Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Napięta sytuacja w KAS. Celnicy rozważają protest

104
Podziel się:

Pracownicy Służby Celno-Skarbowej i Krajowej Administracji Skarbowej czują się ignorowani w rozmowach z Ministerstwem Finansów. Największy zrzeszający ich związek zawodowy wysuwa siedem postulatów i bada nastroje. Szef związku ma jednak nadzieję, że uda się wypracować porozumienie i do protestu nie dojdzie.

Napięta sytuacja w KAS. Celnicy rozważają protest
Ankietę protestacyjną przygotował związek zawodowy Celnicy PL.

Wrze wśród pracowników Służby Celno-Skarbowej (SCS) oraz Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Zarząd Główny Związku Zawodowego Celnicy PL zachęca swoich członków, by do 14 lutego wypełnili ankietę, w której sonduje zainteresowanie protestem.

"Zarząd Główny ZZ Celnicy PL, wychodząc naprzeciw licznym głosom płynącym ze środowiska zawodowego, postanowił o przeprowadzeniu ankiety protestacyjnej w KAS i SCS" – czytamy w komunikacie skierowanym do członków związku, który dostępny jest na stronie związku.

Siedem postulatów

Zarząd związku zawodowego sformułował siedem postulatów, które, jak przekonuje, dotyczą fundamentalnych zmian, zarówno tych dotykających mundurowych z SCS, jak i pracowników całej KAS.

Zobacz także: e-Urząd Skarbowy już działa. Ważne zmiany w podatkach

Po pierwsze, domagają się "zwrotu zagwarantowanych prawnie i zagrabionych środków z Uchwały modernizacyjnej". Chodzi o zwrot funduszu na nagrody. W komunikacie czytamy, że w innych formacjach takie "zawłaszczenie" nie miało miejsca, więc SCS i KAS zostały potraktowane gorzej niż inni funkcjonariusze.

Związkowcy chcą również gwarancji zatrudnienia w kontekście reformy urzędów skarbowych, a tym przenoszenia coraz większej liczby procesów do internetu (e-urząd skarbowy).

Kolejny postulat dotyczy uporządkowania kwestii emerytur mundurowych i równego traktowania w zakresie L4 oraz przyznawania dodatków motywacyjnych, ochrony prawnej. Związkowcy chcą, by Ministerstwo Finansów stworzyło ścieżkę zawodową i zasady awansów. Piszą o wieloletnich zaniedbaniach, które doprowadziły do tego, że niektórzy funkcjonariusze latami pracują bez szansy na awans, a dodatkowo nie są też pewni, jakie warunki muszą spełnić, by go otrzymać.

Jeśli chodzi o emerytury, postulują zniesienie okresu 5 lat wykonywania tzw. zadań policyjnych oraz zaliczenia na wniosek wcześniejszych lat pracy w administracji celnej i Urzędach Kontroli Skarbowej oraz "uzgodnienia w ramach dobrych praktyk przypadków podwyższania emerytury o 0,5 proc." w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu".

W kolejnych punktach piszą o "naprawie procesu ucywilnienia i wygaszania stanowisk w 2017 r.", utworzeniu "Komendy Głównej" dla SCS, a dla pracowników elitarnego statusu urzędnika KAS oraz przyznania dodatków kontrolerskich w wysokości 1 tys. zł.

"SCS musi mieć wydzieloną komendę główną i musi być zarządzana w sposób jednolity tak jak w innych formacjach ma to miejsce. Muszą być jednolite zasady nagród, awansów, podwyżek, uzgadniane na szczeblu krajowym" – czytamy w komunikacie związku zawodowego.

Autorzy ankiety przekonują, że w KAS należy stworzyć status urzędnika KAS, który wyodrębni pracowników KAS ze Służby Cywilnej, która dzisiaj uniemożliwia znaczącą poprawę statusu materialnego i prawnego pracownika urzędów skarbowych i izb administracji skarbowej.

Według propozycji związku zawodowego mają oni mieć "elitarny status", co podkreślone będzie np. dodatkowymi dniami urlopowymi ponad to, co wynika z kodeksu pracy dodatkowym płatnym urlopem zdrowotnym.

Szef związku ma nadzieję na przełom

Sławomir Siwy, szef związku zawodowego powiedział w rozmowie z money.pl, że ma nadzieję, że uda się zażegnać konflikt i nie dojdzie do protestu. Tak właśnie było w latach 2018 i 2020, gdy również doszło do sporów z Ministerstwem, ale ostatecznie spisano satysfakcjonujące obie strony rozstrzygnięcia. Nie wszystkie one zostały jednak zrealizowane w takim stopniu, w jakim było tu ustalone - przekonuje Sławomir Siwy. Stąd kolejny spór.

- Po 14 lutego, kiedy zakończy się referendum strajkowe, skontaktujemy się z Ministerstwem Finansów. Mamy nadzieję, że uda się wypracować rozwiązanie - powiedział.

Dodał, że przed kilkoma dniami, a więc już po ogłoszeniu referendum, otrzymał decyzję zwalniającą go ze służby. Jest przekonany, że to rodzaj kary za krytykę reformy KAS.

Poprosiliśmy Ministerstwo Finansów o komentarz w sprawie zapowiadanego protestu. Czekamy na stanowisko rzeczniczki KAS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
Alo
3 lata temu
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto pracowników służby cywilnej w KAS to około 7500 zł, a pracowników służby cywilnej w Policji około 4600 zł. (Na podstawie danych NIK za 2019 rok i podwyżki w 2020 roku)
Antytuman
3 lata temu
Jeszcze czołgów na wyposażenie zarządającie ! Ciekawe kto całe to towarzystwo utrzyma, jak jedni wyemigrują, a inni splajtują! Wszystko na głowie, bez rozeznania, kto kogo utrzymuje i kto komu służy! Ale tak to jest w reżimach autorytarnych!
dobrze było
3 lata temu
a czemu nie na czarno??????
wuu
3 lata temu
NIc się tam nie zmieniło od bardzo wielu lat i sie na pewno nie zmieni!!!!
D.zmiana+.
3 lata temu
Zwiększyć znacznie w kas ilość wyższych stanowisk i zatrudnionych na nich duchownych, a także zastanowić się nad ilością kontroli w podmiotach gospodarczych stojących na progu bankructwa z powodu pandemii, co z pewnością pozytywnie wpłynie zarówno na efekty działalności tych podmiotów, uszczelnienie vat jak i w efekcie podniesie i tak już wysokie morale pracowników kas.
...
Następna strona