Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

"Nowy Ład" PiS. Bogaci sfinansują większe wydatki na służbę zdrowia?

244
Podziel się:

PiS rozważa mniejsze odliczanie od podatku składki zdrowotnej dla najlepiej zarabiających - ustaliła "Gazeta Wyborcza". W ten sposób miałoby sfinansować cel z "Nowego Ładu", czyli przeznaczanie aż 7 proc. PKB na służbę zdrowia.

"Nowy Ład" PiS. Bogaci sfinansują większe wydatki na służbę zdrowia?
"Nowy Ład" PiS. Bogaci sfinansują większe wydatki na służbę zdrowia? (Getty Images, Omar Marques)

W najbliższy weekend PiS ma pokazać szczegóły swojego "Nowego Ładu", czyli planu wyjścia z kryzysu i rozwoju kraju po pandemii. Już teraz jednak wiadomo, że jednym z 10 obszarów tematycznych, wokół których ma się obracać nowy plan, jest służba zdrowia. PiS chce wydawać na nią 7 proc. PKB.

Na to oczywiście potrzeba dodatkowych pieniędzy. Skąd je wziąć? Jeszcze niedawno pojawiały się przecieki, że być może rozwiązaniem byłaby progresywna składka zdrowotna. Bogatsi płaciliby po prostu więcej. Teraz jednak - jak podaje "Gazeta Wyborcza" - w grze jest inny wariant.

Według gazety mniejsze odliczenie od podatku składki zdrowotnej dla najlepiej zarabiających. Tak przynajmniej twierdzi źródło "Wyborczej". Jak dodaje informator, próg, od którego zaczynają się ci "lepiej zarabiający", mógłby wynieść wysokość dwóch średnich krajowych pensji.

Zobacz także: Wyższa składka zdrowotna. "Chyba to jedyne wyjście"

Dodatkowo w planie jest zwiększenie obciążeń dla przedsiębiorców. A konkretnie tych, którzy rozliczają się liniowo i na zasadach ogólnych. Dziś płacą oni zryczałtowaną składkę zdrowotną na poziomie 381 zł miesięcznie. Po zmianach jej wysokość byłaby uzależniona od uzyskiwanych wpływów. Ci, którzy zarabiają więcej, płaciliby więcej na służbę zdrowia.

Dziś dysproporcja między osobami zarabiającymi dobrze na etacie a przedsiębiorcami jest bardzo wysoka. Etatowiec z pensją w wysokości dwóch średnich krajowych odprowadza 822 zł skład zdrowotnej, a przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem - 381 zł, niezależnie od dochodów.

W ramach projektu "Nowego Ładu" pojawi się też propozycja zmiany kwoty wolnej od podatku. Ma powędrować do poziomu 30 tys. zł. Jak pisaliśmy, jeżeli PiS zdecyduje się podnieść kwotę wolną, to zwolni kilka milionów seniorów z danin za emerytury i renty. Warto jednak pamiętać, że ewentualna emerytura i renta bez podatku nie oznacza emerytury i renty bez składek. Te wciąż będzie trzeba płacić.

- Bez zwiększenia składki zdrowotnej, która jest jedną z najniższych w świecie, system stanie się coraz bardziej niewydolny, a to odbija się na naszych pacjentach - mówił tydzień temu w programie "Newsroom WP" prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Chyba jest to jedyne wyjście - dodał.

Zaznaczył jednak, że w przypadku ochrony zdrowia finanse, kadry i organizacja systemu to naczynia powiązane. - Nie stać naszego systemu na to, żeby nie uregulować systemu ochrony zdrowia łącznie z propozycją regulacji wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. W tej chwili płace w ochronie zdrowia są w stosunku do inflacji ulegają z roku na rok obniżeniu.

"Polski Nowy Ład" to nowy program Prawa i Sprawiedliwości, ma się poruszać w kilku obszarach, to: "Plan na zdrowie", "Uczciwa praca - godna płaca", "Dekada rozwoju", "Rodzina i dom w centrum życia", "Polska - nasza ziemia", "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek", "Dobry klimat dla firm", "Czysta energia, czyste powietrze", "CyberPoland 2025" oraz "Złota jesień życia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(244)
Antypis
rok temu
Spoko PiS dostanie teraz zastrzyk gotówki z Uni i będzie mógł zasilić swój elektorat kiełbaska przez najbliższe 2 lata Potem zabiorą się za bogatych ale tylko przedsiębiorców i zrujnują ten kraj do konca
prawda
rok temu
Świetny pomysł ci co pracowali 10-15lat zrównają się z tymi co pracowali 40-45 lat! zarobkami.!! A emeryci z dlugim stażem powyżej 40 lat RZĄD odpowiednio potraktują w wyborach bo caly czas dostają w duu..ę.Nawet 14 pensję oskubią emerytom za lata pracy. Co nie można 14 emerytury rozgraniczyć od lat pracy żeby była nagrodą za lata pracy a nie karą. Jestem pisiorem ale jak w tym roku już wyplacą14 emeryturę nierobom niech zapomną o nas PISIORACH w wyborach i poparciu !!!
hehehe
rok temu
A może dać każdemu możliwość zrezygnowania z państwowej służby zdrowia i emerytury w zamian za zwolnienie ze składek? Wtedy to dopiero budżet odetchnie. Przez ostatnie 10 lat potrzebowałem pomocy lekarza całe dwa razy. A wpompowałem w NFZ grube tysiące.
hehehe
rok temu
No śmiało, 50% CIT dla najlepiej zarabiających. I jeszcze wojsko i drut kolczasty na granicach, żeby nie uciekli. :)
Tom
rok temu
Czyli jak rozumiem ograbią nową klasę średnią i zastąpią ją niewykształconymi, którzy robią różne fuchy bez faktur na czarno oczywiście bo w majestacie prawa oni nic nie zarabiają, więc dostaną pełno różnych plusów? No i do tego nową klasą średnią zostaną emerycji, którzy od wielu lat mają najwyższy dochód rozporządalny na osobę?
...
Następna strona