Notowania

produkcja
19.09.2019 10:14

Produkcja przemysłowa w sierpniu. Dane GUS znowu negatywnie zaskakują

Polski przemysł zalicza ostre hamowanie. Produkcja spada - wynika z najnowszych danych GUS. Ekonomiści spodziewali się słabych danych, ale nie aż tak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Przemysł nie jest już taki mocny.

Najnowsze dane GUS pokazują, że w sierpniu produkcja przemysłowa była niższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku - o 1,3 proc. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy przyzwyczaiła do wzrostów i to kilkuprocentowych. Nawet poprzedni raport GUS wskazywał na dynamikę wzrostu na poziomie prawie 6 proc.

To już drugi raz w tym roku, gdy produkcja spada. Wydawało się, żejednorazowe załamanie w czerwcu było tylko wypadkiem przy pracy, ale problem jest poważniejszy.

Sytuacja w kluczowym z perspektywy polskiej gospodarki sektorze przemysłowym niepokoi. Wynik jest sporym zaskoczeniem dla ekonomistów. Szacowali, że wyniki będą gorsze niż poprzednio i produkcja w sierpniu wzrosła o 1,7 proc. w skali roku. Były to jednak bardzo optymistyczne prognozy.

OECD stawia Polskę wśród azjatyckich tygrysów. Ale PMI nie zachwyca

"W większości głównych grupowań przemysłowych w sierpniu odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr inwestycyjnych spadła o 4,5 proc., dóbr związanych z energią - o 4,4 proc., a dóbr zaopatrzeniowych - o 0,8 proc.. Zwiększyła się natomiast nieznacznie produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 0,6 proc. oraz konsumpcyjnych nietrwałych - o 0,2 proc." - czytamy w opracowaniu GUS.

Według wstępnych danych spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 18 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 10,8 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - 8,9 proc. czy w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 8,4 proc.

Wzrost produkcji wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 7,3 proc., urządzeń elektrycznych - o 6,4 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,2 proc.

Sygnały spowolnienia dawał już od dawna indeks PMI dla przemysłu. Od dziewięciu miesięcy przyjmuje wartość poniżej 50 pkt, co oznacza, że menedżerowie polskich firm w większości negatywnie oceniają zmiany zachodzące w branży przemysłowej, a przede wszystkim w swoich firmach.

W sierpniu oczekiwania polskich przedsiębiorców względem przyszłej 12-miesięcznej produkcji były najgorsze od 79 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: produkcja, przemysł, gus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2019

marekWidać, że samy rozdawnictwem Polska daleko nie zajedzie. Polityka PiS zaczyna się sypać w gruzach.

19-09-2019

Skoro jest zastój w produkcjii sprzedaży, należy podnieść pensje pracowników -wtedy będzie fajnie - jako rzecze Kaczyński...

19-09-2019

ADAMco za niespodzianka? Produkacja spada pomimo tak wielkiego wsparcia pisu dla przedsiębiorców? Niesamowite! A myslałem, że jak każdy dostanie 500+ to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (380)