Notowania

gus
18.07.2019 10:20

Produkcja przemysłowa spada pierwszy raz od 2017 roku. Zaskakujące dane GUS

Polski przemysł zwija się. Produkcja w rok spadła o prawie 3 proc. Ekonomiści spodziewali się mocnego hamowania, ale nie przewidzieli, że pierwszy raz od ponad dwóch lat w statystykach GUS odnotujemy spadek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Z przemysłu płyną niepokojące informacje. (Fot: Fiat)

W czerwcu produkcja przemysłowa w Polsce była niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od pierwszej połowy 2017 roku. Od tamtego czasu każdego miesiąca widać było mniejszy lub większy progres.

Dane GUS mocno zaskoczyły ekonomistów, którzy i tak prognozowali słabe dane. Zamiast wyhamowania wzrostu produkcji w okolice 2 proc., okazało się, że spadła ona o grubo ponad 2 proc.

Jeszcze miesiąc wcześniej produkcja rosła w tempie 7,7 proc, a nie trzeba daleko sięgać pamięcią, by przypomnieć sobie jak sięgała prawie 10 proc. Ogółem GUS przyzwyczaił już do wyniku na poziomie około 6 proc.

Niepokój w przemyśle. Gospodarka wyhamowuje

W skali roku spadek produkcji odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży - o 13,5 proc., metali - o 11,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 10,7 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 8,5 proc., mebli - o 6,2 proc. czy wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 6 proc.

Oczywiście nie wszędzie spada produkcja. Progres widać w przypadku napojów - o 6,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3,5 proc. czy urządzeń elektrycznych - o 2,7 proc.

Po zaskakująco słabych danych wracają obawy o przyszłość kluczowego dla gospodarki sektora przemysłowego. Poważne problemy sygnalizuje już od wielu miesięcy indeks PMI dla przemysłu.

Ankiety, na bazie których powstaje indeks PMI wskazują, że przyspieszone osłabienie napływu nowych zamówień w czerwcu widoczne było w gwałtowniejszym spadku produkcji. Firmy ograniczyły ilość wytwarzanych produktów także z powodu rosnącego poziomu zapasów - zwiększyły się piąty raz w ciągu sześciu miesięcy, w dodatku w najszybszym tempie od ponad 20 lat. Prognozy producentów odnośnie wielkości produkcji w przyszłym roku były natomiast najmniej optymistyczne od grudnia 2012.

Nadzieję na to, że czerwcowe załamanie może być tylko chwilowe, daje fakt, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 2,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i tylko o 2 proc. niższym w porównaniu z majem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, przemysł, produkcja, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

taki1nie będzie kogo doić

18-07-2019

NINALombardy nie przyjmą tego,co im wkrótce obywatel zacznie znosić,żeby utrzymać się na powierzchni....dziękuję WYBORCOM PiS !!!!! Mam nadzieję,że … Czytaj całość

18-07-2019

xxxWszyscy którzy prowadzą firmy produkcyjne mówią o tym od zeszłego roku,nikt nas po prostu nie słucha,tyle w temacie!!!

Rozwiń komentarze (103)