Trwa ładowanie...
Notowania

Archiwum artykułów autora Sebastian Ogórek

Będą zmiany w podatkowej rewolucji PiS. Polski Ład jednak odpuści przedsiębiorcom. Trochę
501
31.08.2021 21:49

POLSKI ŁAD
 / 
Będą zmiany w podatkowej rewolucji PiS. Polski Ład jednak odpuści przedsiębiorcom. Trochę

Bez zmian dla etatowców, a zmiany dla przedsiębiorców wprowadzane etapami. Money.pl poznał kierunki korekt w podatkowej części Polskiego Ładu już po konsultacjach społecznych. Podstawowa zmiana? Koszt reform wzrośnie o kolejne kilka miliardów złotych. A to oznacza więcej pieniędzy w kieszeniach podatników. Oczywiście nie wszystkich.

"Solidarność" szykuje się do protestów. "Pracodawcy zaczynają pogrywać"
11
31.08.2021 15:17

SOLIDARNOŚĆ
 / 
"Solidarność" szykuje się do protestów. "Pracodawcy zaczynają pogrywać"

- Pracodawcy zaczynają, tak jak z wolną niedzielą, tak z warunkami pracy, pogrywać i wykorzystywać pracowników - mówił w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara z "Solidarności". Jak zareagują na to związkowcy? - W tej chwili przygotowujemy się do akcji, niemniej czekamy na posiedzenie Sejmu 15 września, czy tam zapadną konkretne rozwiązania - mówił, odnosząc się do projektu nowelizacji, uszczelniającej zakaz handlu w niedzielę, który trafił do pracy w komisjach. - Ale na pewno nie będziemy patrzyli spokojnie, jak odbiera nam się prawo do odpoczynku. Dzisiaj w kraju przeprowadzić spór zbiorowy w sieciach jest bardzo trudno, bo przepisy są niekorzystne. Myślę, że będą to inne protesty niż spór zbiorowy czy strajk - zapowiedział.

Zakaz handlu staje się fikcją. "Solidarność" chce uszczelnienia prawa. Uda się?
12
31.08.2021 14:55

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Zakaz handlu staje się fikcją. "Solidarność" chce uszczelnienia prawa. Uda się?

Żabka, Biedronka, Lidl, Kaufland - wielkie sieci podpisują umowy na usługi pocztowe i zaczynają otwierać się także w niedziele. Co na to Alfred Bujara z "Solidarności", która forsowała przepisy zamykające markety w siódmy dzień tygodnia? - Przewidywaliśmy, że jeśli rząd nie podejmie żadnych środków, to sieci wykorzystają tę furtkę. Już ponad trzy lata temu wnioskowaliśmy, żeby znowelizować ustawę. Dla nas to nie jest to wielkim zaskoczeniem. W tej chwili apelujemy o jak najszybszą nowelizację - mówił w programie "Money. To się liczy" Bujara. Czy związkowiec widzi polityczną wolę uszczelnienia zakazu handlu? - Nowelizacja jest już w komisji sejmowej, liczymy, że będzie procedowana we wrześniu. Na pewno będzie leżakowała miesiąc w Senacie, bo opozycja jest przeciwna wolnym niedzielom - ocenił.

Grzywny za unikanie obowiązkowych szczepień. Rzecznik MZ podaje liczby
432
31.08.2021 14:35

SZCZEPIENIA
 / 
Grzywny za unikanie obowiązkowych szczepień. Rzecznik MZ podaje liczby

W ustawie o funduszu kompensacyjnym znalazły się przepisy uszczegóławiające informowanie lekarzy o niezaszczepionych dzieciach. Tymczasem Andrzej Duda uważa, że nikogo nie można zmuszać do szczepienia na koronawirusa. Czy to oznacza, że może być problem z przyjęciem tego prawa? - Tak naprawdę nie zmieniamy materii samego prawa, tylko akt prawny, w którym jest to ustanowione. Do tej pory to rozwiązanie funkcjonowało w rozporządzeniu, a teraz podnosimy rangę tego aktu prawnego, ponieważ staje się to normą ustawową - wyjaśnił w programie "Money. To się liczy" rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wojewoda na wniosek sanepidu może nałożyć karę grzywny na rodzica, który nie zaszczepił swoich dzieci. Ile takich kar jest nakładanych rocznie? - Inspektor sanepidu po informacji o tym, że dana osoba, czy dziecko, czy osoba dorosła, nie zaszczepiła się szczepieniem obowiązkowym, po pierwsze wystawia upomnienie. W roku 2020 było około 1,5 tysiąca takich upomnień. Natomiast wniosków do wojewody o nałożenie grzywny było 700 - poinformował Andrusiewicz.

Duda nie chce obowiązkowych szczepień na COVID. Rzecznik MZ komentuje
20
31.08.2021 13:11

KORONAWIRUS
 / 
Duda nie chce obowiązkowych szczepień na COVID. Rzecznik MZ komentuje

- Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. To przekroczenie granicy, na które nie możemy sobie pozwolić - zadeklarował prezydent Andrzej Duda. Co na to rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz? - Szczepienia na koronawirusa nie są szczepieniami obowiązkowymi, a prezydent chyba się odnosił do szczepień przeciwko COVID-19. A co do szczepień obowiązkowych, będę wyrazicielem całego Ministerstwa Zdrowia: wszystkie, które do tej pory mieliśmy i mamy nadal, doprowadziły do wyrugowania szeregu chorób, które stanowiły bardzo duże zagrożenie cywilizacyjne. Nie mamy odry, polio, ospy - komentował w programie "Money. To się liczy" Andrusiewicz. Czy minister zdrowia będzie starał się wytłumaczyć Dudzie, że lepiej namawiać Polaków do szczepień? - Minister zdrowia stara się rozmawiać systematycznie ze wszystkimi, w tym również z prezydentem. Wyraża cały czas jednoznaczną opinię: szczepienia nas ratują - mówił Andrusiewicz.

Szef sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony. Oporni mogą stracić finansowo
78
31.08.2021 12:28

SZCZEPIENIA
 / 
Szef sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony. Oporni mogą stracić finansowo

- Chcielibyśmy, żeby każdy pracodawca mógł poprosić swojego pracownika o przedstawienie certyfikatu zaszczepienia. Po przedstawieniu lub nieprzedstawieniu tego certyfikatu będzie mógł podjąć decyzję, czy tego pracownika na przykład przesunąć gdzieś, na back office, jeżeli firma świadczy usługi dla klientów - mówił w programie "Money. To się liczy" rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Pracodawca może wtedy płacić takiej osobie stawki adekwatne dla takiego stanowiska, a więc jest możliwe, że finansowo pracownik straci. Zwolnić z pracy jednak nie będzie można. Jak dodał rzecznik, ta regulacja nie dotyczy osób, które nie podjęły jeszcze zatrudnienia. Zatem podczas rozmowy o pracę potencjalny pracodawca może o to pytać, ale obowiązku okazania takiego certyfikatu nie będzie (choć oczywiście firma będzie mogła wtedy zadecydować, że nie chce zatrudnić takiej niezaszczepionej osoby). W projekcie nowych obostrzeń jest też zapisane, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek obostrzeń, spod tych restrykcji będzie wyjęta każda działalność, która jest świadczona na rzecz osób zaszczepionych. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych.

Zero tolerancji dla antyszczepionkowych hejterów. Prokuratura będzie wszczynać postępowania
51
31.08.2021 11:52

SZCZEPIENIE
 / 
Zero tolerancji dla antyszczepionkowych hejterów. Prokuratura będzie wszczynać postępowania

Szerzy się hejt na medyków, którzy zachęcają do szczepień i je wykonują. - Z uwagi na istotność społeczną tego typu zdarzeń została podjęta decyzja, że każda prokuratura regionalna będzie wszczynała tego typu postępowania z urzędu, a nie na wniosek osoby, która czuje się dotknięta albo zagrożona. To naprawdę dość znaczący krok - poinformował w programie "Money. To się liczy" rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, taką informację przekazał resortowi zastępca Prokuratora Generalnego. Rzecznik MZ odniósł się też do pytania o groźby wobec ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - Ministra Niedzielskiego dotknęło naruszenie miru domowego, wtargnięcie pod drzwi. Ale w Ministerstwie Zdrowia prawie każdy z kierownictwa, ja również, otrzymujemy przynajmniej raz-dwa razy w tygodniu różnego rodzaju wiadomości, w których wyzywanie nas jest najdelikatniejszą z rzeczy, jaka nas spotyka - powiedział Andrusiewicz.

Zatrucie uchodźców z Afganistanu. Rzecznik ministerstwa mówi o stanie zdrowia dzieci
15
31.08.2021 10:21

AFGANISTAN
 / 
Zatrucie uchodźców z Afganistanu. Rzecznik ministerstwa mówi o stanie zdrowia dzieci

Uchodźcy przebywający w ośrodku pod Podkową Leśną zatruli się muchomorem sromotnikowym. Do szpitala trafiły dzieci ewakuowane z Afganistanu. Według jednego z serwisów, powołującego się na relacje rodziców, jedno z nich zmarło, co natychmiast zdementował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Do tej nieprawdziwej informacji odniósł się także w programie "Money. To się liczy". - W Centrum Zdrowia Dziecka są hospitalizowane trzy osoby. Dwójka dzieci w wieku kilku lat i jedna dziewczynka w wieku kilkunastu. Im starsza osoba, tym lepiej przechodzi to zakażenie grzybami. Dlatego u tej dziewczynki sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej niż u tych dwóch chłopców. Jeden jest w stanie krytycznym. Ja bym tylko prosił wszystkie media o nieogłaszanie śmierci wcześniej, niż ona nastąpi. Bo to, co się zdarzyło wczoraj, jest skandaliczne. Zawsze w takiej sytuacji trzeba czekać na kontakt ze szpitalem czy z Ministerstwem Zdrowia. To nie jest ogłaszanie, czy sklep jest zamknięty, czy otwarty, to jest ogłaszanie czy ktoś żyje, czy ktoś umarł - komentował Andrusiewicz. Jak dodał, według jego wiedzy hospitalizowane są także osoby dorosłe, które również zjadły trujące grzyby.

Money. To się liczy. Usługi tylko dla wybranych? Gościem rzecznik Ministerstwa Zdrowia
5
31.08.2021 8:46

WOJCIECH ANDRUSIEWICZ
 / 
Money. To się liczy. Usługi tylko dla wybranych? Gościem rzecznik Ministerstwa Zdrowia

Dziś w programie tematem biznes i nadchodząca czwarta fala epidemii. Gościem będzie rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W drugiej części o zmianach w niedzielnym zakazie handlu mówi Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". Zapraszamy od 9.15.

Biegną, żeby pomagać. Kolejna edycja Poland Business Run
2
30.08.2021 12:30

FUNDACJA
 / 
Biegną, żeby pomagać. Kolejna edycja Poland Business Run

5 września odbędzie się 10. edycja Poland Business Run. Na czym polega ten charytatywny bieg? - Pomaganie to nasz główny cel. Udało nam się namówić środowisko biznesowe, by biegało w pięcioosobowych zespołach, a przy okazji pomagało osobom z niepełnosprawnością ruchową i po amputacjach. Na zakup sprzętu, pomoc psychologiczną i rehabilitację, czyli wszystko to, co potrzebne, by te osoby stały się samodzielne - powiedziała w programie "Money. to się Liczy" Agnieszka Pleti, prezes fundacji Poland Business Run. - Pierwsza edycja odbyła się tylko w Krakowie. Zakładaliśmy, że może pobiegnie 200 osób, zgłosiło się 700. Ku naszemu lekkiemu przerażeniu i uciesze oczywiście. Musieliśmy wprowadzić nową formułę biegową, czyli sztafetę. Tego w Polsce nie było, musieliśmy przyglądać się temu, jak to jest prowadzone za granicą. W zeszłym roku biegło już 19,5 tys. osób, a w tym roku - 28,5 tys. Więc mamy absolutny rekord - dodała.

Podatek przychodowy. Firmy będą uciekały za granicę? Ekspertka: Nie polecam
16
30.08.2021 12:09

FIRMA
 / 
Podatek przychodowy. Firmy będą uciekały za granicę? Ekspertka: Nie polecam

Koniec z rejestracją firmy w Czechach po niższe podatki? - Odradzam, to jest obarczone dużym ryzykiem. Szczególnie dla osób, które nie przenoszą się razem z firmą za granicę. Już dziś są przepisy, ale w Polskim Ładzie będą bardzo wzmocnione, przez stworzenie domniemań - powiedziała w "Money. To się liczy" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton. - Myślę, że w pierwszej kolejności trzeba rozważyć krajowe rozwiązania. Mamy prostą spółkę akcyjną, która nie wymaga kapitału, mamy podatek estoński, on będzie całkiem interesującą alternatywą. A do tego wszelkiego rodzaju ulgi. Ale mam jeden problem z Polskim Ładem, taki ogólny problem. Za chwilę mamy wrzesień, projekty ustaw trafią nie wcześniej niż we wrześniu, potem proces legislacyjny, a on nie skończy się przed końcem listopada. W zasadzie pewność jakie będą podatki od nowego roku będziemy mieli z końcem listopada, a to oznacza, że przedsiębiorcy będą mieli miesiąc, by te zmiany wprowadzić - dodał.

Składka zdrowotna w górę. Ekspertka: System nam się komplikuje, jest problem
2
30.08.2021 11:58

FIRMA
 / 
Składka zdrowotna w górę. Ekspertka: System nam się komplikuje, jest problem

Rząd planuje reformę podatkową, składka zdrowotna ma wzrosnąć, jednak nie o 9 proc., a około 3 proc. - To częściowo dobra wiadomość, ponieważ rząd nie wycofuje się z planów dojścia 9 proc., tylko mówi, że nie zrobi tego od razu. Jeżeli mówimy o 3 proc. zamiast 9 proc., to mamy 6 proc. oszczędności. To dużo - powiedziała w "Money. To się liczy" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton. - Problem polega na tym, że system nam się komplikuje. Zaczynamy mieć coraz więcej form opodatkowania działalności gospodarczej. To sprawia, że warunki prowadzenia działalności są nierówne - dodała.

Podatek przychodowy nie jest szczelny. Ekspertka: Można go obchodzić
32
30.08.2021 11:25

FIRMA
 / 
Podatek przychodowy nie jest szczelny. Ekspertka: Można go obchodzić

Minister finansów Tadeusz Kościński "nie wyklucza" wprowadzenia podatku od przychodu. - To byłaby zmiana zasad i rewolucja. Nie jestem zwolennikiem tego podatku. Rozumiem jego zalety, jest prosty i trudno go uniknąć, bo jak mam przychody, to muszę płacić. W mojej ocenie podatek przychodowy nie rozwiąże obecnych problemów - powiedziała w "Money. To się liczy" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton. - Słyszałam o stawkach od 1,5 proc. do 15 proc. To jest 10-krotna rozpiętość. Firmy mają bardzo różne sytuacje finansowe, a będą musiały płacić taki sam podatek. Podatek przychodowy można też obchodzić, skracając łańcuchy dostaw. Jeżeli mam wielu dostawców, wiele ogniw to im jest ich więcej, tym bardziej kumuluje się ten podatek. Jeżeli skumuluję wszystkie usługi w ramach jednego przedsiębiorstwa, to płacę ten podatek tylko raz. To gwóźdź do trumny małych firm, im trudniej jest tworzyć takiego molocha. A koncerny albo będą przenosiły niektóre czynności za granicę, albo będą rezygnowały z świadczenia usług przez inne firmy i będą robiły to same - dodała.

Money. To się liczy. PiS rozważa nowy podatek. Kto zapłaci?
16
30.08.2021 9:01

PODATEK PRZYCHODOWY
 / 
Money. To się liczy. PiS rozważa nowy podatek. Kto zapłaci?

Dziś w programie pytamy, kto miałby zapłacić podatek przychodowy i jak zmieniłby on polski system podatkowy. Gościem będzie Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton. W drugiej części o biegu biznesu w szczytnym celu mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Nie zgadzają się na podniesienie składki zdrowotnej. "Te pieniądze można wziąć w sposób sprawiedliwszy"
53
04.08.2021 18:43

PODATKI
 / 
Nie zgadzają się na podniesienie składki zdrowotnej. "Te pieniądze można wziąć w sposób sprawiedliwszy"

- Według naszych wyliczeń koszty zmiany w składce zdrowotnej wynoszą 22 mld zł, natomiast sam przychód z minimalnego podatku CIT w wysokości 1 proc. od przychodów, który proponujemy, to jest 40 mld zł. Więc jeżeli chodzi o stronę przychodową, to tutaj nie ma dyskusji - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W programie "Newsroom" WP ocenił, że obecna reforma uderzy w sektor MŚP, a to jest całkowicie sprzeczne z hasłami, widocznymi na sztandarach Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku, a które dotyczyły akumulacji polskiego kapitału i wsparcia małych przedsiębiorców. - Nie rzucamy hasła "żadnych podatków", tylko wskazujemy, gdzie te pieniądze można wziąć w sposób sprawiedliwszy - wyjaśnił Cezary Kaźmierczak. Przyznał też, że jest zgoda biznesu na rozsądne podniesienie składki zdrowotnej, ale - jak zastrzegł - zmiana nie może być drastyczna.

Koniec z optymalizacją na żonę. Będzie też rewolucja w opodatkowaniu firm. Minister zapowiada
573
01.08.2021 15:19

POLSKI ŁAD
 / 
Koniec z optymalizacją na żonę. Będzie też rewolucja w opodatkowaniu firm. Minister zapowiada

Ulga w podatku Belki, gdy inwestujesz w spółkę debiutującą na giełdzie, ale też nowe zasady rozliczania podatników dla firm. Płacić podatki mają zacząć też kupujący mieszkania na wynajem. - Są tacy którzy wynajmują bez podatku po 20, 30 czy nawet 50 mieszkań. Teraz to się zmieni - mówi money.pl wiceminister finansów Jan Sarnowski

Rewolucja w podatkach. 18 mln podatników zyska. Albo wyższa pensja, albo emerytura
266
26.07.2021 12:52

PODATKI
 / 
Rewolucja w podatkach. 18 mln podatników zyska. Albo wyższa pensja, albo emerytura

Zyskają emeryci i etatowcy. W sumie aż 18 mln osób. Jedni dostaną podwyżkę, drudzy de facto dodatkową emeryturę. Kto straci? Przedsiębiorcy. Tutaj zmiany uderzą zarówno w taksówkarzy, jak i dobrze zarabiających. W sumie Polacy mają jednak zyskać 8 mld zł rocznie.

Wakacje 2021. UOKiK kontroluje bary i restauracje. Walka z paragonami grozy
50
23.07.2021 15:55

WAKACJE
 / 
Wakacje 2021. UOKiK kontroluje bary i restauracje. Walka z paragonami grozy

UOKiK kontroluje sprzedawców w wakacyjnych kurortach. - Na bieżąco prowadzimy kontrole, w tym okresie są one wzmożone, co do legalności prowadzonej działalności czy prawidłowości uwidaczniania cen. To tylko wybrane elementy, ale one są istotne z punktu widzenia uczciwości wobec klientów - powiedział w programie "Newsroom WP" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Był też pytany o paragony grozy. - To element, który weryfikujemy w toku kontroli. To, co wspomniałem, czyli prawidłowe uwidacznianie cen. By klient wiedział, jakie są cenniki, za co płaci, za jaką gramaturę. Te informacje są niezwykle ważne - odpowiedział Chróstny. - Przede wszystkim mówimy tu o uczciwości prowadzenia działalności gospodarczej. Nie chciałbym generalizować, skalę problemu będziemy w stanie określić po wynikach kontroli. Dziś widzimy, że problem jest znaczący. Wysokość rachunku powinniśmy móc oszacować jeszcze przed złożeniem zamówienia. Wyraźnie powinno być to wskazane, czy jest to cena jednostkowa, czy za 100 gramów. A jeśli ta druga opcja, to powinniśmy usłyszeć, jaka jest przeciętna waga po przygotowaniu potrawy. Zachęcamy konsumentów do informowania inspekcji handlowej, gdy widzą nieprawidłowości - dodał.