Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Nowy Polski Ład to emerytura bez podatku dla milionów osób. Już wiadomo, kto zyska

1994
Podziel się:

Masz 2,5 tys. zł emerytury? No to o podatku zapomnij. Reforma podatkowa PiS sprawi, że nie będziesz musiał płacić nic. Zmiana obejmie większość emerytów. Rocznie zyskać mogą nawet więcej niż na 13. czy 14. emeryturze.

Nowy Polski Ład to emerytura bez podatku dla milionów osób. Już wiadomo, kto zyska
Emerytura bez podatku? Nowy Polski Ład oznacza rewolucję dla milionów. (money.pl, Rafał Parczewski)

Nowy Polski Ład to zmiana dla kilku milionów polskich emerytów. Dziś ZUS wypłaca świadczenia dla ponad 6 milionów osób. Przeciętnie każdy dostaje 2505 zł brutto. Mniejszą lub równą kwotę otrzymuje ok. 3,7 mln emerytów.

Co oznacza dla nich zmiana podatkowa? W skrócie - brak podatku, czyli kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej do domowego budżetu. Ba, w przypadku kogoś, kto ma powyższą przeciętną emeryturę, to zysk nawet 187 zł miesięcznie. W rok można więc zyskać ponad 2 tys. zł. To więcej niż wynosi dodatkowa 14. emerytura wypłacana w tym roku.

Jak wynika z szacunków money.pl, jeśli ktoś ma 1500 zł emerytury, to zyska dodatkowe 87 zł miesięcznie. Przy 2 tys. zł to dodatkowe 141 zł do przelewu z ZUS.

Skoro nie ma podatku, to dlaczego kwota brutta nie oznacza kwoty do wypłaty na rękę? Trzeba pamiętać, że i praca, i emerytury obłożone są nie tylko PIT-em, ale także różnego rodzaju składkami. Emeryci dalej będą musieli płacić składkę zdrowotną, a więc tę dedykowaną wydatkom na NFZ.

Druga sprawa, że zyskają nie tylko emeryci, ale także renciści. W ich przypadku również podwyżki wypłat, wynikające z braku podatku, wyniosą od kilkudziesięciu do ok. 200 zł miesięcznie.

Czy zmiany mogą pogorszyć dochody części emerytów? Niektórych tak. Po pierwsze dlatego, że nie będą mogli od podatku odliczać składki zdrowotnej. Przy naprawdę wysokich świadczeniach może się więc okazać, że będą one nieco niższe niż dotychczasowe.

Zgodnie z zapowiedzią Polskiego Ładu zmiany podatkowe miałyby wejść w życie od początku 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1994)
Poselski wypa...
8 miesięcy temu
Co z tego Jak co drugi Lekarz dla emeryta tylko Prywatnie Bielawa Dzierżoniów nie ma kardiologa tylko Prywatnie wizyta 150 złotych emerytura 1200 jak żyć
Wiechu
9 miesięcy temu
To oszustwo bo zus nie płaci podatku od kwoty wolnej Dlatego nadal nie będzie zwrotu podatku od emerytury.Gdyby płacił podatek od całej wpłacanej kwoty byłby,a tak robią nas w jajo
Jerzy
11 miesięcy temu
Tez sie z tym nie zgadzam!!!! Przez 42 lat uczciwie pracowałem. Mam emerytury na reke 2530, 00 zł. Moje zarobki byly opodatkowane tak wszystkich i dlaczego teraz mam zostac pominiety? Znam ludzi ktorzy z lenistwa nie praciwali , żyli za dolary co przesyłała mamusia z USA a teraz maja małe emerytury i w nagrode za lenistwo nie beda płacić podatków. To SKANDAL. Na pewno nie zaglosuję na PiS !!!!.
Jondruś
12 miesięcy temu
Po co było d... zawracać podniesieniem kwoty wolnej i zniesieniem odliczenia składki zdrowotnej.Dali w jedną kieszeń i zaraz zabrali z drugiej. To nie o to chodziło. Miała być podniesiona kwota wolna i na tym koniec. A tak to znów czuję się wytutany.I na pewno nie ja jeden. Trzeba było powiedzieć że niestety ale teraz budżetu nie stać na taki krok. Zarobią teraz na tym ci co pracowali kilka lat i nie odprowadzali składek. Doganiają tych co uczciwie pracowali. To chyba nie tak powinno być.
Wanda J
12 miesięcy temu
Tym co mają wysokie (hmmm.... serio , wysokie?) emerytury mają im obniżyć, chyba byłby to drugi przypadek po II wojnie światowej kiedy obniżono emerytury, zrównano by ich z Sb-ekami.
...
Następna strona