Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Polski Ład. Eksperci mówią, kto zyska, a kto straci

768
Podziel się:

Młode rodziny z dziećmi, które zarabiają poniżej przeciętnej - to ta grupa, jak wskazują eksperci, najbardziej zyska na zmianach. Jak szacują, zadowolonych powinna być ponad połowa Polaków. Choć są i tacy, którzy niemało stracą.

Polski Ład. Eksperci mówią, kto zyska, a kto straci
Nie każdy zyska na Polskim Ładzie (PAP, FPP, Leszek Szymański, Łukasz Kozłowski)

- Dla młodych rodzin oferta z Polskiego Ładu jest naprawdę szeroka - komentuje w rozmowie z money.pl Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Jeśli w takich rodzinach zarabia się poniżej przeciętnej, zyski będą wynikać z nowych zasad podatkowych, na przykład ze zwiększonej kwoty wolnej od podatku, która ma wynieść 30 tys. zł.

- Jednak najbardziej zyskają rodziny z niezaspokojonymi potrzebami mieszkaniowymi - zwraca uwagę Bujak. Ma tu na myśli na przykład dopłaty do mieszkań.

Zobacz także: Nowy Polski Ład. Jadwiga Emilewicz wskazała 3 najważniejsze punkty

Jak jednak zauważa ekspert, młode rodziny będą mogły też zdecydowanie łatwiej się wybudować. Bez pozwolenia będzie można bowiem postawić nawet 70-metrowy dom. Dotychczas limit wynosił tu 35 metrów.

Polski Ład. Kto zyska na zmianach?

Dla milionów Polaków kluczowa może być jednak kwestia pensji. Tu są tacy, którzy zyskają, ale i tacy, którzy finansowo stracą.

- Najbardziej zyskają osoby, które na umowie o pracę zarabiają nie więcej niż 3,2 tys. zł brutto - mówi money.pl Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich. Z jego wyliczeń wynika, że takie osoby mogą w ogóle nie płacić podatku dochodowego i zyskać miesięcznie łącznie ok. 150 zł.

Kozłowski dodaje, że stracą natomiast osoby, które zarabiają ponad 13 tys. zł. Ekspert zauważa, że dotychczas dostępne rządowe propozycje nie są jasne. Wynika z nich, że stracić może na przykład część osób o przeciętnych dochodach. Te osoby może jednak objąć zapowiadana ulga "dla klasy średniej". Wszystko rozbije się jednak o szczegóły, których na ten moment nie ma.

Piotr Bujak szacuje natomiast, że na proponowanych zmianach straci najwyżej kilkanaście procent najlepiej zarabiających osób.

Polski Ład. Emeryci na plus, przedsiębiorcy na minus

Wskazuje też, że kolejną grupą, która sporo zyska, są emeryci. Część z nich może na zmianach podatkowych zyskać więcej niż na 13. i 14. emeryturze.

Na drugim biegunie są przedsiębiorcy. Samozatrudnieni o solidnych dochodach muszą się liczyć z większym obciążeniem.

- Zmianą zdecydowanie niekorzystną jest brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. W uproszczeniu można powiedzieć, że to właśnie podwyższenie podatku o 7,75 proc. A zatem przy wyższej kwocie wolnej i wyższym progu będziemy mieć do czynienia z dwiema wyższymi stawkami podatkowymi – odpowiednio 24,75 i 39,75 proc., co czyni stawki podatkowe w Polsce bardzo wysokimi - komentuje money.pl Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grant Thornton.

Ekspertka chwali jednak podniesienie kwoty wolnej od podatku. - Po podwyższeniu limitu zbliżymy się do progów znajdujących się u naszych zachodnich sąsiadów - mówi Samborska.

Piotr Bujak uważa wręcz, że po zmianach polski system podatkowy "będzie bardziej przystający do międzynarodowych standardów". Tłumaczy, że obowiązujące rozwiązanie, przy którym przy pewnym pułapie dochodów obciążenia spadają, jest właściwie niespotykane w zachodnich gospodarkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(768)
Emeryt
2 lata temu
Zyska tylko patologia ,nieroby ,ludzie którzy w życiu sa niezaradni, a stracą pracowici,zaradni,tacy co zamiast machania łopata coś jeszcze potrafią,dla kogo ta zmiana? Dla tych co im się do pracy iść nie chciało?
Henryk
3 lata temu
Zyska na tym programie około 20 milionów Polaków ... czy tu trzeba mówić coś więcej?
Angel
3 lata temu
Morawiecki kolejny raz robi ukłon w stronę polskiej wsi. Polski Ład to program, na który czekali Polacy.
Kayla
3 lata temu
Realna Inflacja , nie ta zakłamana przez GUS na poziomie 12 % . Przedsiębiorcy ledwo opłacają VAT i ZUS . Ceny rosną o 30 % do 100 % . Drzewo jako surowiec podrożało o 70 % a stal od 60-100 % Polska to Eldorado ... Dzień Grilla i Piontunio ... jest Git i będzie lepiej ... Inflacja jeszcze przyspieszy i po jabłko będziecie chodzić z workiem pieniędzy . Prywaciarze to jak za Komuny zostaną tylko szewc , zegarmistrz i warzywniak . Jeszcze czekamy na NACJONALIZACJĘ , co już zapowiadają Wolne media , bo jak by ich nie było to byśmy nawet o tym nie usłyszeli . Budzimy się rano a nasza własność już jest państwowa ... super .
Krzych
3 lata temu
Jestem za przedterminowymi wyborami. I głosuje na PSL+ KUKIZ.
...
Następna strona