Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Estoński CIT rozszerzony. Od 2022 roku skorzysta więcej przedsiębiorców

8
Podziel się:

Ministerstwo Finansów szerzej udostępnia estoński CIT. Zmiany wejdą w życie już od 2022 roku, skorzysta więcej firm, i to niezależnie od wielkości, bowiem znika limit 100 mln zł przychodów.

Estoński CIT rozszerzony. Od 2022 roku skorzysta więcej przedsiębiorców
Estoński CIT szerzej dostępny. Skorzysta więcej firm (Adobe Stock)

Od 2022 r. ryczałt od dochodów będzie mogła wybrać każda spółka kapitałowa, niezależnie od wielkości, bo zniknie limit przychodów 100 mln zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Estoński system rozliczania podatku dochodowego będzie dostępny także dla spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Ministerstwo Finansów chce też znieść obowiązek ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych - wynika z gotowego już projektu nowelizacji ustawy o CIT.

Dziennik przypomina, że dziś wymagana wielkość inwestycji to jeden z zasadniczych warunków umożliwiających stosowanie estońskiego CIT.

Zobacz także: Oskładkowanie umów zleceń. Ekspert: Elastyczne umowy też są potrzebne

Od 2022 r. ma mieć ona znaczenie już tylko dla większych spółek, bo ponosząc duże nakłady, będą miały one prawo do niższej stawki podatku. Będą mogły obniżyć ją o 5 pkt proc., czyli odpowiednio do 25 proc. i 20 proc.

Jak podaje "DGP", dla małych firm efektywna stawka podatkowa będzie wynosiła 20 proc., niezależnie od wysokości inwestycji. Będzie zatem o 5 pkt proc. niższa niż obecnie (25 proc.).

Według dziennika, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą mogły wybrać fundusz inwestycyjny. Dziś mają do tego prawo tylko spółki akcyjne i z o.o.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
robi
3 lata temu
Skorzysta więcej... niż 360 ! Interesujące jaki jest koszt wprowadzenia tej deformy na 1-go korzystającego ?
XYz
3 lata temu
Demokracja to Rząd i opozycja. Rozwój państwa, problemy gospodarcze, polityka zagraniczna powinna mieć określoną linię dla wszystkich, powinna zostać przez nich ustalona. Natomiast realizowanie tych właśnie zagadnień powinno zostać zaproponowane przez Rząd a opozycja lub inne partie powinny zaprezentować swoje stanowisko. Partia z lepszymi rozwiązaniami, trafniejszymi powinna zostać wybrana przez wyborców a nie partia proponująca przywileje danej grupie !!!
Hehe
3 lata temu
W preambule do ordynacji podatkowej stoi "Jeśli nie jesteś członkiem pis to:"
Wgw
3 lata temu
Mieszkanie w Estonii mozna kupic juz za 3000 euro. Tam po rusku mowia.
Alicja
3 lata temu
Chciałabym zainwestować zaoszczędzone środki i pomnażać majątek z korzyścią dla państwa, bo od każdego zysku płaci się podatki. Ciągłe zmiany prawa, dokładanie nowych zobowiązań podatkowych przerasta wyobraźnię podatnika. Mamy bardzo niestabilną sytuację dla prowadzenia inwestycji i przedsiębiorstwa co powoduję wstrzymywanie się przed podjęciem poważniejszych przedsięwzięć. Czas aby Rząd uświadomił sobie, że znaleźliśmy się w chaosie gospodarczym!! . Wypuszczanie balonów sondażowych ( wstępne propozycje zmian podatkowych )ma fatalne skutki. Rząd powinien przemyśleć raz a gruntownie obciążenia podatkowe i tego się trzymać. Nie można ciągle dopasowywać przychodów budżetu państwa do wydatków. Czas aby wydatki były stabilizowane do uzyskiwanych przychodów. Nałożenie zbyt wysokich obciążeń podatkowych jest również nie możliwe !! to nic nie da a wręcz odwrotnie zamiast większych wpływów do budżetu będą mniejsze. Czas dopasować KOSZTY w budżecie do przychodów a nie odwrotnie, uwzględniając że mamy zadłużenie, które należy zacząć spłacać i nie zostawiać wszystkiego innym do odrobienia .TO JEST NIESPRAWIEDLIWE I NIEUCZCIWE. Każdy Rząd powinien być zobowiązany Konstytucją do % odrobienia zadłużenia tak jak jest ograniczony procent zadłużenia !!!! Bo jest absurdalne zadłużanie państwa z roku na rok, aż staniemy w obliczu BANKRUCTWA