Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Nowy Ład. Kaczyński mówi o zmianach w służbie zdrowia. "Musimy mieć więcej lekarzy"

26
Podziel się:

Fundusz modernizacji szpitali, fundusz medyczny czy agencja rozwoju szpitali. Jarosław Kaczyński przedstawia Nowy Polski Ład, a wraz z nim plan na służbę zdrowia. Lider Zjednoczonej Prawicy wskazał również potrzebę kształcenia większej ilości lekarzy.

Nowy Ład. Kaczyński mówi o zmianach w służbie zdrowia. "Musimy mieć więcej lekarzy"
Rząd PiS planuje zwiększyć wydatki na polską służbę zdrowia - 7 proc. PKB do 2027 r.

Zwiększenie nakładów na polską służbę zdrowia, więcej lekarzy, ale również powstanie nowych instytucji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jarosław Kaczyński, lider Zjednoczonej Prawicy, przedstawił "Nowy Ład" dla polskiej służby zdrowia.

- To będą właśnie te nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, badania, szczególnie skupiając się na onkologii i nadzorze w szpitalach, bo nie zawsze tam się dobrze dzieje - mówił Kaczyński tłumacząc rolę funduszu modernizacji szpitali, funduszu medycznego i agencji rozwoju szpitali.

Kaczyński zapowiedział także wprowadzenie ustawy dot. zmiany jakości świadczeń medycznych, które już wkrótce mają ulec znacznej poprawie. - Będzie również fundusz odszkodowawczy dla ofiar lekarskich błędów. To dzisiaj duży problem - podkreślił.

Lider Zjednoczonej Prawicy zapowiedział przy okazji całodobowe dyżury w każdym powiecie, które będą udzielały Polakom pierwszej pomocy. Rozwiązanie ma ułatwić szybkie reagowanie w nagłych wypadkach. - Najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja u lekarza lub wizyta u lekarza, a następnie karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu. Bo dzisiaj są z tym spore kłopoty - tłumaczył Kaczyński.

Zmiany obejmą także onkologię. Chodzi o rozwijanie sieci onkologicznej, jak również utworzenie podobnego rozwiązania dla kardiologii. - Chodzi o to, żeby leczyć w sposób skoordynowany, sprawny, żeby była pełna wiedza o tym, co się dzieje - mówił polityk.

Kaczyński zapowiedział jednocześnie powstanie ośrodka obsługi pacjentów. - Kto będzie chciał, będzie mógł tam przekazać swoje medyczne dane. Choć bez żadnego przymusu - dodał.

Lider Zjednoczonej Prawicy obiecał również zwiększyć nakłady na polską służbę zdrowia. Już w 2023 r. miałyby one pochłaniać 6 proc. PKB, co zdaniem Kaczyńskiego miałoby się równać od 150 do 160 mld zł.

Po czterech kolejnych latach (2027 r.) nakłady mają wzrosnąć do 7 proc. - ok. 200 mld zł rocznie.

Na tym jednak nie koniec. Kaczyński wskazał, że "Nowy Ład" dla służby zdrowia zakłada także zwiększenie ilości lekarzy. - Musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz. To samo dotyczy pielęgniarek, ale być może także innych pracowników służby zdrowia - wyjaśniał.

"Nowy Ład" polskiego rządu. Kaczyński wyjaśnia

Szef PiS wytłumaczył przy okazji, skąd nazwa "Nowego Ładu". Nawiązuje ona do słynnego amerykańskiego "New Deal", ale jednocześnie ma podkreślać polskie wartości. - Polacy są głęboko przekonani, że należy im się taki poziom życia, takie życie, jak na zachód i po części na południe od naszych granic.

Chcemy te słuszne aspiracje zaspokoić - tłumaczył Kaczyński. Dodawał, że zaspokojenie tych aspiracji "możliwe jest w ciągu dziesięciolecia".

- Program to obszerny, można powiedzieć wielki. Został sformowany niedawno, dzisiaj po różnych przygodach, będzie przedstawiony Polakom. Czemu teraz? Otóż wszystko wskazuje na to, że się kończy pandemia - stwierdził.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Marek Belka: Podatki nie muszą być niskie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Normalna
3 lata temu
Przez lata wołano, ze służba zdrowia i oświata są zaniedbane totalnie. A teraz chce więcej lekarzy bo się ocknął? A jak ich wykształcić, jeśli to kształcenie i pasje i chęci musza się już pojawić w szkole podstawowej? Inaczej nawet do odpowiedniego liceum nie pójdą, nie mówiąc już o studiach. A nauczycieli nie ma, program okrojony w dziedzinie przedmiotów przyrodniczych i technicznych. W ministerstwie oświaty sami humaniści więc wszystko pod siebie. A potem skłoń dziecko do wyboru takiego zawodu medycznego czy to na pielęgniarkę czy lekarza. Bo wie, że trzeba się uczyć lat 10 po skończeniu podstawówki a potem jeszcze staże i marne pensje i specjalizacje. A inny pójdzie do zawodówki na 3 lata i naprawia samochody i rżnie kasę. Nie mówiąc już że i ci nie będą niedługo mieli nauczycieli przedmiotów zawodowych, więc i oni się nie wykształcą. Wszystko emerytami stoi, szkoły i przychodnie.
YOKER
3 lata temu
teściowa dostała skierowanie do szpitala województwo krakowskie nigdzie nie ma przyjęć to jest nowy ład nic tylko umierać to jest cała POLSKA
Edzio
3 lata temu
więcej lekarzy ? ponad polowa lekarzy pracuje w ramach JDG i większości bedą stratni na dodatkowej skladce +9% .Więc ten ruch na pewno zwiększy ilość lekarzy w kraju. jestem tego pewny ! na powaznie, mlodzi lekarze w większym stopniu wybiorą niemcy lub inne kraje, a starsi zaczną ograniczać działalność ;-) tak ten nowy ład to uporządkuje ;-) o informatykach, i innych zawodach gdzie dość łatwo jest zmienić kraj opodatkowania nie wspominam. mowimy o ludziach, ktorzy ze wzgledu na swoje wyksztalcenie oraz środki pienieżne jakimi dysponują dość łatwo przestaną placic podatki w ramach nowego ładu. niestety. cóż, jedynym dla nich minusem to bedzie trochę zamieszania żeby to zrobić ;-) w czechach sa od dawna wyspecjalizowane biura ktore takie manewy robią nawet niezbyt drogo. zalatwiają wszystko , łacznie z poświadczeniem zamieszania ponad 180 dni.
klaussanta
3 lata temu
a sam czemu dzieci nie spłodził żeby się wyuczyły na lekarzy?
Spec
3 lata temu
To 7% ma byc dopiero za 6 lat podczas gdy normale kraken eu prawie 8%! Czyli nie bedzie za danych zmian , to obiecanki . Dobry pomysl - rowne finansowanie dla wszystkich szpitali ! Trzeba placic dobrze specjalistom bo to na nich spoczywa odpowiedzialnosc za nasze zdrowie I zycie.
...
Następna strona