Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Polski Ład. Kto za niego zapłaci?

73
Podziel się:

Rząd ogłosił program szerokich zmian w gospodarce. Zyskać ma mniej zamożna część Polaków, ale ci zamożniejsi stracą. Po raz kolejny dostanie się też samorządom.

Polski Ład. Kto za niego zapłaci?
Polski Ład. Kto za niego zapłaci? (Flickr, KPRM)

W końcu stało się. W sobotę 15 maja rząd pokazał Polski Ład - wielki program zmian, anonsowany od miesięcy. Jedną z głośniejszych zapowiedzi jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys.

Jak podkreśla "Rzeczpospolita", rząd podkreślił w programie, że nakłady na Polski Ład (szacowane na 651 mld zł do 2030 roku) nie będą pokryte ze środków unijnych. A to oznacza, że ktoś w kraju będzie musiał ponieść koszty programu. W przypadku zmian w PIT na podniesieniu kwoty wolnej Polacy zyskają nawet 60 mld zł. Jednak coś za coś - zniknie możliwość odliczenia składki zdrowotnej. A to da budżetowi nawet 35-40 mld zł.

Do państwowej kasy dorzucą się też osoby prowadzące działalność gospodarczą. Rząd zapowiedział bowiem wprowadzenie opłacanie składki zdrowotnej dla działalności gospodarczych proporcjonalnie do dochodu, a nie - jak dotychczas - ryczałtowo.

Zobacz także: Nowy Polski Ład. Jadwiga Emilewicz wskazała 3 najważniejsze punkty

Dodatkowe pieniądze dla budżetu - około 4 mld zł, jak szacuje "Rz" - ma przynieść pełne oskładkowanie umów zleceń składką na ZUS. Gazeta podkreśla też, że koszty nowego programu poniosą samorządy, bo to one dostają część wpływów z PIT. Gdy kwota wolna wzrośnie, spadną ich dochody, bo składka na NFZ - którą rząd pokryje część strat - trafia w całości do budżetu centralnego.

I choć rząd podkreśla, że ten ubytek ma być zniwelowany subwencjami na samorządowe inwestycje, gazeta podkreśla, że miasta i gminy mają już złe doświadczenia z działającym na podobnej zasadzie Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych. Miał on pomóc samorządom w kryzysie, a trafił głównie w miejsca, gdzie rządzi PiS.

Jak podkreśla "Rz", za sprawą Polskiego Ładu wzrośnie też zapewne deficyt. Jest do tego zielone światło, bo Unia Europejska przedłużyła o kolejny rok zawieszenie reguł fiskalnych w unijnych krajach. Jednak finansowanie nowych obietnic przynajmniej częściowo za pomocą pieniędzy firm może się źle skończyć - komentują eksperci, cytowani przez gazetę. Już w obecnej sytuacji małe i średnie firmy reagują wycofaniem, niskimi inwestycjami i wolniejszym rozwojem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
emerytka
2 lata temu
Nie widziałam gorszej bzdury jak ten nie wyjaśniony do tej pory Ład polski.To jest chore żeby pobierac 9% składki zdrowotnej i pózniej 17% podatku .Pracowałam czterdzieści lat w księgowości ale takich bzdur nie widziałam. Emeryt zatrudniony na umowę zleceniu traci przy 5000 tyś brutto 360 złotych. to jestdo roku 2021.Jeżeli chodzi o nasze emerytury coś nam nie przysyłają raz mniej raz więcej ale do tej pory nie posiadamy zadnych decyzji. Podatek obnizony od lipca z 17 do 12 procent niczego nie zmnieni,trzeba usiąść i od początku to porozliczać
taki kraj
3 lata temu
Koszty podwyżki podatków dla firm poniosą podatnicy bo firmy przerzucą ten podatek wraz z podatkiem od niego do zapłacenia w zysku na ceny. I powiem więcej oprócz tej ceny czyli ok 10%( 7,75 % + podatek) podatnicy zapłacą w cenach za nakręcającą się w/w inflację która będzie na pewno wyższa od w/w podatku z podatkiem !!! Głosujmy więc na ikony intelektu z PIS-u które tak rozwinęły gospodarkę, że ciągną zyski z czego z- z rosnących podatków. Najprościej- zawsze tak było- ci co nie pracowali- chcą zabrać innym pracującym. I trudno się dziwić, że mają taki elektorat jak sami nie są inni- też nic nie potrafią - tylko wyciągać ręce po cudze- jak kościół.
maja
3 lata temu
ani PIS, ani PO...w tym kraju niestety nie ma na kogo głosować...
Suweren
3 lata temu
{Jak podkreśla "Rzeczpospolita", rząd podkreślił w programie, że nakłady na Polski Ład (szacowane na 651 mld zł do 2030 roku) nie będą pokryte ze środków unijnych.} To przepraszam, na co pójdzie te 770 miliardów złotych które "daje" nam Unia?
Krytyczny
3 lata temu
Pomysłodawca ,wychowany na ekonomii socjalistycznej , wymyślił jak umiał najlepiej. A że nie jest to najlepsza, bo demotywująca , metoda przekonamy się wszyscy już wkrótce. Komuna żyje i za tej nieszczęsnej władzy, ma się coraz lepiej.
...
Następna strona