Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Produkcja przemysłowa spada pierwszy raz od 2017 roku. Zaskakujące dane GUS

103
Podziel się:

Polski przemysł zwija się. Produkcja w rok spadła o prawie 3 proc. Ekonomiści spodziewali się mocnego hamowania, ale nie przewidzieli, że pierwszy raz od ponad dwóch lat w statystykach GUS odnotujemy spadek.

Z przemysłu płyną niepokojące informacje.
Z przemysłu płyną niepokojące informacje. (Materiały prasowe, Fiat)

W czerwcu produkcja przemysłowa w Polsce była niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od pierwszej połowy 2017 roku. Od tamtego czasu każdego miesiąca widać było mniejszy lub większy progres.

Dane GUS mocno zaskoczyły ekonomistów, którzy i tak prognozowali słabe dane. Zamiast wyhamowania wzrostu produkcji w okolice 2 proc., okazało się, że spadła ona o grubo ponad 2 proc.

Jeszcze miesiąc wcześniej produkcja rosła w tempie 7,7 proc, a nie trzeba daleko sięgać pamięcią, by przypomnieć sobie jak sięgała prawie 10 proc. Ogółem GUS przyzwyczaił już do wyniku na poziomie około 6 proc.

Zobacz także: Niepokój w przemyśle. Gospodarka wyhamowuje

W skali roku spadek produkcji odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży - o 13,5 proc., metali - o 11,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 10,7 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 8,5 proc., mebli - o 6,2 proc. czy wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 6 proc.

Oczywiście nie wszędzie spada produkcja. Progres widać w przypadku napojów - o 6,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3,5 proc. czy urządzeń elektrycznych - o 2,7 proc.

Po zaskakująco słabych danych wracają obawy o przyszłość kluczowego dla gospodarki sektora przemysłowego. Poważne problemy sygnalizuje już od wielu miesięcy indeks PMI dla przemysłu.

Ankiety, na bazie których powstaje indeks PMI wskazują, że przyspieszone osłabienie napływu nowych zamówień w czerwcu widoczne było w gwałtowniejszym spadku produkcji. Firmy ograniczyły ilość wytwarzanych produktów także z powodu rosnącego poziomu zapasów - zwiększyły się piąty raz w ciągu sześciu miesięcy, w dodatku w najszybszym tempie od ponad 20 lat. Prognozy producentów odnośnie wielkości produkcji w przyszłym roku były natomiast najmniej optymistyczne od grudnia 2012.

Nadzieję na to, że czerwcowe załamanie może być tylko chwilowe, daje fakt, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja przemysłowa ukształtowała się na poziomie o 2,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i tylko o 2 proc. niższym w porównaniu z majem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(103)
polska
5 lata temu
Zaraz bedziemy mieli drugą grecję. Po wyborach wzrosna ceny zamrozone pradu paliwa itd zobaczymy wtedy czy dodatkowe 500 plus starczy
B.M.
5 lata temu
Pewnie PO wróci do władzy i będzie super......sprowadzą uchodzców, zlikwidują rolnictwo, resztę stoczni (żeby niemieckie lepiej prosperowało) zlikwidują LOT na jego miejsce będzie Lufthansa - AirFrance....no i oczywiście wprowadzą euro, poznamy prawdziwą drożyznę w sklepach...Autorem wyliczeń w artykule jest zapewne pan Rzońca z PO
tenirek12
5 lata temu
no i kto tu kłamie ? premier i prezes czy GUS
IDĄ WYBORY!!!...
5 lata temu
A może by tak PIS ODCIĄĆ OD WLADZY. BEDZIE LEPIEJ.
Kaczyński
5 lata temu
Natychmiast zmienić ludzi w GUS. A prognozy mają być ustalane u mnie!!!!!
...
Następna strona