Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Nowy Ład. Kaczyński mówi o zmianach w służbie zdrowia. "Musimy mieć więcej lekarzy"

26
Podziel się:

Fundusz modernizacji szpitali, fundusz medyczny czy agencja rozwoju szpitali. Jarosław Kaczyński przedstawia Nowy Polski Ład, a wraz z nim plan na służbę zdrowia. Lider Zjednoczonej Prawicy wskazał również potrzebę kształcenia większej ilości lekarzy.

Nowy Ład. Kaczyński mówi o zmianach w służbie zdrowia. "Musimy mieć więcej lekarzy"
Rząd PiS planuje zwiększyć wydatki na polską służbę zdrowia - 7 proc. PKB do 2027 r.

Zwiększenie nakładów na polską służbę zdrowia, więcej lekarzy, ale również powstanie nowych instytucji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jarosław Kaczyński, lider Zjednoczonej Prawicy, przedstawił "Nowy Ład" dla polskiej służby zdrowia.

- To będą właśnie te nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, badania, szczególnie skupiając się na onkologii i nadzorze w szpitalach, bo nie zawsze tam się dobrze dzieje - mówił Kaczyński tłumacząc rolę funduszu modernizacji szpitali, funduszu medycznego i agencji rozwoju szpitali.

Kaczyński zapowiedział także wprowadzenie ustawy dot. zmiany jakości świadczeń medycznych, które już wkrótce mają ulec znacznej poprawie. - Będzie również fundusz odszkodowawczy dla ofiar lekarskich błędów. To dzisiaj duży problem - podkreślił.

Lider Zjednoczonej Prawicy zapowiedział przy okazji całodobowe dyżury w każdym powiecie, które będą udzielały Polakom pierwszej pomocy. Rozwiązanie ma ułatwić szybkie reagowanie w nagłych wypadkach. - Najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja u lekarza lub wizyta u lekarza, a następnie karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu. Bo dzisiaj są z tym spore kłopoty - tłumaczył Kaczyński.

Zmiany obejmą także onkologię. Chodzi o rozwijanie sieci onkologicznej, jak również utworzenie podobnego rozwiązania dla kardiologii. - Chodzi o to, żeby leczyć w sposób skoordynowany, sprawny, żeby była pełna wiedza o tym, co się dzieje - mówił polityk.

Kaczyński zapowiedział jednocześnie powstanie ośrodka obsługi pacjentów. - Kto będzie chciał, będzie mógł tam przekazać swoje medyczne dane. Choć bez żadnego przymusu - dodał.

Lider Zjednoczonej Prawicy obiecał również zwiększyć nakłady na polską służbę zdrowia. Już w 2023 r. miałyby one pochłaniać 6 proc. PKB, co zdaniem Kaczyńskiego miałoby się równać od 150 do 160 mld zł.

Po czterech kolejnych latach (2027 r.) nakłady mają wzrosnąć do 7 proc. - ok. 200 mld zł rocznie.

Na tym jednak nie koniec. Kaczyński wskazał, że "Nowy Ład" dla służby zdrowia zakłada także zwiększenie ilości lekarzy. - Musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz. To samo dotyczy pielęgniarek, ale być może także innych pracowników służby zdrowia - wyjaśniał.

"Nowy Ład" polskiego rządu. Kaczyński wyjaśnia

Szef PiS wytłumaczył przy okazji, skąd nazwa "Nowego Ładu". Nawiązuje ona do słynnego amerykańskiego "New Deal", ale jednocześnie ma podkreślać polskie wartości. - Polacy są głęboko przekonani, że należy im się taki poziom życia, takie życie, jak na zachód i po części na południe od naszych granic.

Chcemy te słuszne aspiracje zaspokoić - tłumaczył Kaczyński. Dodawał, że zaspokojenie tych aspiracji "możliwe jest w ciągu dziesięciolecia".

- Program to obszerny, można powiedzieć wielki. Został sformowany niedawno, dzisiaj po różnych przygodach, będzie przedstawiony Polakom. Czemu teraz? Otóż wszystko wskazuje na to, że się kończy pandemia - stwierdził.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Marek Belka: Podatki nie muszą być niskie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Normalna
12 miesięcy temu
Przez lata wołano, ze służba zdrowia i oświata są zaniedbane totalnie. A teraz chce więcej lekarzy bo się ocknął? A jak ich wykształcić, jeśli to kształcenie i pasje i chęci musza się już pojawić w szkole podstawowej? Inaczej nawet do odpowiedniego liceum nie pójdą, nie mówiąc już o studiach. A nauczycieli nie ma, program okrojony w dziedzinie przedmiotów przyrodniczych i technicznych. W ministerstwie oświaty sami humaniści więc wszystko pod siebie. A potem skłoń dziecko do wyboru takiego zawodu medycznego czy to na pielęgniarkę czy lekarza. Bo wie, że trzeba się uczyć lat 10 po skończeniu podstawówki a potem jeszcze staże i marne pensje i specjalizacje. A inny pójdzie do zawodówki na 3 lata i naprawia samochody i rżnie kasę. Nie mówiąc już że i ci nie będą niedługo mieli nauczycieli przedmiotów zawodowych, więc i oni się nie wykształcą. Wszystko emerytami stoi, szkoły i przychodnie.
YOKER
12 miesięcy temu
teściowa dostała skierowanie do szpitala województwo krakowskie nigdzie nie ma przyjęć to jest nowy ład nic tylko umierać to jest cała POLSKA
Edzio
rok temu
więcej lekarzy ? ponad polowa lekarzy pracuje w ramach JDG i większości bedą stratni na dodatkowej skladce +9% .Więc ten ruch na pewno zwiększy ilość lekarzy w kraju. jestem tego pewny ! na powaznie, mlodzi lekarze w większym stopniu wybiorą niemcy lub inne kraje, a starsi zaczną ograniczać działalność ;-) tak ten nowy ład to uporządkuje ;-) o informatykach, i innych zawodach gdzie dość łatwo jest zmienić kraj opodatkowania nie wspominam. mowimy o ludziach, ktorzy ze wzgledu na swoje wyksztalcenie oraz środki pienieżne jakimi dysponują dość łatwo przestaną placic podatki w ramach nowego ładu. niestety. cóż, jedynym dla nich minusem to bedzie trochę zamieszania żeby to zrobić ;-) w czechach sa od dawna wyspecjalizowane biura ktore takie manewy robią nawet niezbyt drogo. zalatwiają wszystko , łacznie z poświadczeniem zamieszania ponad 180 dni.
klaussanta
rok temu
a sam czemu dzieci nie spłodził żeby się wyuczyły na lekarzy?
Spec
rok temu
To 7% ma byc dopiero za 6 lat podczas gdy normale kraken eu prawie 8%! Czyli nie bedzie za danych zmian , to obiecanki . Dobry pomysl - rowne finansowanie dla wszystkich szpitali ! Trzeba placic dobrze specjalistom bo to na nich spoczywa odpowiedzialnosc za nasze zdrowie I zycie.
...
Następna strona