Trwa ładowanie...
bDgAPmaJ

Notowania

Ekonomia – Wszystkie wiadomości

505
10.10.2020 16:17

SKLEPY
 / 
Godziny dla seniorów wracają. Kolejny głos o zniesienie zakazu handlu

Rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce sprawia, że wracają godziny dla seniorów. W związku z tym ekspert apeluje o zniesienie zakazu handlu w niedziele. Inaczej klienci mogą to odczuć w swoich portfelach.

1
29.08.2020 13:03

GOSPODARKA KORONAWIRUS
 / 
Eksperci o jesiennym lockdownie: Zamykanie gospodarki to uderzenie cepem zamiast chirurgicznego działania

Wprowadzenie na jesień lockdownu takiego jak wiosną jest mało prawdopodobne. Jednak eksperci nie wykluczają powtórzenia scenariusza sprzed kilku miesięcy, jeśli gwałtownie wzrośnie liczba zachorowań. Możliwe są za to obostrzenia lokalne i w wybranych branżach.

35
13.08.2020 12:50

FINANSE
 / 
Bezrobocie w Polsce. "Tarcza pomogła, pytanie co dalej"

Polacy dobrze oceniają swoje finanse, ale znacznie gorzej oceniają finanse kraju. To może się pogłębić, gdy jeszcze wzrośnie bezrobocie. - Spójrzmy na to, jak według wskaźników GUS zwiększyła się liczba bezrobotnych. Te przyrosty nie są znaczne. Mieliśmy rozwiązania z tarczy, które dążyły do zminimalizowania cięć etatów, to obserwujemy w II kwartale. Czekamy na rozwój wydarzeń w lipcu i sierpniu, jak sytuacja będzie wyglądać, gdy rozwiązania z tarczy nie będą już dostępne - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Mówimy o niskiej bazie, w lutym mieliśmy ok. 900 tysięcy bezrobotnych, ta liczba wzrosła do miliona z kawałkiem. Co więcej, w czasach prosperity Polacy stworzyli sobie poduszkę bezpieczeństwa, która pozwoliła ten kryzys przetrwać - dodała.

754
29.07.2020 11:50

PIENIĄDZE
 / 
Założenia do budżetu Polski. "Ogromna niepewność, poważne zagrożenia"

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu Polski. Co z nich wynika? - Jest ogromna niepewność dotycząca prognoz na przyszły rok, nie tylko odnośnie Polski. To, co udało mi się przeczytać, sygnalizuje, że wprawdzie w tym roku spadek PKB może być mniejszy w Polsce niż w Hiszpanii. Najważniejsze jest jednak to, jaka będzie siła odbicia, a tu rysują się poważne zagrożenia dla Polski - powiedział w programie "Tłit" prof. Leszek Balcerowicz. - To zagrożenie nie tylko związane z pandemią. Przypomnę, że jeszcze przed pandemią nastąpił bardzo wyraźny spadek aktywności gospodarczej, a w związku z tym, spadek dynamiki przychodów podatkowych. Deficyt może sięgać 10 proc. PKB, to gwałtowny wzrost z prognozowanego wcześniej 2 proc., to należy zadać sobie pytanie, czy jest jakikolwiek kraj na świecie, który umacnia rozwój dzięki gwałtownie rosnącemu zadłużeniu. Nie znam takiego kraju - dodał.

333
29.07.2020 10:07

PIENIĄDZE
 / 
Płaca minimalna 2800 zł. "Takich absurdów nie było nawet w PRL-u"

Pensja minimalna w 2021 roku nie wzrośnie do 3 tys. zł, a do 2,8 tys. zł. - Zmniejsza się wzrost wcześniej podbitego poziomu, więc można powiedzieć, że mamy mniej zła. Zwłaszcza z punktu widzenia interesu małych firm, które nie są w stanie płacić więcej niż pensja minimalna - powiedział w programie "Tłit" prof. Leszek Balcerowicz. - To mniejszy przyrost wcześniej nadmiernie podbitego wskaźnika. Płac nie da się wydrukować, bo gdyby tak było, wszyscy byliby bogaci. One zależą od sprawności gospodarki, czyli inwestycji, konkurencji, praworządności. Wszystko to, co pan Andrzej Duda wraz ze swoją partią podważał. To wpływa na negatywne prognozy dla naszego kraju. Co do płacy minimalnej, to bije głównie w mniejsze firmy, zmusza je do wejścia do szarej strefy. Takich absurdów nie było nawet w PRL-u - dodał.

bDgAPmaL
9
18.06.2020 10:13

GOSPODARKA
 / 
Zagraniczne firmy chcą lokować pieniądze w Polsce

Koronawirus nam niestraszny. W Polsce rośnie liczba projektów tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych, mimo że na świecie trend jest zdecydowanie odwrotny. Jesteśmy liderem zestawienia.

495
09.06.2020 7:17

KORONAWIRUS
 / 
Tarcza antykryzysowa. Rekordowy dodruk pieniądza

Polska drukuje tyle pieniędzy, co kraje rozwinięte. Większość z nich trafia na finansowanie tarczy antykryzysowych wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa. Pytanie, czy to wystarczy, by przez koronakryzys przejść suchą stopą.

32
05.06.2020 14:00

BUDŻET
 / 
Walka z kryzysem. "Kupowanie wyborców to przestępstwo ekonomiczne"

Tarcza antykryzysowa to pieniądze na odmrażanie gospodarki czy zdobycie politycznego poparcia? - Pieniędzy w budżecie w ogóle nie ma, albo jest tyle, ile się chce, ponieważ budżet w tej chwili finansuje się drukiem pieniądza. Na krótką metę, nie myśląc o konsekwencjach, a teraz nie na to czas, to jest dobre. Ale tylko pod warunkiem, że te pieniądze są wydawane na walkę z pandemią, a nie na kupowanie głosów wyborczych - powiedział w programie "Money. To się liczy" prof. Witold Orłowski, ekonomista. - Teraz trzeba drukować pieniądze, w przyszłości być może zachęcić ludzi do wykupowania obligacji, by część długu zamienić na pewien rodzaj oszczędności. Jednak mamy dramat, deficyt będzie przynajmniej na poziomie 10 proc. PKB, w normalnych warunkach mówilibyśmy o katastrofie - dodał.

18
05.06.2020 11:16

ZASIŁEK
 / 
Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. "Wspiera i ekonomię, i kampanię prezydenta"

Prezydent Andrzej Duda proponuje dodatek solidarnościowy i podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. - To zarówno dobre z punktu widzenia ekonomii, jak i daje dodatkowe punkty prezydentowi Dudzie w jego kampanii wyborczej. Zasiłek powinien być wyższy, w Polsce do tej pory był dziwną rzeczą. Niski zasiłek, ale ludzie dorabiali na boku, oko było przymykane. Obecnie wiele osób nie będzie miało możliwości dorobienia na czarno, więc trzeba zadbać, by był na sensownym poziomie - powiedział w programie "Money. To się liczy" prof. Witold Orłowski, ekonomista. Odpowiadając, czy to nie rozleniwi bezrobotnych, przez co nie będą chcieli szukać nowej pracy, zwraca uwagę, że podwyższona kwota ma obowiązywać tylko przez pewien czas. - Jako rozwiązanie czasowe, na moment kryzysu, jest właściwym rozwiązaniem - podkreślił.

bDgAPmaR
15
25.05.2020 12:05

EKONOMIA
 / 
Czas na reformy? Balcerowicz: polityka PiS wyrządziła szkody milionom ludzi

Pandemia koronawirusa to dobry czas na głębokie reformy państwa, które zmienią rynek pracy, podatki, system gospodarczy? - Tak, i to było wiadome już przed koronawirusem. Analitycy pokazywali, że chaotyczne uchwalanie złego prawa dołuje polską gospodarkę. M.in. z badań Andrzeja Rzońcy wynika, że przy takich deformacjach wprowadzonych przez PiS w przyszłym roku stopa inwestycji prywatnych w Polsce będzie najniższa w historii Unii Europejskiej. To jak gospodarka ma się rozwijać? - powiedział w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, były wicepremier i minister finansów. - Działania rządu PiS są takim motorem dla wzrostu gospodarczego, jakim motorem była "Bonanza" za Gierka - dodał.

305
18.03.2020 12:34

TARCZA ANTYKRYZYSOWA
 / 
Koronawirus w Polsce. Premier zapowiada monitorowanie cen, UOKiK rusza z zespołem

- Widzimy żerowanie na obecnej sytuacji - przyznaje premier. Recepta? W ramach "Tarczy antykryzysowej" powstają więc specjalne zespoły do monitorowania cen. Kontrole mają dotyczyć przede wszystkim cen żywności i produktów higienicznych.

336
07.03.2020 10:00

PODATKI
 / 
Luka VAT załatana, została drobnica. Więcej rząd nie wyciśnie

300 mln zamiast 7,5 mld zł - tak wygląda obecnie uszczelnianie VAT-u. To dobrze, bo podatki są pod kontrolą, ale dla rządu oznacza to koniec strumienia pieniędzy do budżetu. Jak wskazują eksperci, została drobnica, którą trudno uszczelnić.

12
02.03.2020 8:24

BIZNES
 / 
Koronawirus zagraża gospodarce. Możliwa nawet recesja

Tempo wzrostu polskiej gospodarki może poważnie ucierpieć przez koronawirusa. Jak wskazują ekonomiści, dane są niepokojące przez co możliwa jest tzw. techniczna recesja.

bDgAPmaS
431
02.03.2020 7:45

PODATKI
 / 
VAT od gotówki. Banki przerzucą koszty na klientów?

Niedługo za korzystanie z bankowości możemy zapłacić więcej. Na mocy wyroku TSUE od stycznia weszła 23-procentowa stawka VAT od zasilenia bankomatu albo kasy w banku. Banki z pewnością niechętnie będą ponosić ten koszt, więc może on zostać przerzucony na klientów.

48
17.02.2020 15:04

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Ceny mieszkań. Za dwa lata średnio powyżej 10 tys. zł za mkw.

Ceny mieszkań rosną jak szalone, ale to nie koniec drożyzny na rynku nieruchomości. Zdaniem ekspertów już za dwa lata w siedmiu największych miastach Polski średnia cena za mkw. będzie przekraczała kwotę 10 tys. zł. Ci sami eksperci zauważają, że szykuje się jednak spowolnienie tych wzrostów.

103
08.02.2020 10:49

WATYKAN
 / 
Podatek od najbogatszych. Franciszek apeluje o nową daninę

Papież Franciszek opowiedział się za wprowadzeniem podatku od najbogatszych. Jego zdaniem najbiedniejsi cierpią przez to, jak obecnie funkcjonuje system finansowy na świecie, a nowa danina miałaby równoważyć światową gospodarkę.

187
15.01.2020 11:48

FINANSE
 / 
Wzrost inflacji. "Sytuacja była luksusowa, ten cud się kończy"

Ceny tak drastycznie nie rosły od 2012 r. Inflacja w grudniu wzrosła z poziomu 2,6 do 3,4 proc. - Przekroczenie poziomu 3,5 proc. jest absolutnie pewne, pytanie tylko o ile. NBP cały czas twierdzi, że osiągnie poziom nawet 4,5 proc. a później zacznie spadać. Ja nie jestem tego pewny - powiedział w programie "Money. To się Liczy" prof. Witold Orłowski, ekonomista. - Prawie wszystko nas pcha w stronę jeszcze wyższej inflacji - dodał.

77
21.12.2019 8:34

PIENIĄDZE
 / 
Kilka słów o pułapkach państwa dobrobytu [OPINIA]

Pyta mnie pan Marek Z. z Krakowa, dlaczego mój ostatni tekst, sprzed tygodnia, o gonieniu przez nas najbogatszych krajów Europy i nieco anegdotycznych modelach tego gonienia, wzbudził takie emocje. Otóż nie wiem, panie Marku, może dlatego, że to o pieniądzach? A te zawsze budzą emocje, szczególnie jeżeli to nie nasze pieniądze. A, i jeszcze dopomina się pan Marek, że obiecałem w zakończeniu kilka słów o pułapkach państwa dobrobytu.