Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Niemieccy emeryci klepią biedę. Wielu korzysta z banków żywności

213
Podziel się:

Choć Niemcy to jeden z najbogatszych krajów świata, ponad trzy miliony tamtejszych emerytów ledwo wiąże koniec z końcem - podaje "Deutsche Welle". Świadczenia są tak niskie, że wielu emerytów musi korzystać z banków żywności.

Niemieccy emeryci klepią biedę. Wielu korzysta z banków żywności
Niemieccy emeryci klepią biedę. (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)

- Dostaję tylko 321 euro emerytury - mówi Uwe Sauer, który przez 20 lat pracował jako monter kotłów gazowych. Stracił pracę gdy uległ wypadkowi, w którym uszkodził sobie nogę.

Uwe jest jednym z trzech milionów niemieckich emerytów, którzy muszą korzystać z pomocy organizacji społecznych, jak bank żywności czy jadłodajnie, bo niska emerytura nie wystarcza mu na przeżycie.

W 2019 roku w Niemczech ponad 3 mln seniorów w wieku pow. 66 roku życia było dotkniętych ubóstwem. Otrzymywali mniej niż 60 proc. średniego dochodu.

Niskie emerytury to przede wszystkim wynik niskich dochodów z ubiegłych lat i długich okresów bezrobocia, jakie dotknęły pracowników po transformacji ustrojowej i zjednoczeniu Niemiec.

- Jest to absolutnie skandaliczne, że w kraju takim jak Niemcy bank żywności funkcjonuje na skalę przemysłową i że ubodzy ludzie mogą funkcjonować tylko dzięki takim instytucjom - mówi Marion Wisotzki, kierowniczka kuchni wspierającej osoby w potrzebie.

Według Organizacji Współpracy i Rozwoju w Niemczech, Czechach i Hiszpanii ok. 10 proc. ludzi powyżej 66 roku życia dotkniętych jest biedą. W Polsce ten wskaźnik wynosi 13 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(213)
jurek
12 miesięcy temu
No to nie tylko u nas jest źle, choć to nie jest żadne pocieszenie. I jedyne rozwiązanie to oszczędzanie, bo licząc na szczęście czy zmiany to raczej złudne nadzieje. I nawet pozostanie w tym ppk to jest jakieś wyjście, bo koszt nieodczuwalny, a zawsze to będa dodatkowe finanse.
Leszek
rok temu
Ha ha ha, nie wiem skąd autor tego artykułu czerpał swoją wiedzę na ten temat, ale powinien zmienić lekarza. Artykuł wyraźnie na zlecenie. Mieszkam tu już 10 lat i życzył bym sobie w Polsce tak żyć jak tutaj emeryci
XXI w.
rok temu
TEMAT ZASTĘPCZY dla 'Nowego Ładu' w Polsce ! * "... wielu emerytów musi korzystać z banków żywności" * A według "Wiadomości" - Niemcy nam zazdroszczą ... ???
Www3445
rok temu
Zamiast dac swoim to niestety to daja emigrantom
Iutgh
rok temu
Do Polski tu daja podwyzki
...
Następna strona