Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PMI dla polskiego przemysłu. Duży pesymizm polskich producentów

20
Podziel się:

Nastroje w polskim przemyśle lekko się poprawiły, choć ciągle są kiepskie. Najsłabsze prognozy w historii badań IHS Markit wskazywane są jako przyczyna ponownej redukcji zatrudnienia.

Nastroje w polskim przemyśle nie są dobre.
Nastroje w polskim przemyśle nie są dobre. (East News, GERARD/REPORTER)

Wartość indeksu PMI dla polskiego przemysłu wzrosła z 45,6 pkt do 46,7 pkt. Wynik okazał się minimalnie lepszy od prognoz. Ekonomiści prognozowali wynik na poziomie 46,6 pkt.

Punktowa ocena indeksu powstaje na bazie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów kilkuset przedsiębiorstw przemysłowych. Na ich podstawie przewiduje się, czy dla kluczowego z punktu widzenia całej gospodarki sektora idą lepsze czy gorsze czasy. Odczyt powyżej granicy 50 pkt oznacza rozwój w sektorze przemysłowym. Poniżej - pogarszającą się sytuację i sugeruje nadchodzącą recesję. Niestety pod kreską jesteśmy już trzynasty miesiąc z rzędu.

- Choć główny wskaźnik PMI wzrósł w listopadzie, spadek nowych zamówień sprawił, że warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym utrzymały się na najniższym poziomie od 2009 roku - komentuje Phil Smith, ekonomista IHS Markit, a więc firmy, która opracowuje badania.

Zobacz także: Kuriozalny pomysł Unii. Za pięć lat butelki mają wyglądać inaczej

- Nieustannie słabnący popyt przyczynił się do kolejnego spadku produkcji oraz zatrudnienia. (...) Im dłużej kondycja przemysłu będzie się pogarszać, tym bardziej prawdopodobne staną się cięcia w zatrudnieniu, co może stanowić zagrożenie dla rynku krajowego - ostrzega.

Według Smitha przedsiębiorcy coraz bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość, co odzwierciedla listopadowy spadek wskaźnika przyszłej produkcji do najniższego poziomu w historii badań.

"Tempo spadku produkcji i nowych zamówień, choć zwolniło od października, nadal było stosunkowo szybkie.
Duży pesymizm polskich producentów odnośnie przyszłej produkcji przyczynił się do piątego z rzędu spadku zatrudnienia w sektorze. Natomiast inflacja kosztów była najsłabsza od ponad trzech lat, a ceny wyrobów gotowych wzrosły tylko nieznacznie" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przemysł
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Lolik
4 lata temu
A ja bym napisami ze za tym wszystkim stoi spadek demograficzny ale oni nazywają to kryzysem. No w końcu czymś muszą straszyć żeby ludzie nie chcieli podwyżek hehe
Niemiec
4 lata temu
Już jedziemy z całego świata na świeta każdy wyda po 2 tys euro zaraz wszystko ruszy😂
abc
4 lata temu
Każdy kto ma jakąś małą firmę widzi że tak źle nie było od wielu, wielu lat. Podwyżki, grabienie ledwie zipiących firm na rzecz różnej maści nierobów. I papierologia która jest święta, teraz nadchodzą rejestr BDO, rejestr beneficjentów, jakby dotychczasowych było mało. A jeszcze pomysł wyeliminowania gotówki który daje władzę rodakom naszego premiera a Polaków totalnie ubezwłasnowolni.
malpka
4 lata temu
I co tak narzekacie na to 500+. Na zachodzie socjal jeszcze większy a podobno dążymy żeby było jak na Zachodzie czy jak na Białorusi. No to o co chodzi?
Pswel
4 lata temu
Masz słabe informacje facet ja właśnie obejrzałem pornola bo niejestem gejem jak ty co niewiedziales