Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Polski Ład oznacza wyższe emerytury. Oto kto i ile zyska, a kto straci

608
Podziel się

Nowy program gospodarczy rządu zakłada przemodelowanie systemu emerytalnego. Zmiany mają wpłynąć na wzrost wypłacanych świadczeń netto. Nie znamy wciąż wszystkich szczegółów, jednak na podstawie rządowych informacji udało się już wyliczyć, kto zyska i kto straci na emerytalnym Polskim Ładzie.

Polski Ład oznacza wyższe emerytury. Oto kto i ile zyska, a kto straci
Polski Ład zakłada zmiany w sytemie emerytalnym (money.pl, Rafał Parczewski)
bEiOXcJN

Polski Ład ma poprawić sytuację polskich emerytów. W dużym stopniu tak będzie, ale nie każdy zyska, a część na nowych regulacjach może nawet stracić.

Nowy program rządu zakłada duże zmiany związane z systemem emerytalnym. Najważniejszą ma być zwolnienie z podatku PIT emerytur do 2500 zł. Związane jest to zapowiedzią podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

Druga proponowana zmiana będzie dotyczyć emerytów, którzy zdecydują się na kontynuowanie pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeżeli seniorzy zdecydują się nie pobierać świadczenia emerytalnego, to zostaną zwolnieni z podatku PIT w związku ze swoją pracą zawodową.

bEiOXcJP
Zobacz także: Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

Pierwsza zmiana wpłynie na miliony emerytur wypłacanych co miesiąc polskim obywatelom. Think tank Instytut Emerytalny przygotował symulację przyszłych świadczeń w oparciu o informacje przedstawione przez Zjednoczoną Prawicę w trakcie prezentacji Polskiego Ładu. Analitycy przygotowali dwa modele, ponieważ rządowe zapowiedzi nie wyjaśniają wszystkich niejasności wokół ostatecznego kształtu regulacji.

bEiOXcJV

- Rząd nie powiedział, co tak naprawdę zamierza zrobić. Nie wiemy, czy chodzi kwotę wolną od podatku i jednoczesne skasowanie możliwości odliczania składki zdrowotnej, czy też jednak będzie to połączone i będzie kwota wolna od podatku plus odliczenie składki. Problem jest taki, że jeśli ktoś nie będzie płacił podatku dochodowego, to nie będzie z czego odliczyć składki – mówi dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Kto skorzysta?

W przypadku, w którym jednocześnie będzie obowiązywać kwota wolna od podatku i możliwość odliczenia składki zdrowotnej, zyskają wszyscy. Od emerytów, którzy otrzymują środki poniżej tysiąca złotych, po 8 proc. osób, których świadczenia przekraczają 5 tys. Jednak to rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla tych, którzy i tak dostają najwyższe emerytury.

Emeryt, który otrzymuje obecnie 750 zł brutto, dostaje na swoje konto 659,50 zł. Jeżeli rząd zdecyduje się na opisany przed chwilą wariant, to w takim przypadku od 2022 roku taka emerytura wzrośnie do 740,63 zł. W tym przypadku różnica na plus będzie rosła wraz z obecnymi kwotami. Emeryt, który w tej chwili otrzymuje emeryturę brutto powyżej 5 tys. zł, zyska na tej regulacji 378,50 zł. Zamiast 4134,00 zł otrzyma 4512,50 zł.

bEiOXcJW

Najwięcej tak naprawdę zyskają emeryci, którzy pobierają świadczenia od 2500 zł brutto wzwyż. Ten, kto dostaje dziś 2500 zł, zyska 377,75 zł (przy emeryturach powyżej 2,5 tys. zł różnice są już minimalne, np. w przypadku 5 tys. zł jest to 378,50 zł)

Druga opcja, która zakłada tylko wolną kwotę od podatku bez możliwości odliczenia składki zdrowotnej, nie jest już tak korzystna dla wszystkich emerytów. W tym wypadku im wyższa emerytura, tym mniejsza różnica na plus. Emeryci, którzy pobierają w tej chwili emeryturę w kwocie 5 tys. złotych, stracą na tym miesięcznie 9 zł. Seniorzy, którzy pobierają świadczenia poniżej 1 tys. złotych, zyskają 23 zł (w pierwszym modelu było to 81,13 zł).

Niezależnie od progu, różnica wypada na minus w stosunku do sytuacji, w której rząd zdecyduje się na pozostawienie możliwości odliczenia składki zdrowotnej. W przypadku kwoty 2500 zł brutto, którą można traktować jako kwotę graniczną, różnica na niekorzyść między dwoma modelami to 193,75 zł.

bEiOXcJX

W modelu, który zakłada tylko kwotę wolną od podatku, emeryt otrzymujący świadczenie w wysokości 2,5 tys. zł zyska 184 zł zamiast 377,75 zł. Będzie to największa kwota na plus ze wszystkich możliwych progów, bo wszyscy emeryci otrzymujący powyżej 2500 zł brutto będą zyskiwać na reformie mniej. Po przekroczeniu kwoty 5 tys. różnica będzie już na minus i takie osoby otrzymają 9 zł mniej, niż otrzymywali przed zmianami.

Wyliczenia te dotyczą również emerytur mundurowych i rolniczych, ponieważ kwota wolna od podatku ma dotyczyć wszystkich. W ten sam sposób mogliby skorzystać renciści, choć w ich przypadku mowa raczej o tych najniższych kwotach, które znalazły się w tabeli.

To nie rozwiąże problemu?

Nowe pomysły na emerytury wpłyną na ich wysokość w przypadku większości emerytów. Na zmiany w systemie emerytalnym czekali wszyscy, ale czy wszyscy będą mogli się z Polskiego Ładu cieszyć? – Osoby, które otrzymują świadczenie do kwoty 5 tys. złotych, zyskają na tych zmianach. Ci, którzy otrzymują emerytury powyżej 5 tys., nie mają takiej pewności. Wszystko zależy od tego, jak będzie potraktowana kwota wolna od podatku i możliwość odliczenia składki zdrowotnej – podsumowuje dr Antoni Kolek.

bEiOXcJY

Nowe propozycje mogą zdaniem eksperta sprawić, że część osób zacznie kalkulować. W ramach Polskiego Ładu będziemy mogli skorzystać z trzech opcji: emerytura, emerytura plus pensja i sama pensja. Pracując dalej, odprowadzamy w tym przypadku składki i nasza emerytura może wzrosnąć na tyle, że na reformie stracimy, a nie zyskamy. Dodatkowo zachęta państwa do dalszej pracy bez pobierania emerytury dla części osób osiągających wiek emerytalny może wydawać się mniej atrakcyjna od części pensji i gwarantowanych wypłat emerytur.

– Każdy, kto kalkuluje, weźmie 14 świadczeń zamiast obietnicy wyższych świadczeń. W przypadku pracujących zysk w związku z odliczeniem PIT może nie być wyższy niż z pobieranych dodatkowo do pensji świadczeń emerytalnych. Jeżeli mamy możliwość łączenia emerytury i dalszej pracy, to pomysły rządu nie rozwiązują problemu – podsumowuje dr Antoni Kolek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiOXcKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(608)
były pisowiec
2 dni temu
Pracowałem ciężko przez 50 lat, od piętnastego roku życia, cały czas podnoszenie kwalifikacji i podejmowanie się najtrudniejszych zadań żebym nie klepał biedy na starość a teraz w nagrodę od PISu stracę ponad 100 zł miesięcznie, już nigdy na nich nie zagłosuję i strasznie mi wstyd że całymi latami agitowałem za nimi. Przykro patrzeć jak PIS demoralizuje młode pokolenie dając im do zrozumienia że nie warto długo i ciężko pracować.
gmw
3 dni temu
kiedy wreszcie skończy się rozdawnictwo i nieudaczni kolesie w rządzie zostaną wymienieni na ludzi wyuczonych mających wiedzę ekonomiczną .Rządzenie nie polega na pozyskiwaniu elektoratu wyborczego przez rozdawnictwo[jednym zabranie a drugim dodanie ] .Jeśli dla rządzących trudne jest przeprowadzenie reformy enerytalnej opartej między innymi na uczciwie przepracowanych latach i odprowadzanych składkach to niech się przeszkoli chociażby w Niemczech .Tak wszystko wybiórczo porównuje z innymi państwami ,a może by zacząć od naszych wynagrodzeń porównywanie . Polski ład to rozbój w biały dzień .
siwa
1 tyg. temu
Złodziejstwo. Harowałam 40 lat, w tym soboty i czasami niedziele, aby żyć w miarę godnie na starość, nie wyciągać ręki do dzieci i państwa, a teraz lepiej będzie mieć lewus i obibok , który nie zhańbił się uczciwą pracą i teraz zyska kilka tysięcy moim kosztem. A ja dostanę jałmużnę 50 zł. To jest chore, nie wierzę, że to się naprawdę dzieje. Bardziej już nas nie można upodlić. Co to za rząd, który nie szanuje ludzi?
bEiOXcKr
Jan
1 tyg. temu
Jeżeli obniżą mi choćby o złotówkę, to będę pisał skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, bo nie zgadzam się na finansowanie obietnic i kiełbasy wyborczej obecnego rządu z mojej emerytury. I tak powinni zrobić wszyscy, którzy na Polskim Ładzie stracą. Nikt nie ma prawa obniżać mojej emerytury, która została przeze mnie wypracowana i przyznana wydaną przez ZUS decyzją 5 lat temu.
Brylant
2 tyg. temu
Bankster to jest pomysłodawcą tego dobrobytu dla emerytów w banku zarabiał po 300 tys teraz pluje na uczciwych ludzi mnie okradll już raz zabrał górnikom deputat węglowy i wypłacił 10 tys a zaległości w deputacie wynosiły 8000 tys teraz zabierze mi z emerytury 200 zlmc ale swój majątek przepisał żonie żeby ludzie nie wiedzieli ile dorobił się w tych złych zachodnich bankach teraz okradł emerytów pod przykrywką podwyżki oj Bankster wy przegracie te wybory głupich emerytów jest mało to ci którzy na was głosują karma wraca Bankster pomietaj
...
Następna strona