Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Polski Ład. Zamiast zyskać, emeryci mogą stracić

151
Podziel się

Rząd obiecuje emerytom zwolnienia z podatku, a co za tym idzie, wyższe świadczenia. Okazuje się jednak, że na niektórych rządowych pomysłach emeryci mogą stracić - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polski Ład. Zamiast zyskać, emeryci mogą stracić
Emeryci mogą stracić na "Nowym Ładzie". (money.pl, Rafał Parczewski)
bEifXwSZ

Emerytów dotyczą dwie poważne zmiany, jakie zapowiedział rząd PiS. Pierwsza to podwyższenie kwoty wolnej od podatku, co przełoży się na zwolnienie z podatku świadczeń do 2500 złotych.

Druga dotyczy zwolnienia z PIT osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie będą pobierać świadczenia i zostaną w pracy.

- Oczywiście rząd nie chce przywrócić poprzedniego wieku emerytalnego, bo boi się spadku w sondażach. Zamiast tego mamy więc rozwiązanie atrapę, na którym Polacy - jeśli posłuchają władzy - mogą sporo stracić - mówi "Wyborczej" dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

bEifXwTb

Jak wylicza dr Kolek, na zwolnieniu z podatku osoba zarabiająca 3200 złotych brutto zyska 2,4 tys. złotych w skali roku.

Osoba, która zdecyduje się przyjąć świadczenie, zyska w ciągu roku znacznie więcej, będzie miała wypłacone 12 emerytur i "trzynastkę".

Zgodnie z polskimi przepisami osoba osiągająca wiek emerytalny nie może zostać w pracy i pobierać świadczenia. Jednak, jak pisze "Gazeta Wyborcza", wystarczy zwolnić się na jeden dzień, a potem znów zatrudnić. Wtedy można pobierać emeryturę razem z pensją.

Zwolnienie z podatków emerytur do 2500 złotych także budzi wątpliwości, bo jest powiązane z likwidacją możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej.

bEifXwTh

- Ze słów premiera na temat składki zdrowotnej wynikało, że nie będzie możliwości jej odpisania od podatku. Gdy więc ta zasada będzie wprowadzona w stosunku do emerytów, oznacza to, że emeryci co prawda będą zwolnieni z podatku, ale jednocześnie będą więcej płacić na składkę zdrowotną. Obecnie składka wynosi 9 proc., z czego 7,75 proc. jest odliczane od PIT. Po zmianach będą musieli płacić pełne 9 proc. - mówi "Wyborczej" dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEifXwTC
emerytury
pieniądze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(151)
sen
6 dni temu
Złodziejstwa ciąg dalszy.
Stefa
2 tyg. temu
a ja mam brutto 2.501 zł , koleżanka przcowała rok krócej i ma 2480. Teraz nowy ład spowoduje , że ja zostaje na tym , co mam , a koleżanka bedzie miała 200 zł więcej ode mnie miesięcznie. Gratulacje myslicielom w rzadzie.
pol
3 tyg. temu
Po co rzont zaleca dłużej pracować i później przechodzić na emeryturę skoro od wyższych emerytur będzie pobierał haracz. I jakoś nikt o tym nie mówi.
bEifXwTD
Hanna
4 tyg. temu
Złodziejstwa ciąg dalszy. Po to emeryt pracował dłużej żeby być jak najdłużej niezależnym od wszelkiej pomocy finansowej zarówno od rodziny jak i od państwa to teraz za karę dłuższej pracy zabiorą mu co zarobił. W dzikim i niesprawiedliwym w dalszym ciągu państwie żyję, które okrada mnie przez całe moje 64 lata życia mimo przewrotu 30 lat temu dalej jest g....o i dalej śmierdzi z daleka. Nadmieniam,. że na Was nie głosowałam nigdy i nie będę głosować.
sdsada
miesiąc temu
Stracą NA PEWNO wszyscy, zwłaszcza mało zarabiający i emeryci. Wzrost cen najbardziej odczują właśnie oni. To nie przedsiębiorca zapłaci te gigantyczne podwyżki składki zdrowotnej, tylko właśnie emeryt i mało zarabiający w produktach i usługach, które będą o tyle droższe, o ile wzrosły przedsiębiorcy obciążenia podatkowe.
...
Następna strona