Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Polski Ład. Klasa średnia nie straci na zmianach w podatkach. Będzie nowa ulga

214
Podziel się:

Specjalny algorytm policzy podatek. Osoby zarabiające miesięcznie do 11 tys. zł na umowie o pracę nie dopłacą po zmianach ogłoszonych w Polskim Ładzie nawet złotówki – zapowiada resort finansów.

Polski Ład. Klasa średnia nie straci na zmianach w podatkach. Będzie nowa ulga
Minister finansów Tadeusz Kościński (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)

Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami szef resortu finansów Tadeusz Kościński zapewnił, że ministerstwo dąży do tego, żeby w kieszeniach Polaków zostało jak najwięcej pieniędzy.

Zaznaczył, że na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie nie straci klasa średnia. - Zostanie dla nich wprowadzona dodatkowa ulga — poinformował.

Jej wysokość obliczy specjalny algorytm. - Dzięki temu ci, którzy mogliby stracić na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie, nie stracą – zapewnił szef resortu finansów.

Odpowiedzialny za podatki wiceminister Jan Sarnowski dodał z kolei, że celem "ulgi dla klasy średniej" jest to, aby osoby zarabiające do 11 tys. zł miesięcznie cokolwiek dopłacały.

Zobacz także: Stać nas na podwyższenie drugiego progu podatkowego? Ekonomista wylicza

- Stąd ochrona dla osób zarabiających nawet do dwukrotności średniego wynagrodzenia – zadeklarował Sarnowski.

Sarnowski ujawnił, że ulga będzie miała postać odpisu pewnej kwoty od podstawy opodatkowania. - Wysokość tego odpisu determinowana będzie skutkiem wszystkich pozostałych narzędzi na podstawę opodatkowania osób w tym przedziale dochodowym pomiędzy 6,6 tys. zł a - powiedzmy - 10 tys. zł - zaznaczył. Zastrzegł, że nie chodzi w tym przypadku o koszty uzyskania przychodów.

Z kolei dyrektor z departamentu podatków dochodowych w MF Aleksander Łożykowski tłumaczył, że ulga będzie mechanizmem korekcyjnym, aby nikt nie stracił na tych zmianach.

- Osoby fizyczne mają dużo różnych możliwości pomniejszenia swojego dochodu, różne ulgi, które są w systemie podatkowym, więc de facto taka osoba może na tym skorzystać – przekonywał.

Odnosząc się do konstrukcji ulgi wyjaśnił, że resort finansów planuje, aby było to odliczenie od dochodu według pewnego algorytmu, który sprawiłby, że nikt z pracowników w ramach umowy o pracę nie straci na reformie.

- Będzie to pewien wzór zamieszczony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w sposób łatwy będzie dawał wynik przy określonym dochodzie danego pracownika, jaka jest wartość tej ulgi. Będzie to na tyle zautomatyzowane, że będzie to można wpisać bezpośrednio, czy zaciągnąć do usługi Twój e-PIT, gdzie de facto będzie się to odbywało wręcz automatycznie – wyjaśnił.

Przedstawiony w sobotę na konwencji PiS Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jedno z jego założeń jest takie, że kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tys. zł. Nastąpi również podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł dochodu rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(214)
AAA
rok temu
co z tymi co nie mają żadnych szans na etat ?!?!? Idą na samozatrudnienie bo muszą często nie zarabiając nawet średniej krajowej. Im trzeba dowalić z grubej rury bo to przecież biznesmeny są .
mior1956
rok temu
...no dalej...ja tu widzę super komentarze...pytanie tylko skąd one płyną z nad Renu czy może Moskwy...bo na pewno nie Wisły...ula w kieszenie wśród milionów Polaków będzie odczuwalna...tylko malkontenci i trolle będą zawiedzeni...bo ich jad nie znajdzie pożywki...
WyborczyFraje...
rok temu
Od sąsiada, bogacza, usłyszałem dzisiaj rano: "Podaj mi choć jeden historyczny przykład, kiedy właściciele firm nie odbili sobie zwiększenia podatków poprzez zwiększenie cen swoich produktów lub usług. Cieszycie się, że dowalono zamożnym, ale to wy, klienci ostatecznie się złożycie na te opłaty." Poczułem się głupim, wyrolowanym frajerem, na którego garbie ktoś chce wygrać kolejne wybory.
Ola
rok temu
Zmiana sprowadza się do tego, że wprowadzają nową rolę społeczną a mianowicie chłopów pańszczyźnianych w miejsce pracowników etatowych. Zatrudnieni w inny sposób zawsze znajdą sposób na uniknięcie bandyckich stawek podatkowych.
Viki
rok temu
Wile się w tym kraju od setek lat nie zmieniło... poza nazwami. Pracownik etatowy = chłop pańszczyźniany.
...
Następna strona