokrzywdzony. Będziemy szukali takich rozwiązań, aby nikt nie był stratny przy likwidacji systemu – mówił w programie "Newsroom" minister pracy Stanisław Szwed. Przypomnijmy: rząd premiera Mateusza Morawieckiego planuje zlikwidować Otwarte Fundusze Emerytalne.