Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Nowy Polski Ład to emerytura bez podatku dla milionów osób. Już wiadomo, kto zyska

1985
Podziel się

Masz 2,5 tys. zł emerytury? No to o podatku zapomnij. Reforma podatkowa PiS sprawi, że nie będziesz musiał płacić nic. Zmiana obejmie większość emerytów. Rocznie zyskać mogą nawet więcej niż na 13. czy 14. emeryturze.

Nowy Polski Ład to emerytura bez podatku dla milionów osób. Już wiadomo, kto zyska
Emerytura bez podatku? Nowy Polski Ład oznacza rewolucję dla milionów. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEgCjwwl

Nowy Polski Ład to zmiana dla kilku milionów polskich emerytów. Dziś ZUS wypłaca świadczenia dla ponad 6 milionów osób. Przeciętnie każdy dostaje 2505 zł brutto. Mniejszą lub równą kwotę otrzymuje ok. 3,7 mln emerytów.

Co oznacza dla nich zmiana podatkowa? W skrócie - brak podatku, czyli kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej do domowego budżetu. Ba, w przypadku kogoś, kto ma powyższą przeciętną emeryturę, to zysk nawet 187 zł miesięcznie. W rok można więc zyskać ponad 2 tys. zł. To więcej niż wynosi dodatkowa 14. emerytura wypłacana w tym roku.

Jak wynika z szacunków money.pl, jeśli ktoś ma 1500 zł emerytury, to zyska dodatkowe 87 zł miesięcznie. Przy 2 tys. zł to dodatkowe 141 zł do przelewu z ZUS.

bEgCjwwn

Skoro nie ma podatku, to dlaczego kwota brutta nie oznacza kwoty do wypłaty na rękę? Trzeba pamiętać, że i praca, i emerytury obłożone są nie tylko PIT-em, ale także różnego rodzaju składkami. Emeryci dalej będą musieli płacić składkę zdrowotną, a więc tę dedykowaną wydatkom na NFZ.

Druga sprawa, że zyskają nie tylko emeryci, ale także renciści. W ich przypadku również podwyżki wypłat, wynikające z braku podatku, wyniosą od kilkudziesięciu do ok. 200 zł miesięcznie.

Czy zmiany mogą pogorszyć dochody części emerytów? Niektórych tak. Po pierwsze dlatego, że nie będą mogli od podatku odliczać składki zdrowotnej. Przy naprawdę wysokich świadczeniach może się więc okazać, że będą one nieco niższe niż dotychczasowe.

bEgCjwwt

Zgodnie z zapowiedzią Polskiego Ładu zmiany podatkowe miałyby wejść w życie od początku 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgCjwwO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1985)
PIEKNA
1 tyg. temu
NIECH ZA MNIE PLACI OBAJTEK I TE Z SADU I KOSICOLA MAJA TAKA KASE ZE SZOK.A JA MAM 1250ZL TO NIE DOSTANE TYLE NETTO BO MI ZABIORA NA SSKLADKE ZDROWOTNA NIECH PLACA ZA MNIE JESZCZE Z SEJMU I CALA BANDA Z RZADU.
Koral
2 tyg. temu
Moja emerytura brutto wynosi 2541 zł. I co dalej? Tabela jest do 2500 brutto. Mówi się, że bez podatku do kwoty 2500 zł. Według mnie ktoś kto ma 2500 zł jego emerytura będzie wieksza niż moja. 40 lat pracy. Czy mam oddać moją emeryturę do ZUS?
Czyt.
3 tyg. temu
Szkoda, że autor skończył tabelkę na 2500 i nie pokazał dalej, bo dalej jest już tylko źle, nawet bardzo źle. Rzetelność dziennikarska każe być uczciwym i obiektywnym, zamiast zachłystywać się częścią prawdy.
bEgCjwwP
Rom
3 tyg. temu
Szkoda, że autor skończył tabelkę na 2500 i nie pokazał dalej, bo dalej jest już tylko źle, nawet bardzo źle. Rzetelność dziennikarska każe być uczciwym i obiektywnym, zamiast zachłystywać się częścią prawdy.
Psychiatra
4 tyg. temu
Oszukuje kolejny już raz praktycznie wszystkich obiecująć gruszki na wierzbie. A skończy sie tak jak onegdaj w rumunii
...
Następna strona