Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Likwidacja OFE. PiS wpadł w pułapkę

186
Podziel się

Nowy Ład i rezygnacja z opodatkowania niskich emerytów sprawia, że rząd traci argumenty za pobieraniem opłaty przekształceniowej po likwidacji OFE - pisze "Rzeczpospolita".

Likwidacja OFE. PiS wpadł w pułapkę
Likwidacja OFE. Rząd traci argumenty. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEgCfMKZ

Od dwóch lat rząd Prawa i Sprawiedliwości usiłuje przeforsować reformę emerytalną, która zlikwiduje Otwarte Fundusze Emerytalne i przeniesie środki do IKE lub ZUS.

Od środków, które trafią na Indywidualne Konta Emerytalne ma zostać pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa. I tu pojawia się problem.

Jak argumentuje rząd, opłata ma wynosić tyle, ile wyniósłby podatek dochodowy pobrany w przyszłości od tego świadczenia.

bEgCfMLb

W piątek padła jednak deklaracja, że w ramach tzw. Polskiego Ładu emerytury 2500 złotych mają być nieopodatkowane. Tym samym PiS sam wytrąca sobie broń z ręki.

- Założenia zaprezentowane w Polskim Ładzie sprawiają, że propozycja 15-proc. podatku Morawieckiego w związku z transferem środków z OFE do IKE nie ma już całkowicie uzasadnienia i od początku była skokiem na kasę, a nie poważną reformą przygotowaną z myślą o przyszłych emerytach – mówi "Rzeczpospolitej" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. – Teraz argument, że 15-proc. opłata jest substytutem podatku od emerytury, traci rację bytu.

Gdyby na transfer środków do IKE zdecydowała się połowa Polaków, zyski budżetowe wyniosłyby ok. 12 mld złotych.

Jak podało w poniedziałek radio RMF FM, rząd chce obniżyć opłatę przekształceniową z 15 do 10 proc. Na razie resort finansów nie potwierdza tych informacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgCfMLC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(186)
Lubuskie
4 tyg. temu
Nowy ład to tak jak hitlerowska przestrzeń życiowa.
Miwut
4 tyg. temu
Ludzie! Czy ktoś to czyta przed zamieszczeniem w intrenecie? Cytat: "rezygnacja z opodatkowania niskich emerytów". Ręce opadają.
Bez komentarz...
4 tyg. temu
Kiedyś książeczki mieszkaniowe, teraz OFE, na wszystkim jesteśmy...
bEgCfMLD
Andrzej
4 tyg. temu
To wysocy emeryci będą dalej płacić ? A co to znaczy niski czy wysoki - czy taki wysoki jak pigmej czy niski jak szwed ? Mój ojciec emeryt ma 183 cm wzrostu i chyba będzie dalej płacił podatek chyba, że go wyślę na amputację nóg, tylko prywatnie a nie na NFZ bo jeszcze nie dożyje.
Andy
4 tyg. temu
Składam deklarację przejścia do ZUSu. Wiem, że środki nie będą dziedziczone, ale z drugiej strony nie będzie przymusu inwestowania w akcje (od 2008r. giełda jest ciągle na minusie, nie odrobiliśmy strat a to już 13 lat minęło) a wręcz przeciwnie, środki w ZUS będą rewaloryzowane. Jeżeli umrę szybciej, to najwyżej żona dostanie 80% mojej emerytury. No i nie będę płacił haraczu PiSowi, który rozda go na kiełbasę wyborczą dla meneli.
...
Następna strona