Notowania

Produkcja przemysłowa. Rośnie wolniej, ale i tak pozytywnie zaskoczyła

Polski przemysł w ostatnich miesiącach notował bardzo duże wahania jeśli chodzi o dynamikę produkcji. Tym razem zaliczył hamowanie, choć mogło być gorzej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Produkcja przemysłowa rośnie, ale wolniej. (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Najnowsze dane GUS pokazują, że w październiku produkcja przemysłowa była o 3,5 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. To oznacza poprawę, ale stosunkowo niewielką. Poprzednio rosła w tempie o blisko połowę szybszym - 5,6 proc.

Wynik ten jest lekkim zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewali się mocniejszego pogorszenia statystyk. Jeszcze przed publikacją średnia prognoz sugerowała spowolnienie wzrostu produkcji do około 2,5 proc.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy statystyki przyzwyczaiły nas raczej do większych wzrostów. Choć trzeba też pamiętać, że w czerwcu i sierpniu mieliśmy nawet do czynienia ze spadek produkcji w skali roku.

"W Katowicach zmieniono przemysł wydobywczy w przemysł spotkań"

PMI wypada gorzej. Tłumaczy hamowanie

Obserwowane od pewnego czasu większe wahania dynamiki produkcji przemysłowej mogą mieć związek z globalnym spowolnieniem gospodarczym. Na to wskazują badania IHS Markit - instytucji, która wylicza indeksy PMI dla przemysłu. Powstają one w oparciu o ankiety przeprowadzane wśród menedżerów firm przemysłowych.

- Październik był trudnym miesiącem dla polskiego przemysłu. Główne wskaźniki: nowe zamówienia, eksport i produkcja odnotowały rekordowe spadki do najniższych poziomów od wielu lat, co według respondentów badania wynikało z osłabienia popytu w Europie oraz pojawienia się konkurencji z Chin - wskazuje Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit, komentując ostatni bardzo słaby odczyt dla polskiego przemysłu.

Tak fatalnych wyników z polskiego przemysłu mierzonych indeksem PMI nie było od połowy 2009 roku.

Produkcja, nowe zamówienia i eksport spadły w najszybszym tempie od ponad 10 lat. "Doprowadziło to do cięć w zatrudnieniu, zmniejszenia aktywności zakupowej przedsiębiorców oraz pogorszenia prognoz odnośnie przyszłej produkcji (najgorszy wynik od powstania wskaźnika)" - czytamy w opracowaniu IHS Markit.

Przemysł na plusie

Opublikowane w piątek dane GUS pokazują, że we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w październiku odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych wzrosła o 8,7 proc., dóbr zaopatrzeniowych - o 2,8 proc., dóbr inwestycyjnych - o 2,7 proc., dóbr związanych z energią - o 2,6 proc., a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 2,2 proc.

W stosunku do października ubiegłego roku roku wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 13,0 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 10,5 proc., maszyn i urządzeń - o 7,5 proc., mebli - o 7,3 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 6,5 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji metali - o 3,8 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 3,7 proc. oraz w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 1,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: produkcja przemysłowa, gus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2019

Kajakażdy kto prowadzi jakąś firmę wie jak bardzo staczamy się na dno . Brawo pis ,brawo premierze Morawiecki .

22-11-2019

ojejto w PON PSL i SLD znowu żałoba i gorączkowe pytania do Berlina i Moskwy, co robić?

22-11-2019

Kajakażdy kto prowadzi jakąś firmę wie jak bardzo staczamy się na dno . Brawo pis ,brawo premierze Morawiecki .

Rozwiń komentarze (10)