Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Polski Ład. Skąd rząd weźmie na to wszystko pieniądze? "Unia pomoże tylko nieznacznie"

127
Podziel się:

Zaprezentowany właśnie Polski Ład ma wiele ambitnych założeń. Mają być nowe środki dla rodziców czy pomoc w zakupie mieszkań. Skąd rząd weźmie na to środki? - Wiele usłyszeliśmy o podziale pieniędzy, mniej - o ich wytwarzaniu - komentuje ekspert.

Polski Ład. Skąd rząd weźmie na to wszystko pieniądze? "Unia pomoże tylko nieznacznie"
Mateusz Morawiecki nie wyjaśnił, w jaki sposób Nowy Ład będzie sfinansowany (PAP, Leszek Szymański)

Skąd rząd weźmie środki na wszystkie ambitne projekty z Polskiego Ładu? - Trudno teraz powiedzieć, czy to się wszystko spina - komentuje dla money.pl Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Rząd często w ostatnim czasie wspominał o pieniądzach z Unii, m.in. z Funduszu Odbudowy. Podczas prezentacji Polskiego Ładu hasło "Unia Europejska" padało jednak niezwykle rzadko.

Jankowiak przypomina, że środki z Funduszu Odbudowy mają iść na konkretne cele - na przykład na "zieloną energię" czy na "transformację cyfrową". Trudno będzie je zatem przeznaczyć na gwarancje kredytowe, 12 tys. zł dla rodziców, czy na program odbudowy zamków, budowy boisk oraz świetlic.

Zobacz także: Laurka dla Zbigniewa Ziobro. Polityk nie mógł przestać

Polski Ład. "Gdzie ustawy, gdzie konkrety?"

Unijne środki czy pożyczki będą mogły jednak pójść na ochronę zdrowia. W ramach Funduszu Odbudowy ma do Polski trafić na ten cel w najbliższych latach blisko 20 mld zł dotacji.

Rząd chce jednak do 2027 r. na zdrowie przeznaczać 7 proc. PKB. Według słów Jarosława Kaczyńskiego ma to być nawet 200 mld zł. "Potężna suma" - zaznaczył szef PiS, choć nie powiedział, skąd rząd takie pieniądze weźmie.

Premier Morawiecki mówił z kolei, że część środków z Unii ma pomóc przy realizacji filaru Polskiego Ładu dotyczącego wielkich inwestycji. Zaznaczył jednak, że i tu mają dominować środki krajowe. I znowu nie powiedział, skąd one właściwie się wezmą.

Jankowiak stwierdza, że trudno rozmawiać o konkretach, gdy nie są znane projekty ustaw, które mają realizować założenia Polskiego Ładu. - Pomysły z pierwszego okresu rządów PiS były realizowane w dużej mierze przez zadłużenie, teraz będzie to wszystko pewnie finansowane z systemu podatkowego - mówi. Jak dodaje, wyraźnie widać, że lepiej zarabiający będą bardziej obciążeni podatkami, gdy pomysły z Polskiego Ładu wejdą w życie.

I dodaje, że podczas prezentacji bardzo dużo było o redystrybucji środków, ale niewiele na temat ich wytwarzania.

"Złote lata" dla Polski?

Niektórzy eksperci uważają jednak, że pomysły z Polskiego Ładu nakręcą gospodarkę. Częściowo więc ambitne projekty będzie można sfinansować np. dzięki rosnącym wpływom podatkowym.

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, zauważa, że na zmianach podatkowych najbardziej zyskają ludzie mniej zarabiający. A ta grupa stosunkowo dużą część zarobków przeznacza na konsumpcję. Gdy więc w portfelach zostanie im więcej środków, będą konsumować jeszcze więcej.

- Program dzięki propozycjom dotyczącym mieszkań może sprawić, że młodzi ludzie będą w stanie realizować swoje potrzeby mieszkaniowe. A takie inwestycje mocno napędzą nasz rozwój gospodarczy - mówi money.pl Bujak.

- Czeka nas kilka lat mocnego wzrostu, to mogą być złote lata dla Polski - prognozuje ekonomista PKO BP, choć zauważa, że "efektem ubocznym będzie oczywiście rosnąca inflacja".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
Wolf
2 lata temu
Tak jak piszą że co bendzie jak ład bendzie ale nic o wytwarzaniu kasy może nie mamy w pokryciu w złocie ale co powiem moja ciocia co mieszka w usa prawie 50 lat i po tym kryzysie co był pszez banki to mi powiedziała że jak usa wyszła z kryzysu na drukowali wiencej dolarów tylko ze tyle n drokowli ze nie było pokrycia w złocie co mają że świat się darł na usa jak tak mozna to usa im odpowiedziało tam są 4 litery i proszę mię pocałować jak nie na drukujemy kasy to nic nie bendzie na ład polski i 13 na emerytury itp tszeba podatki zwiększyć może nowe podatki będziesz może wiencej zarabiał a suma suma rum bendzies dziad bo pis chce być dalej u władzy i będzie cie ogłupiał
Wolf
2 lata temu
Ten cały polski ład to o kant poczekajcie bendziemy niby dobrze zarabiali ale na ten cały ład tszeba dużo kasy i podatki benda większe i nowe. ceny pójdą do góry zobaczycie jak bendzie wam się bendzie zdawało że wiencej zostanie w portfelu ale jak znam pszyslowie biedny bendzie biedny a bogaty bendzie jeszcze bogatszy
andre
3 lata temu
Pieniądze są tylko trzeba je wyegzekwować np. warsztaty samochodowe nigdy nie dostałem paragonu czy faktury za naprawę samochodu. A może ktoś dostał?
Adam N 1973
3 lata temu
Gdyby rządziła PO to takiego planu by nie było, zresztą Covid by spustoszył kraj, a bezrobotnych byłoby 6 milionów. I w końcu Vincent Rostowski miałby rację "Pieniędzy nie ma i nie będzie"
Salva
3 lata temu
ludzie pieniadze sa zle pieniedzy nie ma jeszcze gorzej tu pisza sami byli ubecy w wiekszkosci co sa za swoja partia PO. heh
...
Następna strona