Trwa ładowanie...
bCYNLAJN

Notowania

Archiwum artykułów autora Sebastian Ogórek

13
18.09.2020 17:04

NOCLEGI
 / 
Wakacje we wrześniu. "Nie wszystkie noclegi potaniały"

- Wrześniowe noclegi były wybierane przez rodziny z młodszymi dziećmi, których nie obejmuje okres szkolny. To jest bardzo dobry trend, z którego cieszą się właściciele noclegów, którzy bardzo bali się okresu po wysokim sezonie. W tym momencie, z uwagi na to, że jest duże zainteresowanie, nie ma dużej różnicy w cenach. Jednak miejscami można pojechać za cenę o 20 proc. niższą niż latem. Z kolei popularne noclegi, które charakteryzują się dużym odosobnieniem, mogą nie stanieć – mówiła w programie "Newsroom" Anna Kryjer dyrektor sprzedaży nocowanie.pl

3
18.09.2020 16:15

SYLWESTER
 / 
Sylwester w czasie pandemii. "Lepiej poszukać czegoś wcześniej"

- Niepewna sytuacja na rynku turystycznym sprawia, że klienci chcą mieć coś pewnego na Sylwestra. Odradzam szukania czegoś na ostatnią chwilę. Już we wrześniu widzimy, że jest większe zainteresowanie. Polacy już teraz planują okres Bożego Narodzenia i Sylwestra. Październik może nie jest ostatnią chwilą, ale warto rozejrzeć się na spokojnie już teraz. Gdy chcemy mieć pewność tego noclegu, warto zrobić to już teraz – mówiła w programie "Newsroom" Anna Kryjer dyrektor sprzedaży nocowanie.pl

94
18.09.2020 15:40

ZAKAZ
 / 
Zakaz hodowli zwierząt na futra. "Na Ukrainie już się cieszą"

- Tak, nosiłam futra i chętnie nosiłabym dalej. Futro jest naturalne, nie trzeba go utylizować, można nosić przez całe życie. Sztuczne futra źle działają na skórę i trzeba utylizować. Pseudoekolodzy niby dbają o środowisko, a proszę, wszystko sztuczne. Gdzie się odbywa utylizacja? W kominach u ludzi? 20 lat temu nie było takich wysypisk śmieci w Warszawie. Trzeba o tym pomyśleć, a nie o tym, że trzeba hodowle norek likwidować, a uboju rytualnego zabronić. Zostaną nam odpady poprodukcyjne i co my z tym zrobimy? Zapłacimy tyle, ile dziś płacimy za śmieci. Na Ukrainie już się cieszą, że Polaczki likwidują hodowle – mówiła w programie "Newsroom" była posłanka Renata Beger.

28
18.09.2020 15:05

NEWSROOM
 / 
Rolnicy na barykady. "Powiemy Kaczyńskiemu, co nam się nie podoba"

- Jeżeli dzieją się takie sytuacje, jak w przypadku tej ustawy, to się jednoczymy. Metoda walki? To zachowam dla siebie. Przyjdzie czas, to się państwo dowiedzą. Samoobrona (partia polityczna, w której działała R. Beger – red.) nie ma tu nic do tego. Mamy 2020 roku i ustawę o dobrostanie zwierząt. Dwa dni temu pokazaliśmy, że możemy przyjść razem. To dopiero początek. Ludzie jeszcze przyjdą powiedzieć Jarosławowi Kaczyńskiemu, co im się nie podoba. Pójdziemy też do pana prezydenta, któremu pomogliśmy wygrać kolejne wybory i poprosimy, aby przekonał swoje ugrupowanie, by się uspokoiło. Ustawa powinna być rozbita na części, to powinno być inaczej procedowane, a nie kogel-mogel. Jarosław Kaczyński głuchy jest? Chce zobaczyć ludzi na sznurkach? Ludzie mają kredyty i nie będą mieli, jak ich spłacić – mówiła w programie "Newsroom" była posłanka Renata Beger.

33
18.09.2020 14:38

SZCZEPIONKA
 / 
Polska szczepionka na koronawirusa. "Potrzebne są miliardy złotych"

- Wspieram polskich naukowców, polski przemysł, polską medycynę. Mamy wspaniałe osoby, wspaniałych profesorów, którzy mogą tymi sprawami się zajmować. Wiemy, że wyprodukowanie szczepionki to są potężne pieniądze, to nie są miliony, a miliardy złotych, które trzeba by zainwestować. Wiem, że koncerny farmaceutyczne takie pieniądze zainwestowały. Jeżeli prof. Andrzej Mackiewicz (onkolog i immunolog z Poznania, który twierdzi, że ma prototyp szczepionki – red.) będzie chciał to robić, niech złoży wniosek o grant. Wyprodukowanie polskiej szczepionki byłoby wielką wartością – mówił w programie "Newsroom" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

bCYNLAJP
10
18.09.2020 11:31

GALERIE HANDLOWE
 / 
Marki na wojnie z galeriami handlowymi. "Niektórzy chcieli wykorzystać sytuację"

- Na rynku takie problemy wciąż występują. Oczywiście, nie mogę wymienić nazw konkretnych marek. Ale przyznam, że dużo gorzej było w maju i czerwcu. Poprawa koniunktury sprawiła, że dziś rozmowy są łatwiejsze. Uważam, że wielu najemców wykorzystało sytuację z lockdownem, aby "oczyścić" swoje portfele z nieudanych inwestycji. Nie wszystkie lokalizacje były trafione, a jednak marki były związane długimi umowami, dlatego przedsiębiorcy chcieli wykorzystać sytuację, aby wyplątać się z tych umów. Sądy teraz rozstrzygną, czy to się uda. Też czekam na te orzeczenia. To będzie ciekawy test dla rynku – mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Noetzel, NEPI Rockcastle.

7
18.09.2020 11:07

HANDEL
 / 
Primark w Polsce. U nas drożej niż w Niemczech? "Ceny zostaną dostosowane lokalnie"

- Musimy pamiętać o dostawach. Im większa droga, tym te koszty stają się wyższe. Stąd różnica w cenie tego samego produktu w Polsce, a w Niemczech. Nie powiedziałbym jednak, że Primark zaleje Polskę. Będzie kilkanaście sklepów tej sieci. Ale to nie będzie tylko Polska, ale też Europa Środkowo-Wschodnia. Wraz ze wzrostem liczby sklepów, ceny też zostaną dostosowane lokalnie. Bez wymieniania nazw mogę powiedzieć, że toczą się rozmowy także z innymi markami, które chcą wejść na rynek. Są to nowe marki, ale też marki wymyślone przez sieci już obecne, które chcą zająć miejsce po innych firmach. Dużo marek na nas patrzy, ale mało myśli o wejściu m.in. z powodu braku euro. To rynek nisko marżowy, więc przy zmianach cen walut taki biznes może nie być opłacalny – mówił w programie "Money. To się liczy" Marek Noetzel, NEPI Rockcastle.

190
17.09.2020 15:53

BURSZTYN
 / 
Bursztyn z przekopu Mierzei. Gróbarczyk: są dwa złoża, po 900 i 500 kg

Ile ostatecznie uda się wykopać bursztynu przy przekopie Mierzei Wiślanej? - Nie mamy żadnych nowych informacji. Są dwa złoża: A i B - jedno 900 kg, drugie 500 kg. To ilości, które są dzisiaj potwierdzane, a ostatecznie zostaną potwierdzone, gdy zakończą się prace ziemne. Na teraz bursztyn wydobywa wykonawca, który ma specjalną umową i zobowiązania w zakresie wydobycia, przygotowania i przekazania tego kruszcu do Skarbu Państwa - powiedział w programie "Newsroom" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Przekażemy opinii publicznej konkretne dane, gdy już będziemy mieli ten bursztyn wydobyty - dodał.

9
17.09.2020 15:45

WARSZAWA
 / 
Śledztwo ws. Czajki. "Musiałem to zgłosić. Dość tych nieszczęść"

Trwa prokuratorskie śledztwo w sprawie awarii "Czajki", czyli warszawskiej oczyszczalni ścieków. - Jako minister miałem obowiązek zgłosić to prokuraturze. Zalecenia, które były przekazywane, nie zostały dopełnione, dlatego prokuratura wszczęła postępowanie, będzie wzywać świadków - powiedział w programie "Newsroom" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Nikt się nie cieszy z tego postępowania, wynika ono wprost z faktu, że mamy teraz katastrofę na życzenie. Dość tych nieszczęść. Mam nadzieję, że to postępowanie wyjaśni, kto zawinił, a przede wszystkim pokaże przyczynę tej katastrofy. To, co dzieje się w obrębie mojego ministerstwa, spada w odpowiedzialności na mnie. Wszystkich powinno obowiązywać podobne podejście, a przede wszystkim prawna odpowiedzialność za podjęcie się pewnych rozwiązań. Jednak nie ja jestem od rozstrzygania, kto jest winien - dodał.

bCYNLAJV
145
17.09.2020 15:15

SZKOŁA
 / 
Brakuje nauczycieli. ZNP: 10 tys. odeszło we wrześniu

- Badamy sytuację kadrową w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Dlaczego teraz? Bo już na koniec poprzedniego roku szkolnego mieliśmy liczne sygnały od nauczycieli, że decydują się na emeryturę, świadczenia kompensacyjne, bądź urlop na podratowanie zdrowia. Mamy dane z 14 województw, są to niepełne dane, wynika z nich, że około 10 tysięcy nauczycieli zdecydowało się odejść z zawodu we wrześniu tego roku - powiedziała w programie "Newsroom" Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Oczywiście to nie spowoduje paraliżu szkół, może utrudnić pracę tych placówek, w których już były braki kadrowe. Od dyrektorów wiemy, że - często w miastach - aż 20 proc. kadry potrafią stanowić nauczyciele w wieku przedemerytalnym i emerytalnym - dodała.

118
17.09.2020 15:00

KOSZT
 / 
Przekop Mierzei. Koszt? Gróbarczyk: 1,5 mld zł to myślę kwota ostateczna

Drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej, najniższa oferta opiewa na 493 mln zł, w pierwszym etapie wydano już 821 mln zł. Ile w sumie będzie nas to kosztowało? - Jeszcze do niedawna wmawiano nam, że te ceny będą rozstrzelone i będzie to nie wiadomo ile kosztowało. Koszty wykonania wzrosły o około 20 proc. W tym przypadku jedna z ofert jest o 50 proc. niższa niż budżet, który mamy. Bilans ostateczny pokaże ile będzie kosztowała cała inwestycja, bo to nie tylko przekop. Zakładam, że ok. 1,5 mld zł będzie to kwota ostateczna - powiedział w programie "Newsroom" Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dopytywany o to, ile zarobimy, skoro wydamy 1,5 mld zł, minister odparł, że proporcjonalnie tyle samo, ile zarobiliśmy na Gdyni przed wojną. - To jest danie szansy rozwoju województwu warmińsko-mazurskiemu, nie mówiąc o porcie w Elblągu i pozostałych portach Zalewu Wiślanego. Jesteśmy przekonani, mamy stosowne opracowania, że ten port zarobi na siebie - podkreślił.

75
17.09.2020 14:43

POLITYKA
 / 
Rekonstrukcja rządu. Gróbarczyk ministrem rolnictwa?

Trwa rekonstrukcja rządu, Marek Gróbarczyk zostanie nowym ministrem rolnictwa? Tak twierdzi polityk PO Sławomir Nitras. - Zostawmy rewelacje pana Nitrasa. Przecież ja jestem ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Do tego zostałem powołany, realizuję politykę naszego rządu w tym zakresie i nigdzie się nie wybieram. Nic nie słyszałem o jakichkolwiek zmianach w moim resorcie - powiedział w programie "Newsroom" minister Marek Gróbarczyk. - Wszyscy chcą likwidować ten resort. Już od 5 lat jak on powstał. To myślenie Platformy Obywatelskiej, która to zrobiła w 2008 roku i jak to się skończyło doskonale wiemy. Nie ja uczestniczę w rozmowach dotyczących zmian w rządzie, ale to te same plotki od 5 lat. Traktujmy to raczej jako sensacje medialne - dodał.

4
17.09.2020 13:50

STUDENCI
 / 
Studenckie życie kosztuje 2600 zł miesięcznie. Na co to idzie?

2600 zł - tyle kosztuje miesięczne utrzymanie studenta. Na co żacy wydają te pieniądze? - Co roku przygotowujemy specjalny paragon, który pokazuje, na co idą pieniądze. Czesne i pokój w akademiku to ok. 1100-1200 zł, dalej jest żywność i używki - 500 zł, na kolejnych miejscach są wydatki związane z notatkami z wykładów, opłata platform streamingowych, wyjścia ze znajomymi czy na randkę, trochę rozrywki. Dorzucić trzeba lunch, karnet na siłownię, przejazd z imprezy taksówką, trochę kosmetyków, książek i rachunek za telefon i to wszystko się składa na tę kwotę. To jest bardzo ostrożny rachunek kosztów, które trzeba ponieść, żeby studiować - powiedział w programie "Money. To się liczy" Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich.

bCYNLAJW
17.09.2020 13:35

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Samowole budowlane a nowe prawo. Łatwiej o legalizację?

Zmiana prawa budowlanego grozi wzrostowi samowoli budowlanej? - Nowelizacja wprowadziła uproszczone postępowanie legalizacyjne, przy czym dotyczyć ono będzie tylko tych budynków, których budowa zakończyła się co najmniej 20 lat temu. Od wejścia w życie nowelizacji będą dwa postępowania legalizacyjne - to, które obowiązywało dotąd, a także to uproszczone - powiedziała w programie "Money. To się liczy" adwokat Joanna Barzykowska z Kancelarii Graś i Wspólnicy. - W uproszczonym postępowaniu nie będzie trzeba dostarczyć dokumentów, które dotychczas były wymagane. Jedynym wymaganym dokumentem będzie ekspertyza, że użytkowanie budynku jest bezpieczne. To będzie ułatwienie dla osób, które wybudowały nieruchomości dawno temu lub kupiły takie nieruchomości, a gdy te były budowane, nie uzyskały pozwolenia lub też nie były zgłoszone do legalizacji - dodała.

88
17.09.2020 13:23

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

Nowa moda w Polsce, stawiamy małe domy, które kosztują do 100 tys. zł i mierzą do 35 mkw. Od 19 września wchodzą nowe przepisy, które znacznie ułatwią stawianie takich nieruchomości. - Przepisy nowelizujące ustawę wprowadzą spore ułatwienia w tym zakresie. Na samo zgłoszenie będzie można wybudować dom jednorodzinny, jeśli nie będzie ingerował na inne nieruchomości, na przykład nie będzie zacieniał domu sąsiada - powiedziała w programie "Money. To się liczy" adwokat Joanna Barzykowska z Kancelarii Graś i Wspólnicy. - Postawienie wolno stojącej wiaty czy altanki będzie możliwe bez żadnego zgłoszenia, w zależności od powierzchni. Do 35 mkw. zgłoszenie nie będzie wymagane, a jeśli na działce stoi już budynek jednorodzinny, to można postawić wiatę do 50 mkw. bez zgłoszenia - dodała.

5
17.09.2020 11:50

ZBP
 / 
Zarobki po studiach. Niektórzy mają mniej niż najniższą krajową

Money.pl opublikowało raport ZBP dotyczący polskich studentów, jak się okazuje, część absolwentów zarabia tuż po studiach mniej niż wynosi pensja minimalna. - Nie sektor bankowy ma się tłumaczyć z tego, że zarabiamy ile zarabiamy, ale to dane potwierdzone badaniami. Trzeba zwrócić uwagę na kierunki jakie kończymy. Te techniczne dają całkiem niezłe wynagrodzenie od razu po studiach, ale rzeczywiście studiujący na przykład na kierunkach artystycznych nie mogą liczyć na kokosy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich, który zbadał też koszty utrzymania studentów. - Koszty rosną, idąc do sklepu każdego dnia jest drożej i drożej, tego nie da się też ukryć w portfelu studenta. To widać też po rynku pracy, już 60 proc. studentów pracuje, by związać koniec z końcem - dodał.

38
17.09.2020 11:07

BANKI
 / 
Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

Kredyty we frankach, banki przegrywają w sądach. - Mamy mniej więcej 450-460 tys. czynnych umów kredytowych, a tu mowa o 20 czy 30 przypadków, powołując się na kancelarię, która zarabia krocie na tego typu przypadkach. Wszyscy, którzy czują się poszkodowani przez sektor bankowy, powinni udać się do wymiaru sprawiedliwości. Musimy jednak pamiętać, że teraz jednym z najlepszych biznesów w Polsce to działalność tak zwanych kancelarii odszkodowawczych, które pobierają gigantyczne pieniądze, nie gwarantując zwycięstwa w sprawie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich. - Pojawiają się już pierwsze procesy ze strony banków za użycie kapitału. Ktoś w 2008 roku pożyczył pieniądze, przez 12 lat korzystał z tego kapitału, dziś uważa umowę za nieważną, a po wygranej w sądzie myśli, że sprawa jest zakończona. Bank może złożyć pozew o zapłatę za użycie kapitału - dodał.

75
17.09.2020 10:46

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Prawo budowlane do zmiany. Ma być prościej, co się zmieni?

Nadciąga rewolucja w prawie budowlanym. Co się zmieni? - Zmiany mają na celu uproszczenie dokumentacji oraz wyłączenie z niej elementów, które i tak nie były sprawdzane przez organy administracji. Przede wszystkim projekt budowlany będzie się składał z projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego - powiedziała w programie "Money. To się liczy" adwokat Joanna Barzykowska z Kancelarii Graś i Wspólnicy. - Nowelizacja wprowadza też terminy i kary administracyjne na spółki, które dostarczają media (prąd, woda, gaz - przyp. red.). To będzie zależało od konkretnego przyłącza, jednak warunki powinny zostać wydane najpóźniej w ciągu 30 dni - dodała.