Trwa ładowanie...
bDIsTtfV

Notowania

Archiwum artykułów autora Sebastian Ogórek

17
26.02.2021 11:47

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Podatki w Polsce. "Czas obniżyć opodatkowanie ludzi najmniej zarabiających"

- Nie rozumiem, czemu zwalniamy z PIT-u młodego informatyka, który zarabia 8 tys. zł, a każemy płacić normalny PIT sprzątaczce, która jest trochę starsza, a zarabia 3 tys. zł. To, co niestety negatywnie wyróżnia Polskę to wysokie opodatkowanie niskich płac. Przy płacy minimalnej aż 40 proc. wynagrodzenia zabieranie w formie podatku. Pod tym kątem jako kraj zajmujemy piąte miejsce w UE. Tu i teraz powinniśmy skoncentrować na tym, aby obniżyć opodatkowanie ludzi najmniej zarabiających i takim rozwiązaniem jest podniesienie kosztów uzyskania przychodu (wydatki poniesione w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych lub działalnością gospodarczą – red.) – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

26.02.2021 11:43

KARUZELA VAT
 / 
Wyłudzenia VAT na puste faktury. Słabo radzimy sobie z odzyskiwaniem pieniędzy

- Pytanie, czy winny w danej sytuacji jest przedsiębiorca, który "poprawiał" sobie wynik i który ma firmę, a to oznacza jest skąd ściągnąć pieniądze, czy była to jednak osoba "słup", czyli ktoś przypadkowy, bez dochodów, będący ogniwem w przekręcie vatowskim. Od takiej osoby nie da się nic ściągnąć. W Polsce model odzyskiwania pieniędzy z VAT-u działa nieco lepiej. Dobrze idzie namierzanie karuzel vatowskich, ale gorzej idzie odzyskiwanie pieniędzy już wyłudzonych – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

189
26.02.2021 11:22

PIT
 / 
Rozliczenie PIT 2020. Kto wpada w drugi próg podatkowy? Wystarczy półtorej średniej pensji

- W Polsce to duży problem. W ogóle mamy skomplikowany system podatkowy z dużą liczbą włączeń, preferencji i ulg, a jednocześnie inne parametry są zamrażane, co generuje większe wpływy do budżetu. Problemem jest m.in. zamrożenie drugiego progu podatkowego. Przed laty w ten próg "wchodziły" osoby, które zarabiały trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. Były to osoby bardzo majętne. Uległo to jednak spłaszczeniu. W efekcie dziś wystarczy być klasą średnią, aby płacić wyższy podatek – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

4
26.02.2021 10:39

VAT
 / 
Kłamstwo VAT-owskie. Rząd przemilczał ważną rzecz

- Rząd mówi jednym tchem o ograniczeniu luki VAT-owskiej o połowę i o 60 mld zł, które z tego tytułu popłynęły do budżetu. Oczywiście, lukę udało się ograniczyć, ale o 20 mld zł. Pozostałe 40 mld zł to efekt wzrostu gospodarczego i inflacji. Problem w tym, że wzrost gospodarczy przesunął się w stronę konsumpcji. Powinniśmy patrzeć na wartości w relacji do PKB, a nie na same wartości nominalne. Do tego dochodzi nam kłamstwo budżetowe. Rząd twierdzi, że będzie miał niższy deficyt niż w czasie, gdy rządziła PO. Prawa jest taka, że rząd ukrywa deficyt w funduszach poza budżetem, np. w wydatkach i inwestycjach takich instytucji, jak Bank Gospodarstwa Krajowego czy Polski Fundusz Rozwoju – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

1
26.02.2021 8:44

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gospodarka w czasie pandemii. Gościem Aleksander Łaszek

Do kiedy recesja? Jak gospodarka radzi sobie z epidemią? Porozmawiamy o tym w programie z dr. Aleksandrem Łaszkiem, głównym ekonomistą FOR. Zapraszamy od godz. 9.15.

bDIsTtfX
2
24.02.2021 14:27

WIDEO
 / 
CPK wybudujemy z Koreą Płd. Tamtejszy rząd pomoże, co dostanie w zamian?

CPK z umową z południowokoreańskim rządem. - Wielomiesięczne postępowanie na wybór doradcy strategicznego CPK wyłoniło najlepszą ofertę pod względem ceny, ale i fachowości. Przetarg wygrało lotnisko Incheon. Jednocześnie, poza kontraktem biznesowym, jest poziom rozmów rządowych, podpisujemy umowę międzyrządową, która nada dalsze ramy współpracy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Umowa określi zaangażowanie strony koreańskiej w różne aspekty programu CPK. Rozpoczynamy rozmowy nad tworzeniem modelu biznesowego. Umowę porównajmy do narzeczeństwa, jeszcze nie małżeństwa. Umową nie przesądzamy niczego od A do Z. Strona koreańska jest o krok do przodu, ale przy innych etapach mogą pojawiać się też inne państwa - dodał.

422
24.02.2021 14:05

LATANIE
 / 
PLL LOT na skraju bankructwa. Co dalej ze spółką?

Strumień publicznych pieniędzy popłynie do Polskich Linii Lotniczych LOT, by spółkę uratować. Mają dostać 3 mld zł dofinansowania, Komisja Europejska dała zielone światło. - Pieniądze płyną, bo to są przede wszystkim instrumenty kredytowe. Wszystkie linie na świecie, co najmniej wszystkie duże linie europejskie, korzystają z pomocy swoich rządów. I to często znacznie większej niż PLL LOT - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Pomoc rządu pozwoli przetrwać LOT-owi trudny, pandemiczny okres, który uderza w biznes lotniczy. Rynek będzie nieco wyczyszczony z konkurencji, bo nie wszystkie podmioty przetrwają, LOT będzie mógł nawet szybciej niż przed epidemią podjąć ekspansję i się rozwijać - dodał.

6
24.02.2021 13:56

INWESTYCJE
 / 
Brakuje inwestycji. Rządowy ekonomista ma pomysł

Niskie stopy procentowe mają zachęcać do inwestycji, ale tych jest za mało, by napędzić gospodarkę. - Duża tu rola sektora publicznego, powtarzam to od 9 miesięcy. Na wyjściu z pandemii bardzo ważne jest to, by sektor publiczny wziął na siebie impuls do inwestycji, który przełoży się na stymulację inwestycji prywatnych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Przedsiębiorstwa, które wstrzymują się z inwestycjami, robią to z rozsądku, jest duża niewiadoma, i ja to rozumiem. Dlatego sektor publiczny powinien wziąć na siebie ciężar zwiększania inwestycji publicznych - dodał.

6
24.02.2021 13:48

ZAKUPY
 / 
Inflacja szaleje, ceny rosną. Polska niechlubnym liderem w UE

Inflacja w Polsce - według danych Eurostatu - jest na poziomie 3,6 proc. Jesteśmy liderem wzrostu cen w Unii Europejskiej. - Zasadniczo skomentowanie inflacji zostawiamy Narodowemu Bankowi Polskiemu, natomiast dostrzegam, że jest to szerszy problem społeczny i dotyczy wielu obywateli. Inflacja dotyczy całego koszyka dóbr, warto podkreślić, że przy inflacji liczonej przez GUS, jesteśmy blisko celu inflacyjnego, wyznaczonego przez NBP - powiedział w programie "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Zadałbym przewrotne pytanie. Lepiej mieć tak silnie rosnącą gospodarkę, jak w Polsce, i inflację na takim poziomie, czy mieć deflację i poturbowaną gospodarkę oraz duży ubytek w PKB, jak miała Grecja? Wydaje mi się, że to chyba my jesteśmy na wygranej pozycji. Inflacja na takim poziomie nie zagraża nam wymknięciu się spod kontroli, a także ułatwia gospodarce wychodzenie z pandemii - dodał.

bDIsTtgd
203
24.02.2021 12:38

PIENIĄDZE
 / 
Luka VAT i kompromitacja ministerstwa. Udało się wreszcie ją wyliczyć?

Pomyłka Ministerstwa Finansów przy liczeniu luki VAT i zupełnie różne dane na rządowych planszach. - Wytłumaczę z czego wzięła się ta pomyłka. Miejmy świadomość, że luka VAT bazuje na szacunkach, jej rozmiar się aktualizuje i przelicza na nowo. Stąd pomyłka, która pojawiła się na naszym Twitterze, była niewielka, dotyczyła tylko jednego roku. Dane, które się pojawiły, były danymi ze stycznia, a mieliśmy już dane z lutego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. - Natomiast w grafice KPRM to błąd, ktoś zrobił slajd na szybko, wysokość luki VAT jest podana w procentach PKB, tak nie powinno być. To przeszacowuje lukę VAT - dodał.

3
24.02.2021 11:57

PIENIĄDZE
 / 
Luka VAT niezałatana? Rząd się tłumaczy: to manipulacja

Kontrowersje z luką VAT. Czy walka z wyłudzeniami podatku nie idzie tak dobrze, jak opowiada to rząd? - Przede wszystkim luka VAT to nie tylko wyłudzenia. Luka to różnica pomiędzy tym, co powinno wpłynąć, a tym, co rzeczywiście wpłynęło do budżetu. Natomiast, dzięki działaniom rządu, po roku 2015 udało się sprowadzić tę lukę do średniej europejskiej, a wcześniej była dwa razy większa niż ta średnia - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - To przekłada się na kilkadziesiąt miliardów złotych więcej rok rocznie w budżecie. Natomiast manipulacja "Superwizjera" i TVN polega na tym, że tam nie są podawane kwoty, o ile więcej mamy w budżecie z VAT-u, tylko tego, ile w konkretnym postępowaniu udało się zająć. Powiem najprościej jak się da. Jeżeli w jakimś mieście jest gang złodziei samochodów, który rocznie kradnie 100 samochodów, i policja rozbije ten gang, to pewnie odzyska dwa, trzy samochody. Ale ukradzionych samochodów w tym mieście będzie mniej o 100 rocznie, i to jest ta różnica - dodał.

367
24.02.2021 11:06

LOTNISKO
 / 
Wysiedlą ludzi pod budowę CPK. Wykup albo wywłaszczenie. Dotąd zgłosiło się 100 osób, sprawa dotyczy 3 tysięcy

Wykup gruntów pod CPK oznacza wysiedlenie miejscowej ludności. Kto nie zgodzi się sprzedać nieruchomości, zostanie wywłaszczony. - Jak przy każdej inwestycji w Polsce, są tu określone procedury pozyskania gruntów poprzez wykup lub wywłaszczenie, jeśli nie uda się wykupić. Pojawiły się głosy, że miejscowa ludność żyje w niepewności, dlatego zaoferowaliśmy coś dodatkowego - to program dobrowolnych wykupów - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. - Ten dodatkowy program posuwa się do przodu, mamy ponad 100 zgłoszeń, trwają negocjacje. Osób, które trzeba będzie przesiedlić, jest około 3 tysięcy - dodał.

27
24.02.2021 10:55

INWESTYCJE
 / 
Budowa CPK to gigantyczne koszty. Ile dołożą Koreańczycy i co za to dostaną?

Wielkie dzieło rządu PiS. Trwa budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, która pochłania ogromne pieniądze. Część kapitału dostarczą Koreańczycy. - Mówimy raczej o kilkudziesięciu miliardach złotych. Teraz tego nie przesądzimy, jesteśmy w trakcie kontraktowania masterplanu lotniska. Jednym z jego elementów jest bardzo szczegółowa prognoza ruchu lotniczego, pod to będzie projektowane lotnisko, jego wielkość oraz koszty - powiedział w programie "Money. to się liczy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. A czego Koreańczycy oczekują w zamian? - To jest przede wszystkim bardzo dobry biznes, a w przypadku kapitału dłużnego, pieniądze pożycza się na procent - dodał.

bDIsTtge
20
24.02.2021 8:49

MTSL
 / 
Money. To się liczy. CPK. Co się dzieje z megalotniskiem?

Dziś w programie pytamy o stan budowy megalotniska. Gościem będzie Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury. W drugiej części o stanie finansów państwa i luce w podatku VAT mówi Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Zapraszamy od 9.15.

43
23.02.2021 11:33

ELEKTRONIKA
 / 
Polacy rzucili się na telewizory. Euro i Igrzyska Olimpijskie pomogą

- Wydarzenia takie jak Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej są dodatkowym stymulantem popytu na telewizory. W tym roku sprzedaż może dzięki temu wzrosnąć o kilkanaście procent - mówi w programie "Money. To się liczy" Wojciech Wieroński, członek zarządu MediaMarkt w Polsce. Jak podkreśla, w okresie pandemii Polacy kupują znacznie więcej sprzętu komputerowego oraz rtv. - Siedzimy więcej w domu, więc decydujemy się na zakupy elektroniki. Często tej droższej i większej - mówi Wieroński. Najpopularniejszym rozmiarem telewizora jest obecnie 55 cali. Wzrost popytu oznacza również wzrost cen. MediaMarkt też zakłada podwyżki w bieżącym roku. - Będzie to wzrost na poziomie inflacyjnym, być może o 1 punkt procentowy wyższy - prognozuje Wieroński.

63
23.02.2021 11:23

HANDEL
 / 
Sieci wynoszą się z galerii. MediaMarkt nie ma takich planów

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami będziemy płacić podatek handlowy, jeżeli osiągniemy określony poziom obrotów - mówi w programie "Money. To się liczy" Wojciech Wieroński, członek zarządu MediaMarkt w Polsce. Sieć jest tak zorganizowana, że każdy ze sklepów jest de facto osobnym podmiotem. Dzięki temu przepisy podatku handlowego mogą wielu z nich nie objąć. Wieroński zapowiadał również, że MediaMarkt nie myśli w najbliższym czasie o wychodzeniu z polskich galerii handlowych. - Polacy nadal chcą spędzać czas w galeriach i nie zamierzamy się z nich wyprowadzać - podkreśla członek zarządu popularnej sieci. Jego zdaniem przewagą sklepów stacjonarnych nad kanałem internetowym jest chociażby możliwość uzyskania fachowej porady u pracownika sklepu. - Tego internet często nie jest w stanie zapewnić - mówi Wojciech Wieroński.

14
23.02.2021 11:07

POWÓDŹ
 / 
Wody Polskie utrzymują wały przeciwpowodziowe. Wydatki? 3-4 mln zł

- Stan techniczny wałów reguluje prawo budowlane. Przynajmniej dwa razy w roku przeprowadzamy takie kontrole - mówi w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą. Jak dodawał, na przegląd i utrzymanie wałów przeciwpowodziowych Wody Polskie wydały w ostatnich latach około 3-4 mln zł. - To wystarczy, bo wały są generalnie w dobrym stanie technicznym - twierdzi Woś. Przedstawiciel Wód Polskich zapewnia również, że koryto Wisły jest regularnie pogłębiane i odmulane. Wszystko po to, by nie doprowadzić do zalania okolicznych mieszkańców. Woś zwraca uwagę, że w dzisiejszych czasach warto zastanowić się nad tym, czy osiedlać się w pobliżu tak dużych rzek. Mapy zagrożenia powodziowego są aktualizowane przez Wody Polskie w perspektywie 6-letniej.

21
23.02.2021 10:46

POWÓDŹ
 / 
Niepokojąca sytuacja na polskich rzekach. Wody Polskie o ryzyku podtopień

- Jesteśmy w trakcie odwilży i trzeba się spodziewać, że poziom wody będzie się zwiększać - mówi w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą. Jaki plan mają Wody Polskie na zapobieżenie ewentualnym podtopieniom? - Trzeba jak najszybciej uporać się z pokrywą lodową - podkreślił Woś. Gość programu "Money. To się liczy" zapewnia, że Wody Polskie są w stałym kontakcie ze służbami i samorządami, szczególnie w okolicach Płocka i Dobrzynia. - Trzymamy rękę na pulsie - mówi Woś. Nie wyklucza jednocześnie, że do uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych może dojść. Przedstawiciel Wód Polskich dodaje również, że w walce kluczowe są lodołamacze. - Jesteśmy w trakcie wprowadzania 4 nowych lodołamaczy, kolejne 4 są w tej chwili budowane - mówi Woś.